Προς το περιεχόμενο

AWMN, ένα δίκτυο ΑΝΩΤΕΡΟ από την 3η Γενιά (3G) για όλους!


Dromeas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 213
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

150-200 Eyro υπολόγιζε για ΟΛΑ μαζί... Θέλει πολύ διάβασμα όμως γιατί δεν είναι εύκολο να συνδεθείς...

 

Η ταχύτητα εξαρτάται από αρκετούς παράγοντες. Αν είσαι σε καλή θέση μπορεί να κατεβάζεις με 3-4 Μbit/sec. Συνήθως και 2 Mbit είναι ικανοποιητικά...

 

Όσο για το ίντερνετ, μπορείς να μοιράσεις μια σύνδεση DSL με ένα φίλο σου για να μειώσετε το κόστος άλλα προς το παρόν το ίδιο το δίκτυο δεν προσφέρει δωρέαν πρόσβαση στο ίντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

wraia eida sta services k elege gia inet proxy servers... dhl ap oti katalaba moirazoun hdh metaxy tous mikres omades inet...uparxei periptwsh na ma8w an endiaferete kaneis gia sharing prin balw wifi?oi taxythtes meiwnontai akomh pio polu ap oti oi epigeies sto sharing inet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Aυτο που βλέπω ειναι ότι πολλοί θέλουν/σκέφτονται να συνδεθούν μονο και μονο για να εχουν ιντερνετ...Παιδιά, δειτε λιγο την μεγάλη εικονα το project, μην κοιτάτε μονο το συμφέρον σας.. Δηλαδή αν ειναι να δώσεις τόσα λεφτά μόνο και μόνο για να ελπίζεις ότι ο αλλος θα κάθεται να πληρώνει συνδρομές κλπ για να κατεβάζεις εσύ ταινίες, ε κάπου χάνει και το νόημα του....

 

Τα γράφω αυτα γιατι διάβασα παρα πολλές σελίδες τώρα μαζεμένες (ειχα μεινει λιγο πισω γιατι δεν με ενδιαφέρει και πολύ το θέμα προς το παρών) και μου κίνησε την περιέργια το σκηνικό αυτό...

 

Εγω παντως αυτο που δεν κατάλαβα εδω και 3 χρόνια είναι τί σχέση έχει ο τίτλος με το περιεχόμενο... Με ποιά λογική συγκρίνεται ενα (τεράστειο) wireless network με το 3G...... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tis tenies tis katevazeis apo to wireless kai oxi apo to inet ;) kapios kalos an8rwpos 8a thn exei katevasei kai 8a thn kanei share sto DC++,e-mule,torrent pou exoume ;)

 

vevea exoume irc, ftp, web sites kai oti allo fantasteis..

 

mia mikrografia tou internet

 

edit..

 

episis exoyme voip server, proxy mesh, poloi exoun open proxys kai xrisimopoioun thn cache tou ka8e proxy.

 

fysika mporeis na miraseis thn dsl sou me kapion filo sou, geitona sou , bb sou, kapio paidi pou 8a gnwriseis se kana meeting.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αυτο εννοείται, αλλα καποιοι ενδιαφέρονται μονο και μονο για να έχουν τσάμπα ιντερνετ, αυτό εννοώ..

 

Οσο για το ολο εγχείριμα, ειχα προσπαθήσει κάποτε (πριν 2 χρόνια) με δανεικό εξοπλισμό αλλα στην Βουλα είχε κεραιούλα νομίζω μόνο ο papaShark (awmn.gr) και δεν κατάφερα και πολλά. Σκέφτομαι ομως να ξαναασχοληθώ γιατί πάει χαμένη μια ταράτσα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

twra ta pragmata exoun alla3ei.. kai h timh toy e3oplismou exei pesei... twra o monos logos gia na mhn mporei na mpei kapios sto diktio einai logo 8orivou ! ! !..

 

mporeis na deis pios einai konta sou twra apo to wind

 

http://wind.awmn.net

 

episis to neo site einai http://www.awmn.net

 

Elpizw na eisai sintoma sthn parea mas ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πάντως είναι μια πολύ καλή φάση ! Εγώ έχω μόλις μια εβδομάδα που έχω συνδεθεί, και ειλικρινά δεν δυσκολεύτηκα καθόλου. Εξίζει πάντως να το επιχειρήσετε. Τα downloads πλησιάζουν τα 200Κ/sec!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

150-200 Eyro υπολόγιζε για ΟΛΑ μαζί... Θέλει πολύ διάβασμα όμως γιατί δεν είναι εύκολο να συνδεθείς...

 

Η ταχύτητα εξαρτάται από αρκετούς παράγοντες. Αν είσαι σε καλή θέση μπορεί να κατεβάζεις με 3-4 Μbit/sec. Συνήθως και 2 Mbit είναι ικανοποιητικά...

 

Όσο για το ίντερνετ' date=' μπορείς να μοιράσεις μια σύνδεση DSL με ένα φίλο σου για να μειώσετε το κόστος άλλα προς το παρόν το ίδιο το δίκτυο δεν προσφέρει δωρέαν πρόσβαση στο ίντερνετ.[/quote']

θα μου πεις και μένα κάποιον εξοπλισμό με 200 ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wireless Router- WRT54GS (γύρω στα 80-100ε οι τιμές πέφτουν και θα πρέπει να το ψάξεις!)

 

Πιάτο 80cm - 30ε

feeder - δεν θυμάμαι αλλα δεν πρέπει να είναι πολύ περισσότερο από 25ε...

Pigtail - 10-15ε

 

Mετά θα είσαι σχεδόν έτοιμος, απλά θα χρειαστείς καλώδια UTP που είναι πολύ φτηνά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

paidia kaka ta psemata.. merikoi me tetia akrivia sto internet

sthn ellada vlepoun megalo thetiko to 200kb/sec sto wireless!

 

ego omologo oti argotera ematha gia ta wireless.

eimai me mia 384 pou exo kai provlima sto dslam ta prwina

kai pianw max 10kb/sec.

 

an eixa mathei noritera peri wireless tha ixa dwsei ta 200 koloeuro

na eixa mpi na telione to thema

kai oxi na plirwnw 40 euro kathe mina gia 1 xrono

pou paei to paketo..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να σας κάνω μια δύο ερωτήσεις για το πόσο είναι εύκολο να συνδεθώ στο AWMN σπίτι μου:

 

Δεδομένα:

-Έχω ελευθερη σωλήνα προς το μπαλκόνι μου, η οποία στο σπίτι καταλήγει δίπλα σε πριζα ethernet του lan του σπιτιού.

-Το μπαλκόνι έχει υπέραρκετη θέα προς το μισό λεκανοπέδιο.

 

Τι θα χρειαστεί για να συνδεθώ στο δίκτυο; Να πάρω μια κατευθυντική που θα την βάλω στο μπαλκόνι φαντάζομαι. Αυτή μπορεί να έρχεται μέσα στο σπίτι με κάποιο ομοαξονικό απο τη σωλήνα και θα συνδέεται που; Σε κάποιο wifi router; Και το wifi router θα συνδέεται στο υπόλοιπο lan του σπιτιού απο την πρίζα ethernet;

 

Τεσπα, βλέπω το site του awmn στεγάζεται σε εργαστήριο της σχολής μας (ΕΜΠ), και μάλλον ο καθηγητής που έχω αύριο μάθημα είναι ο πορωμένος της υπόθεσης. Θα ρωτήσω και αυτόν! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Τι θα χρειαστεί για να συνδεθώ στο δίκτυο; Να πάρω μια κατευθυντική που θα την βάλω στο μπαλκόνι φαντάζομαι. Αυτή μπορεί να έρχεται μέσα στο σπίτι με κάποιο ομοαξονικό απο τη σωλήνα και θα συνδέεται που; Σε κάποιο wifi router; Και το wifi router θα συνδέεται στο υπόλοιπο lan του σπιτιού απο την πρίζα ethernet;

Όλες οι απαντήσεις σε αυτα που ρωτάς εδώ:

http://info.awmn.net/users/images/stories/Promotion/MME_RAM_01-06/20.jpg

http://info.awmn.net/users/images/stories/Promotion/MME_RAM_01-06/21.jpg

http://info.awmn.net/users/images/stories/Promotion/MME_RAM_01-06/22.jpg

http://info.awmn.net/users/images/stories/Promotion/MME_RAM_01-06/23.jpg

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...