Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτι τέτοιου είδους συζητήσεις ξεκινάνε σε μεταλλοπαρέες αν κάποιος αδαής τολμήσει να ξεστομίσει "πω, και γαμώ τα κομμάτια παίζει τώρα" .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Με τιμάει που μία φωτογραφία μου ξεκίνησε όλη αυτήν τη συζήτηση :ρ, όπως επίσης πως έναν κορμό δέντρου του insomniaK φτάσαμε στον Bresson των ασπρόμαυρων ανακλάσεων και των πολλών άλλων επιτευγμάτων, αλλά αν είναι να φτάσω σε αυτό το επίπεδο για να τις ανεβάζω στο insomnia.gr, καλύτερα να πουλήσω τον φωτογραφικό εξοπλισμό εχθές.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι πως όσοι καβλαντιζόμαστε με μία φωτογραφική μηχανή, έχουμε αυτό το θέμα (που προσέξτε τον τίτλο του), Photos from your cameras, our cameras!, για να τις ανεβάζουμε. Η κρτική προσωπικά τη θεωρώ επιβεβλημένη, αλλά μην αποθαρρύνονται οι νεώτεροι από τα σχόλια. Ίσως αν ήταν σε μορφή παραινέσεων για τις επόμενες θα βοήθαγε να βελτιωθούμε όλοι εμείς οι ταπεινοί.

η φωτογραφια ειναι μια μοναχικη (προσωπικη) τεχνη.μεσα απο τη φωτογραφια αντανακλαται ο εαυτος μας.ο μπρεσον οπως και αλλοι μεγαλοι φωτογραφοι για εμας τους υπολοιπους ειναι πηγη εμπνευσης.βλεπεις τις φωτογραφιες τους και θελεις να βγεις να φωτογραφισεις.βεβαια ποτε δεν πρεπει να λειτουργουμε μοιρολατρικα οτι εμεις δεν θα γινουμε ποτε μπρεσον αλλα απο την αλλη δεν πρεπει να μπουμε και στο τριπακι να τους αντιγραψουμε.με τα χρονια ο καθε φωτογραφος εξελισεται και καποια στιγμη βρισκει το υφος που θα ακολουθησει.η μη τεκμηριωμενη κακοβουλη κριτικη καλυτερα να αγνοειται η αλλη ομως να γινεται τροπος για να πας μπροστα.εγω σαν μελος κριτικης επιτροπης εχω δει φωτογραφους που θεωρουσαν τους εαυτους τους ειδημονες και εβγαζαν μαλακιες και αλλους σεμνους που ειχαν εργο να δειξουν.οποτε μη μασας.το ειδες, σου εκανε εντυπωση, το τραβηξες, πανε παρακατω τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σασπίρια, μάλλον δεν έχεις δει τις πάπιες του. Θα είχες αντίθετη άποψη για το δέντρο νομίζω. :D

εγω δεν ειπα οτι ειναι μαπα η φωτο αλλα οχι και καλη.εχεις δικιο μπορει οι παπιες να ειναι γαματη δεν αντιλεγω.ποτε δεν κρινεται ενας φωτογραφος απο μια φωτογραφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που πρόλαβα μια αγριόχηνα πριν σκάσει πάνω στη μούρη μου, κερδίζω τίποτα; χο χο χο

 

 

 

2j621k6.jpg

 

 

i4312v.jpg

Δεν πρόλαβε να νετάρει το ρημάδι :Ρ

 

2hfjrtg.jpg

Muscovy duck

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

akisk εκπληκτικές

αλλά πρέπει να "φάς" ban

γιατί δεν θα τολμήσει άλλος να βάλει φωτογραφίες ! :D

 

για συμπαράσταση στο φίλο μου insomniaK

βάζω μία που βγάλαμε στον παιδικό* ! :mrgreen:

 

τίτλος: ο insomniaK_προσπαθεί_να_πείσει_τον_bresson_αλλά_αυτός_αδιαφορεί

*στην ώρα "e_παίζω" χωρίς ν

.

post-74848-0-00137900-1292287259_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τί είναι το περιεχόμενο;

αυτό είναι ζητούμενο

 

.

δεν υπαρχει σαφης απαντηση σε αυτο.αλλιως ολοι θα ηταν μεγαλοι φωτογραφοι.γενικα στη φωτογραφια πολλα πραγματα περα απο τα τεχνικα ειναι λιγο δυσκολο να εξηγηθουν.

τα αρθρα του ριβελλη στο περιοδικο φωτογραφος προσπαθουν να δωσουν απαντησεις σε θεματα αισθητικης της φωτογραφιας.ενα αρθρο που βρηκα και ειναι ενδιαφερον ειναι αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λουτρά Πόζαρ, Καιμακτσαλάν, ή πώς να πάτε στην άλλη άκρη της Ελλάδας μπας και βρείτε χιόνι και να χιονίζει στο σπίτι σας.

 

 

 

IMG_6961.jpg

Σταλακτίτες στο βράχο

 

IMG_6962.jpg

Σπασμένος σωλήνας νερού που αναβλύζει και παγωμένα τα πάντα γύρω του

 

IMG_6953.jpg

Άποψη

 

IMG_6951.jpg

Κάτω δεξιά τυπάκια που κάνουν μπάνιο στο ζεστό νερό που ανέβλυζε από τις πηγές. Έξω είχε 0 βαθμούς.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παντελ, μου θύμισες πολύ ωραία πράγματα. Ήμουν εκεί πριν 2 σαββατοκύριακα ή κάτι τέτοιο.

Αυτό

 

spitaki.jpg

 

Είναι το σπιτάκι που ήταν κάποτε κάτι, (ορφανοτροφείο/γηροκομείο/...) και απαγορεύεται η είσοδος.

 

Αυτό

 

vrakaki.jpg

 

είναι ένα βρακάκι κάποιου που πέρασε μέσα πριν από μας, παρά το ότι απαγορεύεται η είσοδος, και αποφάσισε να το αφήσει εκεί για το βγάλουμε εμείς φωτογραφία. Αν το διαβάζει αυτό, τον ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου για το γέλιο εκείνο των 40'' που μου χάρισε. Αν θέλει πίσω το εσώρουχό του ας επικοινωνήσει με πμ.

 

Αυτά

 

papoytsa.jpg

 

μετά από πολλή και ώριμη σκέψη καταλήξαμε ότι είναι απλώς παπούτσια. Μάλλον από νεκρούς.

 

Αυτά

 

kaloriferrrrr.jpg

 

είναι μία στίβα καλοριφέρ. (duh)

 

Αυτό

 

poylos.jpg

 

είναι από τη γιορτή τσίπουρου σε ένα χωριό παραδίπλα που λέγεται Πιπεριά. Στην αρχή φοβηθήκαμε και δε θέλαμε να πιούμε τίποτα, μετά όμως που είδαμε ότι έχει και λουκάνικα, μανιτάρια, ψωμιά και σαλάτες ΤΖΑΜΠΑ λυγίσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαρνέλα θυμίσου να σου πω πιο μετά για την προχτεσινή στενη επαφη τριτου τυπου με τη νυχτεριδα σε ενα σπηλαιο που εχει εκει πανω. Τώρα νανι. Για μια ωρίτσα. Μετά έχει γήπεδο. Φακ γιεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...