Προς το περιεχόμενο

Ρυθμίσεις Modem Alcatel με ADSL/Static IP


DataMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω σύνδεση ADSL 384/128 με static IP, το Modem που χρησιμοποιώ είναι το Speedtouch 530i και αντιμετωπίζω το εξης πρόβλημα.

Έχω συνδέσει το Modem με την USB (οχι σύνδεση ethernet) σε έναν υπολογιστή δικτύου, για επικοινωνία με τον συγκεκριμενο υπολογιστή (remote control) χρησιμοποιώ το VNC.

Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την IP που μου δίνει το δίκτυο (Otenet) προκειμένου να συνδεθώ με το VNC.

 

Πως μπορώ να "σετάρω" το Modem έτσι ώστε να επικοινωνώ με το VNC από άλλον υπολογιστή?

Μηπως πρέπει να την ορίσω στις ρυθμήσεις του Modem?

 

Παρατήρηση:

Όταν κάνω ping την IP (static) είναι ok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a.tin static den einai ipoxreotiko na tin peraseis ston speedtouch.tha tin pareis apo tin isp oti kai na ginei.alla gia na pexei to vnc kai genika opoiodipote programma kanei remote tha prepei na anixeis thires.diladi na peis sto modem sou oti oti pesei stin static ip kai stin thira tade pou xrisimopoiiei to vnc na to stilei stin ip tou mixanimatos pou ine 10.0.0.200 px.etsi diladi pezo kai ego me zyxel me remote desktop.apla anixa tin thira tou remote desktop pou itan i 3389.gia port forward sto speedtouch http://www.portforward.com.oti allo thes pes mas.apla prosexe me ta firewall dioti kai to speedtouch exei firewall.ama den se afisei klisto kai auto

 

 

telnet 10.0.0.138

ip config firewalling = off kai klinei to firewall.an kai logika den tha xriasteis na to kliseis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ήθελε κι άλλες ρυθμίσεις και δούλεψε με την φιλοσοφία που μου είπες poulinos

 

Ευχαριστώ

 

Δε θα μας τις αναφέρεις όμως τις ρυθμίσεις αυτές αγαπητέ φίλε για να ξέρουμε κι εμείς; :)

 

Με ενδιαφέρει το ίδιο ακριβώς πράγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...