Προς το περιεχόμενο

μια απο τα ιδια...(jetspeed 520i δηλαδη)


ntintis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα νεος στο forum.....

εχω και εγω οπως και οι περισσοτεροι κατοχοι jetspeed προβλημα με το modem.

και πιο συγκεκριμμενα με το downloading απο torrents.

εχω ανοιξει κανονικοτατα θυρες στο modem τις εχω περασει στον client αλλα το περιεργο ειναι οτι σε αλλα torrents δεν κατεβαζει τιποτα,σε αλλα φτανει με το ζορι στα 5kb/s,σε αλλα ανεβοκατεβαινει απο 10-20kb/s και το πιο περιεργο οτι μονο απο

τσοντο-torrents εχω σωστες ταχυτητες(30-35kb/s)P.s.εχω 384 συνδεση

τωρα θα μου πειτε οτι φταινε οι trackers,οι peers,το ratio κλπ...

κι ομως ειτε κατεβαζω απο public ειτε απο private tracker(πολυ περισσοτερο απο private) παντα βλεποντας ποιο απο τα αρχεια που θελω εχει τους περισσοτερους peers ακριβως για να κατεβαζω πιο γρηγορα,το πιο συνηθισμενο ειναι να εχω ταχυτητες κατω του αναμενομενου...

για να φταιει το portforwarding δεν νομιζω γιατι εχω κοιταξει σε πολλα ελληνικα και ξενα site και ολα λενε τα ιδια για αυτο

οποιος εχει καποια ιδεα για το τι μπορει να φταιει θα ημουν υποχρεος...

 

και μια ακομα ερωτηση--πως μπορω να κανω το jetspeed να λειτουργει μονο σαν modem?δοκιμασα το bridging αλλα κολλαω στο οτι οταν βαζω username και password στο configuration δεν τα δεχεται.μαλλον πρεπει να κανω κατι λαθος ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

otenet εχω.κοιτα μενω νικαια αλλα,δεν ξερω αν εχει σχεση αυτο βεβαια,στα 100 μετρα υπαρχει κεντρικο τμημα του ΟΤΕ.ναι απο ΗΤTP κατεβαζω με 38-40kb/s.

το προβλημα το εχω εδω και 1 μηνα σκαρτο παρολο που εχω adsl γυρω στους 6 μηνες.

δηλαδη παλιοτερα απο μεγαλα torrent sites κατεβαζα κανονικα προσεχοντας παντα το ratio τωρα εχω τρομερο προβλημα οπως ειπα και πιο πανω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιουσα τον bitcomet μεχρι να παθω αυτο που περιγραφω πιο πανω...

περασα απο τον bitlord αλλα δεν εγινε τιποτα,ο azureus μαλλον καπου κολλαει το pc μου γιατι οταν το κανω install μου βγαζει την μπλε οθονη με κατι κινεζικα και μετα κανει συνεχεια reboot και εχω καταληξει στον μtorrent και αυτο μονο και μονο γιατι ειναι το μονο που κατεβαζει το pro evo soccer 5 με μια καποια αξιοπρεπη ταχυτητα.

βεβαια κατι που εχω προσεξει ειναι οτι ενω στα πρωτα 5 δ/λεπτα εχει πιασει κανονικα το maximum του upload απο download κανει κατι σκαμπανεβασματα που μπορει απο 2 να παει 10 και απο 25 να πεσει κατ'ευθειαν 10 ξερω'γω κατι που δεν το εχω δει πουθενα αλλου.ενταξει αποκλιση παντα υπαρχει 1-2kb αλλα τοσο μεγαλη μου φαινεται περιεργο...

εχω μια απορια-αν υποθεσουμε οτι κατι δεν παει καλα με τα port και δεν μπορουν οι αλλοι υπολογιστες να μου στειλουν δεδομενα οπως θα επρεπε πως γινεται απο την αλλη να παιρνουν τοσο ευκολα και γρηγορα δεδομενα απο εμενα?δεν θα επρεπε αυτο να ειναι αμφιδρομο?γιατι αν το θεμα ειναι οτι μπορω να δωσω,πραγμα που σημαινει οτι η port αυτη λετουργει,τοτε απο την ιδια που εχω δηλωσει στο router γιατι δεν μπορω να λαβω κιολας?σε ζαλισα ε?sorry ρε dali13gr αλλα προσπαθω να μπω στην λογικη αυτου του πραγματος και ολο πεφτω σε τοιχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι φανατικος torrentakias.οταν ενα αρχειο εχει πολλους peers δεν σημαινει οτι θα κατεβαζεις σε φουλ ταχυτητες.αυτο που πρεπει να κοιτας ειναι τους seeders κ την αναλογια προς τους leechers.

οταν 15 seeds προσπαθουν να στειλουν ενα αρχειο σε 100 leechers τοτε μην περιμενεις να δεις ταχυτητες πανω απο 15κ. ποσο μαλλον οταν αυτοι (leechers) ειναι ακομα περισσοτεροι.Γενικα οσο μεγαλυτερη κινηση εχει ενα αρχειο τοσο μικροτερος bandwitch σου αναλογει.

οσο για τις υψηλες ταχυτητες στα τσοντο-αρχεια αυτο γινεται γιατι συνηθως ο tracker ειναι καποιου site(δεκτες πιστωτικες) που διαθετει μονο τετοιου ειδους αρχεια για διαφημιση περισσοτερο.

Βεβαια τιποτα απο αυτα μπορει να μην ισχυει αν σκεφτεις οτι προσφατα πεσαν οι τιμες στο dsl κ αφου θα υπαρξει ζητηση απλως ριξαν τις ταχυτητες για να αντεξει το δυκτιο.

 

Γενικα ειμαι λιγο σπασμενος με την otenet γιατι αν κ αναβαθμισα την dsl απο 384 σε 512 εδω κ ενα μηνα ειδα ελαχιστη διαφορα.Απο ΗΤΤP κατεβαζω με την ιδια ταχυτητα με τη 384 38-40kb,ενω σε fileshare εχω κατα μεσο ορο αυξηση +5-10 kb.

 

Ή παλι μηπως φταιει κ εμενα το JetSpeed μου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ κατι ακομα,αν δεν καταφερεις να περασεις το azureus (pou gia mena einai to kalitero)βαλε το bittorrent η το bittornado.οι αυξομειωσεις στην ταχυτητα ειναι απο συνδεσεις που χανονται στη πορεια.

 

Υ.Γ. υπαρχει κανενας που να μην παιρνει μυνημα LOWID απο τον Razorback στο emule?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη mandal εννοεις να υπαρχουν ξερω'γω 15 seeders και 20-30 leechers ας πουμε?

λογικο μου ακουγεται.αλλα απο την αλλη αν ενα αρχειο δεν ειναι ιδιαιτερα δημοφιλες

παλι π***ρια ταχυτητες δεν θα εχεις?το azureus που λες το ξερω οτι ειναι κορυφαιο αλλα μου ''στελνει'' το συστημα.το bittornado το ειχα δοκιμασει παλιοτερα πριν το bitcomet και δεν μου πολυαρεσε...

αν τωρα εριξαν τις ταχυτητες λογω μειωσης τιμων ας αναβαθμισουν επιτελους το flinstones δικτυο τους.ειναι απαραδεκτο οι βουλγαροι και οι τσεχοι που κατα τα αλλα τους κοροιδευουμε εμεις οι ''ευρωπαιοι'' να εχουν για πλακα συνδεσεις 6 και 8 mbit και εμεις να πληρωνουμε χρυση μια 386.anyway δεν ειμαι ο μονος που θα τα λεω αυτα μαλλον.σε ευχαριστω παντως για τα tips...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη mandal εννοεις να υπαρχουν ξερω'γω 15 seeders και 20-30 leechers ας πουμε?

λογικο μου ακουγεται.αλλα απο την αλλη αν ενα αρχειο δεν ειναι ιδιαιτερα δημοφιλες

παλι π***ρια ταχυτητες δεν θα εχεις?το azureus που λες το ξερω οτι ειναι κορυφαιο αλλα μου ''στελνει'' το συστημα.το bittornado το ειχα δοκιμασει παλιοτερα πριν το bitcomet και δεν μου πολυαρεσε...

αν τωρα εριξαν τις ταχυτητες λογω μειωσης τιμων ας αναβαθμισουν επιτελους το flinstones δικτυο τους.ειναι απαραδεκτο οι βουλγαροι και οι τσεχοι που κατα τα αλλα τους κοροιδευουμε εμεις οι ''ευρωπαιοι'' να εχουν για πλακα συνδεσεις 6 και 8 mbit και εμεις να πληρωνουμε χρυση μια 386.anyway δεν ειμαι ο μονος που θα τα λεω αυτα μαλλον.σε ευχαριστω παντως για τα tips...

 

Ναι,οσο λιγοτεροι leechers αντιστοιχουν σε εναν seeder τοσο το καλυτερο για σενα.

Σε ενα οχι κ τοσο δημοφιλες θα εχεις πολυ καλες ταχυτητες αν κ ο tracker ειναι της προκοπης(τουλαχιστον καλιτερες απο ενα δημοφιλες με τον ιδιο tracker).

LOL!!! Πριν κανα μηνα διαβασα σε μια εφημεριδα οτι η συνδεση των 8Μbps στην αγγλια εχει οσο η "made in greece" DSL 384.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hi ntitis

 

sorry but i don't have any greek keyboard so i will write you in UK :)

 

don't worry about your speed, it's normal ! when your machine uploads, automatically you can't download at your maximal speed. Upload asks more ressource than download ! usually while you a re uploading, your download falls to his half speed.

 

i'm happy that i found this forum and it's my first greek one lol i speak greek but not the technical words and thhat's why i'm here. Reading gives me the opportunity to practice my language ;)

 

kalhnixta oloi :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να ηταν και το μονο που χρυσοπληρωνουμε εδω στην ελλαδα σε σχεση με το εξωτερικο.ο ΟΤΕ μαλλον πιστευει οτι ειμαστε τιποτα νεαντερταλ και δεν μπορουμε να διαβασουμε τι γινεται εξω απο μας.εμεις ομως φταιμε που δεν διεκδικουμε κατι καλυτερο.

και σου λεω καλα για την αγγλια ημουν σιγουρος οτι ειναι σχεδον τζαμπα οι αληθινα καλες συνδεσεις οχι οπως οι μαιμου δικες μας αλλα εδω μιλαμε για χωρες που μολις μπηκαν στην Ε.Ε και δειχνουν να αναπτυσσονται ταχυτερα απο την ''ελλαδαρα''.και φαντασου να κανει και καμμια αναβαθμιση σκεψου τι τιμες θα ζηταει απο τους καταναλωτες της.anyway οτι και να πεις λιγο ειναι και σιγουρα τιποτα καινουργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι αλλο...

εκανα την μ***κια και κατεβασα το firmware απο το site του προεδρου(του κοκκαλη ντε!!!) και απο την ωρα που εκανα το update με τα χιλια ζορια μπαινω στην σελιδα του setup και γενικοτερα κανει κατι κουφα η συνδεση μου.εκανα restart στο modem,το εβγαλα απο την πριζα αλλα δεν αλλαζει τιποτα.

ξερει κανεις ποιος τροπος υπαρχει να επαναφερω το modem στο αρχικο του firmware?

 

yabadabado>μπορεις να γραφεις και greeklish δεν τρεχει τιποτα.εισαι βελγος ή ελληνας που ζει στο βελγιο?

οσον αφορα το downloading οταν παιζεις με torrents αναποφευγκτα θα πρεπει να μοιραζεσαι κιολας.καλο θα ηταν να μην υπηρχε αυτο αλλα αυτη ειναι η λογικη του ολου συστηματος.απλα απο περιεργεια τι συνδεση εχεις και ποσο την αγορασες ετσι για να συγκρινουμε και να κλαψουμε ολοι μαζι...?αν σε ενδιαφερει να κανεις πρακτικη στην ελληνικη δοκιμασε και το adslgr.com.εκει γραφουν ολοι ελληνικα αλλα αν δεν μπορεις να γραψεις και εσυ θα φας πακετο.anyway αν θες μονο να διαβασεις ειναι ενα καλο site.

p.s.εχω κανει κατι posts και εκει με το ονομα tommy vercetti.ριξε μια ματια και αν εχεις να δωσεις καμμια απαντηση ειναι καλοδεχουμενη.αν δεν μπορεσεις εκει απαντα και εδω δεν τρεχει τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...