Προς το περιεχόμενο

Pls help!!! Ports for JetSpeed 520i


kran

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά,

παιδεύομαι εδώ και ένα μήνα να βρω τροπο να ανοίξω κάποια ports γιατί θέλω να παίξω κάποιο παιχνίδι online (C&C Zero Hour).

Έχω επισκεφτεί το PORTFORWARD που δίνει οδηγίες αλλά ή κάτι δεν κάνω σωστά ή αυτό δεν είναι σωστό.

Για να πω την αλήθεια δεν είναι σίγουρος τι πρέπει να βάλω στα πεδία που μένουν κενά γιατί το PORTFORWARD αναφέρει μόνο που και πως πρέπει να δηλώσεις τα ports (μεσω των NAT RULES).

 

To link είναι http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/Intracom/jetSpeed520i/Command_and_Conquer_Zero_Hour.htm

 

Όταν προσπαθείς να δημιουργήσεις ένα νέο RULE τι βάζεις στα πεδία Local Address From και Local Address To;

Αυτά είναι υποχρεωτικά για να δουλέψει. Τα υπόλοιπα πεδία όπως Global Address From/To χρειάζεται να τα συμπληρώσουμε;

 

Ενναλακτικά:

Διάβασα κάπου ότι ενεργοποιώντας το DMZ ανοίγουν όλα τα ports!! (με προβλήματα ασφάλειας όμως...) :

Αν και στο FIREWALL.COM αναφέρει πως να ενεργοποιήσεις το DMZ οι οδηγίες δεν είναι πολύ σαφείς.

 

Μπορεί κάποιος να μου πει πως θα ανοίξω τα συγκεριμένα ports μέσω των NAT RULES ή πως να ενεργοπoιήσω το DMZ;

 

Έχω συνδέση το router με USΒ. Παίζει κάποιο ρόλο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους μπορούν και θέλουν να βοηθήσουν. Έχω διαβάσει αρκετά threads στο Insomnia για αυτό το θέμα αλλά δεν μπόρεσα πάλι να βγάλω άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Παιδιά' date='

παιδεύομαι εδώ και ένα μήνα να βρω τροπο να ανοίξω κάποια ports γιατί θέλω να παίξω κάποιο παιχνίδι online (C&C Zero Hour).

 

Όταν προσπαθείς να δημιουργήσεις ένα νέο RULE τι βάζεις στα πεδία Local Address From και Local Address To;

Αυτά είναι υποχρεωτικά για να δουλέψει. Τα υπόλοιπα πεδία όπως Global Address From/To χρειάζεται να τα συμπληρώσουμε;

 

Ενναλακτικά:

Διάβασα κάπου ότι ενεργοποιώντας το DMZ ανοίγουν όλα τα ports!! (με προβλήματα ασφάλειας όμως...) :

Αν και στο FIREWALL.COM αναφέρει πως να ενεργοποιήσεις το DMZ οι οδηγίες δεν είναι πολύ σαφείς.

 

.[/quote']

me dmz anigeis oles tis thires pragmati.b.sto local address from kai local address tha baleis auta pou grafo parakato

ta perno me tin seira

rule flavor rdr

rule id auxon arithmos

if name all

protocol any

local address from:tin ip pou exei to pc sou.gia na tin deis pas start run cmd grafeis ipconfig kai blepeis ip address kai tin grafeis

local address to:tin idia ip

global address from :0.0.0.0 gia na pianei olo to euros

global address to :0.0.0.0

destination port from : px 412

destination port to: px 412 ama thes mia thira i mporeis na doseis px mexri 415

oti kai na ginei min doseis POTE TIN THIRA 0 KAI 65535 GIATI TO MODEM THA LALISEI KAI THA TA XASEI OLA.

LOCAL PORT 0.DOKIMASE TO KAI pes mas.ixa kanei pio palia apla exo kolisei tora.nomizo etsi einai.

 

prosexe me to firewall sto pc sou.kane commit meta na ta kratisei

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω φιλε.

Θα το δοκιμάσω και θα σου πω.

 

Μήπως ξέρεις να μου πεις πως μπορω να τσεκάρω μετα αν τελικά το συγκεκριμένο port έχει ανοίξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α!! και κάτι ακομα.

Μου λες για το firewall στο pc μου.

Για πληροφόρηση δεν έχω εκατεστημένο κανένα antivirus ή άλλο firewall.

Χρησιμοποιώ Windows XP Proffesional. Εγώ δεν έχω ενεργοποιήσει κάτι.

Μήπως έχουν τα XP από την μάνα τους κάποιο firewall που πρέπει να απενεργοποιήσω και αν ναι πως θα το κάνω αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α!! και κάτι ακομα.

Μου λες για το firewall στο pc μου.

Για πληροφόρηση δεν έχω εκατεστημένο κανένα antivirus ή άλλο firewall.

Χρησιμοποιώ Windows XP Proffesional. Εγώ δεν έχω ενεργοποιήσει κάτι.

Μήπως έχουν τα XP από την μάνα τους κάποιο firewall που πρέπει να απενεργοποιήσω και αν ναι πως θα το κάνω αυτό?

 

exoun alla sinithos molis ena prog zitaei prosbasi sto net sou zitai na epilekseis an thes kati tetio i oxi me to pou patisis unblock den xriazete na anisixis gia tipota allo (afou exeis anoiksis ta prots)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α!! και κάτι ακομα.

Μου λες για το firewall στο pc μου.

Για πληροφόρηση δεν έχω εκατεστημένο κανένα antivirus ή άλλο firewall.

Χρησιμοποιώ Windows XP Proffesional. Εγώ δεν έχω ενεργοποιήσει κάτι.

Μήπως έχουν τα XP από την μάνα τους κάποιο firewall που πρέπει να απενεργοποιήσω και αν ναι πως θα το κάνω αυτό?

 

i kaneis auto pou ipe o deathlok xristis na baleis diladi to programma oti thes na pernaei to firewall i allios pas sto control panel kai windows firewall kai to klineis apo ekei.ego pantos to exo klisto kai ola einai mia xara.to emule px otan anigeis ta ports meta exei na ta kaneis test.tora kapoio allo programma gia test den xero ektos an baleis kapoio programma gia port scan kai tsekareis to idio sou to pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τζίφος....

 

Πάλι δεν μπορώ να συνδεθώ με άλλους παίκτες. Κλαψ!!!

 

Μου δινεις περισσότερες λεπτομέρειες πως να απενεργοποιήσω το firewall των XP μέσω του control panel. Μήπως φταίει αυτό...

 

Για να τσεκάρω αν κάποιο port είναι ανοικτο νομίζω ότι υπάρχει μια εντολή (μέσω του cmd) telnet + αρ. θύρας. Ισχύει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το ίδιο πρόβλημα με το Age of empires και με το άνοιγμα ports δεν έβγαλα άκρη. Η λύση δόθηκε κάνοντας το jetspeed να παίξει σαν modem ενεργοποιώντας την επιλογή ΖΙΡΒ και έχω ησυχάσει!

Όσο για τα ports είμαι σχεδόν σίγουρος ότι μάλλον θέλει και κάποια ρύθμιση στο firewall του jetspeed που και εγώ δεν ξέρω... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=5586

 

Στο 520 για να γίνει το παραπάνω πρέπει:

 

1. Στο system mode θα επιλέξουμε ZIPB (τίποτε άλλο)

 

2. Θα πρέπει να έχουμε τουλάχιστο ένα PPPoA/PPPoE wan interface configured.

 

3. Θα πρέπει να έχουμε*enable τον DHCP server του modem.

 

4. Θα πρέπει να είναι επιλεγμένη η αυτόματη απόδοση IP στο TCP/IP της κάρτας δικτύου μας.

 

5. Απο την σελίδα Services κάνουμε disable το NAT.

 

6. Admin --> Commit and Reboot --> Commit για να σώσουμε τις αλλαγές.

 

στο command prompt ;ipconfig/release μετα ipconfig/renew για να γίνει refresh στην IP μας.

 

Για να είμαστε και προστατευμένοι κάνουμε enable και το Firewall πού είναι ενστωματομένο στα WinXP ή το firewall Που κάθε σχεδόν antivirus διαθέτει.

 

Δοκίμασε και πες μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Easy Rider, sorry που σε έχω πρήξει αλλά είναι newbee σε αυτά και δεν τα πολυακαταλαβαίνω

 

Τα 1,4,5,6 ξέρω πως να τα κάνω

 

Μπορείς να με βοηθήσεις για το τι πρέπει να πατήσω και που ακριβώς να βρω το 2 και 3?

 

Πως δημιουργούμε το PPPoA/PPPoE wan interface

Και πως κάνουμε enable τον DHCP server του modem.

 

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτό το παιχνίδι δε κατάφερα με τίποτα να συνδεθώ με ένα φίλο όσο και αν προσπάθησα. Στα forums της EA αναφέρεται αυτό το πρόβλημα και από άλλους χωρίς να έχει λυθεί τόσα χρόνια από κάποιο patch. 'Αλλοι βέβαια έχουν παίξει κανονικά ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oυσιαστικα αυτο που κανεις ειναι

 

1. Βάζεις στην κάρτα δικτύου να παίρνει αυτόματα διεύθυνση ΙΡ

Πάς στο jetspeed και

2. επιλεγεις το ΖΙΡΒ

3. Απενεργοποιείς το ΝΑΤ

4. Commit & reboot

Μετα πας έναρξη->εντολές και δινεις command

επειτα ipconfig/release

και μετα ipconfig/renew

Μετα, λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα αλλα προσοχή γιατι πρέπει να βάλεις firewall επειδή θα είσαι "ανοιχτός" απο παντού!

 

ΥΓ Δες τα ΡΜ σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μου είπες φαινεται να δουλεύει!!!

 

Αλλά μετά από λίγο που συνδέθηκα με τον server του C&C άρχισαν να μου εμφανίζονται κάποια μηνύματα σφάλματος (Fatal Errors)

 

Δεν ξέρω ακόμα πως θα επηρεάσουν το σύστημα.

 

Είναι επειδή δεν έβαλα firewall

 

Τι νομίζεις ότι συμβαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...