Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, zanskou είπε

δεν λειτουργεί. απλώς φωτίζεται κατά καιρούς ανάλογα με την περίσταση. έχει παραχωρηθεί ωστόσο από το Δήμο Πειραιά και αν όλα πάνε καλά, τα επόμενα χρόνια θα γίνουν οι απαραίτητες εργασίες και θα αξιοποιηθει επιτέλους.

Ο πυργος του πειραια οταν αξιοποιηθει θα ειμαι τοσο γερος που δεν θα μπορω να τον δω απο τον καταρακτη στα ματια!!! χαχαχα , Ειναι ενα μνημειο αποτυχιας στο κεντρο του πειραια απεναντυ απο την πανεμορφη εκκλησια της Αγιας Τριαδας.

Ακουω απο το 2007 οτι ειναι σε προγραμμα να γινουν εργασιες για να ειναι ασφαλες αλλα μεχρι σημερα μονο φωτα βλεπω ν βαζουν... Αν δεν κανω λαθος τα θεμελια εχουν προβλημα διοτι βγηκε νερο και στατικα το κτηριο δεν ειναι σιγουρο.

Τωρα με ολα τα προβληματα που αντιμετωπιζουμε σαν χώρα ο πυργος μαλλον θα μεινει καμια 15 χρονια ακομα ετσι και βλεπουμε.

Εμενα ο Πειραιας μου αρεσει πολυ και ας μην μενω μονιμα , παρολα αυτα με την παροδο των ετων εχει χαλασει η εικονα του πειραια και ειναι πολυ δυσκολη η προσβαση απο και προς το κεντρο με το αμαξι.

Βαλανε τραμ !!!!! μια απο τα ιδια με τον πυργο του Πειραια στο παρθενικο ταξιδι του τραμ η γεφυρα που βγαινει στην Πειραιως τρανταζοταν υπερβολικα με κινδυνο καταρρευσης , pause και σε αυτο το project με τη διαφορα οτι δεν εχει χωρο

για τα αυτοκινητα μεχρι να φτιαχτει και αυτο.

Το μετρο του Πειραια αλλο πραγμα !!!! Κλεισανε τις πλατειες απεναντυ απο το δημοτικο θεατρο και ενας θεος ξερει ποτε θα το φτιαξουν.

Συγνωμη για το off topic αλλα ειναι κριμα το μεγαλυτερο λιμανι της χωρας και ενα απο τα μεγαλυτερα της ευρωπης να ειναι σε αυτη την κατασταση.

απο street photography μονο αυτο τον γατουλη εχω βγαλει ο οποιος ειναι πολυ σκεπτικος .... οπως ολοι μας

IMG_20201021 low.jpg

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 27/12/2020 στις 5:42 ΠΜ, soter79 είπε

Ο πυργος του πειραια οταν αξιοποιηθει θα ειμαι τοσο γερος που δεν θα μπορω να τον δω απο τον καταρακτη στα ματια!!! χαχαχα , Ειναι ενα μνημειο αποτυχιας στο κεντρο του πειραια απεναντυ απο την πανεμορφη εκκλησια της Αγιας Τριαδας.

Ακουω απο το 2007 οτι ειναι σε προγραμμα να γινουν εργασιες για να ειναι ασφαλες αλλα μεχρι σημερα μονο φωτα βλεπω ν βαζουν... Αν δεν κανω λαθος τα θεμελια εχουν προβλημα διοτι βγηκε νερο και στατικα το κτηριο δεν ειναι σιγουρο.

Τωρα με ολα τα προβληματα που αντιμετωπιζουμε σαν χώρα ο πυργος μαλλον θα μεινει καμια 15 χρονια ακομα ετσι και βλεπουμε.

Εμενα ο Πειραιας μου αρεσει πολυ και ας μην μενω μονιμα , παρολα αυτα με την παροδο των ετων εχει χαλασει η εικονα του πειραια και ειναι πολυ δυσκολη η προσβαση απο και προς το κεντρο με το αμαξι.

Βαλανε τραμ !!!!! μια απο τα ιδια με τον πυργο του Πειραια στο παρθενικο ταξιδι του τραμ η γεφυρα που βγαινει στην Πειραιως τρανταζοταν υπερβολικα με κινδυνο καταρρευσης , pause και σε αυτο το project με τη διαφορα οτι δεν εχει χωρο

για τα αυτοκινητα μεχρι να φτιαχτει και αυτο.

Το μετρο του Πειραια αλλο πραγμα !!!! Κλεισανε τις πλατειες απεναντυ απο το δημοτικο θεατρο και ενας θεος ξερει ποτε θα το φτιαξουν.

Συγνωμη για το off topic αλλα ειναι κριμα το μεγαλυτερο λιμανι της χωρας και ενα απο τα μεγαλυτερα της ευρωπης να ειναι σε αυτη την κατασταση.

απο street photography μονο αυτο τον γατουλη εχω βγαλει ο οποιος ειναι πολυ σκεπτικος .... οπως ολοι μας

IMG_20201021 low.jpg

Για κάποιο λόγο μου αρέσουν πολύ οι γάτες. Βρίσκω τη φωτογραφία σου πολύ ωραία.

Πάρτε κι από μένα μια ανατολή φρέσκια.

P1104123

Lumix G9 + Olympus 60mm macro f2.8 @ f5.6 ISO 200.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

P1104123

Φωτογραφία κατ' ευθείαν από τη μηχανή.

 

P1104131

 

Φωτογραφία μετά από ελαφριά επεξεργασία και crop στο Lightroom.

Παρακαλώ για τα σχόλιά σας. 

Πάρτε και λίγο από γιορτινή Λάρισα.

DSC_1062

 

DSC_1054

 

DSC_1050

 

DSC_1043

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, DVaderLa είπε

P1104123

Φωτογραφία κατ' ευθείαν από τη μηχανή.

 

P1104131

 

Φωτογραφία μετά από ελαφριά επεξεργασία και crop στο Lightroom.

Παρακαλώ για τα σχόλιά σας. 

Πάρτε και λίγο από γιορτινή Λάρισα.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ωραίο πορτοκαλί !!!! 

Και απο μενα μια προσπάθεια πανσελήνου (με κίτ φακο όμως :(

DSC3664.jpg

 

Κεραμιδόγατα  :)

 

DSC3628.jpg

 

 

Τελικά μας ψεκάζουν :) :)

DSC3619.jpg

 

DSC3646.jpg

 

DSC3463.jpg

 

 

 

 

Επεξ/σία από CONAN_
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η πανσέληνος στην κορύφωσή της 30 Δεκεμβρίου 2020

P1010890b.jpg.3e38f41fd2e29713d8355aa705ef38fd.jpg

Και αν το βράδυ της παραμονής Πρωτοχρονιάς δεν έχει συνεφιά, ελπίζω να μπορέσω να την φωτογραφίσω πριν μας αποχαιρετίσει μαζί με το δίσεκτο 2020!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

olympus E-M10 Mark III   

Fstop :f/9 

Exposure time :1/1000sec 

focal length 150mm

Ο φακος ειναι ο φτηνος τηλεφακος που δινεται σετ με την καμερα.

Τελευταια φωτογραφια για το 2020 ευχομαι το 2021 να ειμαστε καλα και να βγαλουμε ακομα καλυτερες φωτο.

PB240548.JPG

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, soter79 είπε

olympus E-M10 Mark III   

Φίλε Soter που απ' ότι φαίνεται έχουμε κοινό γούστο στα pc και τις κάμερες, είσαι ευχαριστημένος με την em10 mkiii? 

 

13 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Και η πανσέληνος στην κορύφωσή της 30 Δεκεμβρίου 2020

P1010890b.jpg.3e38f41fd2e29713d8355aa705ef38fd.jpg

Και αν το βράδυ της παραμονής Πρωτοχρονιάς δεν έχει συνεφιά, ελπίζω να μπορέσω να την φωτογραφίσω πριν μας αποχαιρετίσει μαζί με το δίσεκτο 2020!

Ουάου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DVaderLa είπε

Φίλε Soter που απ' ότι φαίνεται έχουμε κοινό γούστο στα pc και τις κάμερες, είσαι ευχαριστημένος με την em10 mkiii? 

 

Ουάου.

Καλησπερα φιλε μου όντως το παρατηρησα οτι εχουμε σχεδον ιδιο pc για την καμερα δεν ηξερα οτι εχεις την ιδια. Κοιταξε η αγαπη μου ειναι η Nikon D7500 που εχω στο σπιτι και εχει πληρες σετ φακων. Αλλα η DSLR εχει προβλημα μεγεθους και βαρους , πραγμα που με εμποδιζει να την παρω μαζι στα ταξιδια. Γι αυτο το λογο αγορασα την olympus και ειμαι πολυ ευχαριστημενος, την πηρα περσι 740 ευρω με το σετ των δυο φακων και δευτερη μπαταρια. Για τα δεδομενα του ερασιτέχνη οπως ειμαι εγω ειναι εξαιρετικη μηχανη. Η σταθεροποιηση στο σωμα με βοηθα να βγαζω καθαρες εικονες σε δυσκολες καταστασεις, η εστιαση ειναι πολυ καλη αλλα οταν δυει ο ηλιος αναγκαζομαι και δουλευω Single AF +MF γιατι ο φακοι που εχω δεν βοηθουν την κατασταση. Το 4Κ βιντεο ειναι παρα πολυ καλο και το 1080p το 720 ειναι απλα αχρηστο.

Στα χρηματα που την πηρα θεωρω οτι δεν υπαρχει αλλη καμερα. Το δυσαρεστο ειναι οτι η olympus εκλεισε και δεν εχει μελλον το πραγμα. Τελος το μονο που θα αγοραζα γι αυτη τη μηχανη ειναι ο φακος Olympus zuiko digital 50-200 EZ f2.8-3.5 SWD ED τον οποιο θεωρω διαμαντι.

Στο μελλον καλο βλεπω την Nikon Z6 καθως με τον ανταπτορα θα μπορω να χρησιμοποιησω τους φακους που ηδη εχω.

Καλες ληψεις ευχομαι και υγεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, soter79 είπε

Καλησπερα φιλε μου όντως το παρατηρησα οτι εχουμε σχεδον ιδιο pc για την καμερα δεν ηξερα οτι εχεις την ιδια. Κοιταξε η αγαπη μου ειναι η Nikon D7500 που εχω στο σπιτι και εχει πληρες σετ φακων. Αλλα η DSLR εχει προβλημα μεγεθους και βαρους , πραγμα που με εμποδιζει να την παρω μαζι στα ταξιδια. Γι αυτο το λογο αγορασα την olympus και ειμαι πολυ ευχαριστημενος, την πηρα περσι 740 ευρω με το σετ των δυο φακων και δευτερη μπαταρια. Για τα δεδομενα του ερασιτέχνη οπως ειμαι εγω ειναι εξαιρετικη μηχανη. Η σταθεροποιηση στο σωμα με βοηθα να βγαζω καθαρες εικονες σε δυσκολες καταστασεις, η εστιαση ειναι πολυ καλη αλλα οταν δυει ο ηλιος αναγκαζομαι και δουλευω Single AF +MF γιατι ο φακοι που εχω δεν βοηθουν την κατασταση. Το 4Κ βιντεο ειναι παρα πολυ καλο και το 1080p το 720 ειναι απλα αχρηστο.

Στα χρηματα που την πηρα θεωρω οτι δεν υπαρχει αλλη καμερα. Το δυσαρεστο ειναι οτι η olympus εκλεισε και δεν εχει μελλον το πραγμα. Τελος το μονο που θα αγοραζα γι αυτη τη μηχανη ειναι ο φακος Olympus zuiko digital 50-200 EZ f2.8-3.5 SWD ED τον οποιο θεωρω διαμαντι.

Στο μελλον καλο βλεπω την Nikon Z6 καθως με τον ανταπτορα θα μπορω να χρησιμοποιησω τους φακους που ηδη εχω.

Καλες ληψεις ευχομαι και υγεια

Καλά είπα εγώ έχουμε κοινά γούστα.

Εγώ είχα την omd em10 mk1, την οποία πήρα επειδή μου φαινόταν βαριά η d7000! (Βέβαια είχα παρελθόν με dslr olympus). Τώρα έχω επενδύσει σε m43 (Lumix gx80, lumix G9 και αρκετοί φακοί), και πρόσφατα πήρα τη Ζ6. Είναι εκπληκτική κάμερα, τρομεροί φακοί (24-70 και 50mm). Το af δε με τρελαίνει, το face detect είναι λίγο αργό και αν δε βρει πρόσωπο μετά πρέπει να πας single point, και το σύνολο είναι βαρύ...

Αν δε σε ενδιαφέρει πολύ το video αυτή τη στιγμή η Z5 με κιτ φακό έχει 1200 ευρώ καινούρια.

Ακόμη για μια χαλαρή βόλτα πάντως θα πάρω κάποια lumix μαζί.

Καλή χρονιά με υγεία!

Επεξ/σία από DVaderLa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...