Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6,3.Δεν είχα τρίποδο και τώρα γνωρίζομαι με την μηχανή οπότε εκτός του ότι ίσως να κουνήθηκε λιγάκι,δεν ξέρω κατά πόσο έκανα σωστές ρυθμίσεις.

 

f - 6.3

ταχύτητα - 1 sec

ISO - 400

εστιακή απόσταση - 22mm

 

 

Καταρχήν καλορίζικη (αλήθεια ποια πήρες;)! Όσο για τις ρυθμίσεις το 1 sec φταίει που στην έβγαλε λίγο θολή, δοκίμασε την άλλη φορά να ανεβάσεις iso αν δεν έχει τρίποδο μαζί για να μειώσεις τον χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν καλορίζικη (αλήθεια ποια πήρες;)! Όσο για τις ρυθμίσεις το 1 sec φταίει που στην έβγαλε λίγο θολή, δοκίμασε την άλλη φορά να ανεβάσεις iso αν δεν έχει τρίποδο μαζί για να μειώσεις τον χρόνο.

 

Α μάλιστα.Εναλλακτικά θα μπορούσα να μειώσω την ταχύτητα με το ίδιο iso (400) ?

Πήρα την canon eos 1000D με τον φακό EFS 18-55

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6,3.Δεν είχα τρίποδο και τώρα γνωρίζομαι με την μηχανή οπότε εκτός του ότι ίσως να κουνήθηκε λιγάκι,δεν ξέρω κατά πόσο έκανα σωστές ρυθμίσεις.

 

f - 6.3

ταχύτητα - 1 sec

ISO - 400

εστιακή απόσταση - 22mm

 

 

 

Ευχαριστώ φίλε!

 

δοκιμασε το F να το χεις μονιμα οσο σε μεγαλυτερη τιμη (μικροτερο νουμερο δηλαδη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μάλιστα.Εναλλακτικά θα μπορούσα να μειώσω την ταχύτητα με το ίδιο iso (400) ?

Πήρα την canon eos 1000D με τον φακό EFS 18-55

 

Αν μειώσεις την ταχύτητα με το ίδιο iso θα έχεις πιο σκοτεινή φωτογραφία. Γενικα ισχυει το εξης ταχυτητα κλειστρου + iso + διαφραγμα = τελικη φωτεινοτητα (φωτογραφια) αν μειωσεις το ενα θα πρεπει να αυξησεις το αλλο ωστε να διατηρησεις καποια αναλογια μεταξυ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Μια και λέμε για αυτά,θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με το WB ( white balance ).

Όταν είμαι έξω και έχει ήλιο ξέρω πως πρέπει να το βάζω στην επιλογή του ήλιου.Όταν είμαι μέσα σε κλειστό χώρο επιλέγω την λάμπα.Όταν όμως είμαι έξω και δεν έχει ήλιο, ή όταν είναι νύχτα, που είναι προτιμότερο να το βάζω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα.

 

Το πιο καλό είναι να τραβάς σε raw και να τραβας με wb auto. Επειτα το αλλάζεις στο πισί όπου θέλεις.

Γενικά με τους φωτισμούς,πρέπει να πειραματιστείς και να "φτιάξεις" δικά σου προφιλ.

 

Σε κλειστό χώρο η συμβουλή που σου δίνω ειναι να βάζεις custom wb. Επιλέγοντας αυτό,θα έχεις μαζί σου ένα λευκο χαρτί πχ μια κόλλα Α4. Φωτογραφίζεις αυτό και το "θέτεις" στη μηχανή σα custom wb.

Και θα βγαίνουν ολόσωστες.

 

Τώρα έξω αν δεν έχει ήλιο, αναλόγως. Δοκιμές επι δοκιμών.

 

Περί iso που ρώτησες. Τη νύχτα,εφόσον δεν έχεις τρίποδα, θα βάζεις το διαφραγμα σε μικρή τιμή, πχ F3.5 (που χει ο 18-55). Ετσι μπορείς να βάλεις γρηγορη ταχύτητα και χαμηλό iso.

Να προσέξεις,μη βάζεις ψηλές τιμές iso γιατι βγάζουν κόκκο. Επειδή η μηχανή σου (οπως και η δική μου) ειναι εντρυ λεβελ μηχανές, iso 800 ειναι οριακά ανεκτά. (υποκειμενικό βέβαια).

Οπότε το βράδυ, μη έχοντας ακριβούς (=φωτεινους φακους πχ 2.8) θες τρίποδα για να κρατήσεις χαμηλό iso και φυσικά μεγάλη ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας στο menu θα σου έχει την επιλογή να διαλέξεις σε τι format θα τραβάς και θα λέει και RAW. Όταν τραβάς σε jpeg η φωτογραφική σου αποθηκεύει την φωτογραφία με λιγότερη πληροφορία απ' ότι αν τραβάς σε RAW. Πχ κάνει μικροαλλαγές στα pixel και συγχωνεύει εκείνα με παρόμοιο χρώμα σε 8χ8 blocks (αν θυμάμαι καλά). Αν δηλαδή βλάλεις φωτογραφία ένα δέντρο θα "συγχωνεύσει" τα πράσινα pixels στο φύλλωμα και εκεί που θα είχες όλη την πληροφορία στα πράσινα αν έβγαζες σε RAW, τώρα που βγάζεις σε JPEG χάνεις μερική.

Ελπίζω να το εξήγησα καλά (και σωστά) και να μην σε μπέρδεψα... (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος! ^_^ )

 

Τώρα που θα κατέβω για διακοπές θέλω να δοκιμάσω να κάνω αυτό . Αυτό σας το λέω γιατί:

1.θέλω να μου λύσετε μια απορία. Το steel wool είναι αυτό το συρματάκι που καθαρίζουν κατσαρόλες ή λέω ότι να 'ναι??? :huh:

2. Μπορεί να σας αρέσει και να θέλετε να το κάνετε και σεις! ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα πω την αλήθεια,δε γνωρίζω και πολύ περί της θεωρίας του raw,αλλά υπάρχουν άφθονες ινφο στο ιντερνετ.

 

Στο μενού της 1000Δ (αν μοιάζει με το δικό μου) πηγαίνεις εκεί που λέει quality και επιλέγεις raw! Προσοχή όμως! Υπολόγιζε πως το μέγεθος μιας φωτό είναι χαλαρά 3 πλάσιο απο jpeg σε φουλ ποιότητα (ή κάπου εκει).

Πχ σε μια 2αρα καρτα που εχω χωράει περίπου 190 φωτό.

To καλό με το raw είναι,πως τις ανοιγεις με το προγραμμα της κανον και διορθωνεις wb, κι ένα σωρό άλλα.Σαν να έχεις δηλ ένα αρχείο επεξεργάσιμο.

 

Α,το αρνητικό με τις raw είναι πως αν το βάλεις στο σπορτ (δηλ για burst photo) δε δουλεύει και το γυρνάει στο jpeg. Σε μανουαλ ρυθμίσεις για burst photo (continuous shooting) δε το έχω δοκιμάσει η αλήθεια ειναι.

 

Υ.Γ. και μια συμβουλή! διάβασε το μάνουαλ της μηχανούλας.Είναι πολύ κατατοπιστικο! (φαντάζομαι πως θα'ναι ίδιο με της 400Δ που χω εγώ).

 

Υ.Γ.2. Α ρε κατε, που πας και τα βρίσκεις!!! γαμάτο φαίνεται το αποτέλεσμα πάντως. Περιμένουμε λοιπόν...

 

Y.G.3. Δες και κάτι παρόμοιο με με αυτό το βιβλίο αν το βρείς στο ίντερνετ, αυτό μου το χε φέρει ο κολλητός δώρο προ ετών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Υ.Γ.2. Α ρε κατε, που πας και τα βρίσκεις!!! γαμάτο φαίνεται το αποτέλεσμα πάντως. Περιμένουμε λοιπόν...

...

Χεχε! ^_^ Θα περιμένετε πολύ πάντως γιατί θα το δοκιμάσω στις διακοπές των Χριστουγέννων! (Άντεεεεεε, ελάτε πιο γρήγορα Χριστούγεννααααααααααα!!! :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και δεν ειναι ακριβώς του παρόντος τόπικ...αλλά εδώ είναι οι περισσότεροι που ασχολούνται.

 

Σκέφτομαι την πώληση του εξής εξοπλισμού:

 

Canon 400D, θα παραδοθεί με καθαρισμό πλήρη.(χωρίς πεσίματα κτλ,πάντα στη θηκη της)

Φακός 18-55μμ του κιτ με ένα φιλτράκι UV Hoya.

SD Sandisk Extreme IV 2GB

Battery grip γνήσιο.

2η μπαταρία γνήσια.

Remote control ασύρματο.

Remote control intervalometer ενσύρματο.

 

Πόσο λέτε να πιάνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και έχει πρώτη ο μήνας (Καλό μήνα!!!) και έχω ξανά χώρο στο flickr μου, άρχισα να ανεβάζω ότι δεν μπορούσα όλες αυτές τις μέρες και βρήκα μια που ήθελα να σας δείξω γιατί μου είχε κάνει εντύπωση όταν την είχα βγάλει και ακόμη μου φαίνεται ένα περίεργο και όμορφο θέαμα! ^_^

6437822931_9ecc701244_t.jpg

Wuthering Tree by Chris Anastasiou, on Flickr

(Go nature go!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που θα κατέβω για διακοπές θέλω να δοκιμάσω να κάνω αυτό . Αυτό σας το λέω γιατί:

1.θέλω να μου λύσετε μια απορία. Το steel wool είναι αυτό το συρματάκι που καθαρίζουν κατσαρόλες ή λέω ότι να 'ναι??? :huh:

2. Μπορεί να σας αρέσει και να θέλετε να το κάνετε και σεις! ^_^

 

Ναι, αυτό είναι και καίγεται διαολεμένα :) Το βίντεο είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον πάντως, thanx :)

 

Στο μεταξύ έχω κι εγώ μια απορία: ο τύπος στο 2:30 περίπου δίνει τις ρυθμίσεις, και λέει να βάλουμε το κλείστρο περίπουσ στα 30". Αλλά μετά λέει ότι το σύρμα καίγεται περίπου για 25" (αν κατάλαβα καλά). Αυτό σημαίνει ότι θα τραβήξεις μόνο μια φωτογραφία, και αυτό αν είσαι τυχερός και δεν σβήσει αμέσως. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Arxaggelos: Με κάθε steel wool βγάζεις μια φωτογραφία. Υποθέτω ότι λέει να το βάλεις στα 30'' για να έχεις χρόνο να πάς γρήγορα, να το ανάψεις και να αρχίσεις να το γυρίζεις γύρω-γύρω.

 

Πριν λίγο δοκίμασα να φωτογραφίσω waterdrops και μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένη με το αποτέλεσμα. (μιας και δεν είχα flash ή περίεργους φωτισμούς που χρησιμοποιούν συνήθως :-( )

Για πείτε ^_^

6440840603_a98189e14f_s.jpg

Waterdrop 3 by Chris Anastasiou, on Flickr

6440839525_23408a1697_s.jpg

Waterdrop 2 by Chris Anastasiou, on Flickr

6440838665_80ab213e1e_s.jpg

Waterdrop 1 by Chris Anastasiou, on Flickr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...