Προς το περιεχόμενο

Προβληματα με τα napt/scl του us robotics 9105


Lupus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

Ειμαι και εγω κατοχος ενος usr 9105 το οποιο ως τωρα μου εχει αλλαξει τα φωτα...

 

Το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω (ή ο router δεν μπορει) να ανοιξω καποιες πορτες για να βγαλω στο internet καποιους servers που εχω στο εσωτερικο μου δικτυο.

 

Για την ακριβεια θελω ο server μου με ip 192.168.1.2 και ο οποιος τρεχει εναν apache και μια mysql να βγαινει εξω απο τον router.

 

Οποτε για να το κανω αυτο παω στους virtual servers, επιλεγω απο την λιστα "web server", υποτιθεται οτι δεχεται να προωθει στην 192.168.1.2 ολα τα incoming connections στις πορτες 80, μου πεταει και ενα μυνηματακι που μου λεει οτι επειδη σε αυτην την πορτα ακουγε ο httpd του router τον μεταφερει στην 8080. Την ιδια διαδικασια κανω και για την mysql βαζοντας στους virtual servers την πορτα 3306. Ως εδω καλα.

 

Οταν βαζω στον browser μου την εξωτερικη ip του router αυτος μου βγαζει το web interface του router...Επιλεγω ο browser να δειχνει παλι την ιδια ip αλλα στην πορτα 8080 και μου λεει οτι δεν υπαρχει connection.

 

Με την mysql τα ιδια. Δεν υπαρχει connection...

 

Με ενα nmap παω και σκαναρω τις εξωτερικες πορτες του router. Μονο η 80 (http) και η 23 (telnet) ειναι ανοιχτες.

 

Σκαναρω τις πορτες του server μπας και τις κοβω απο το firewall του server αλλα ειναι ανοιχτες.

 

Επειτα απο τα πολλα, ανακαλυπτω οτι κατι δεν παει καλα με το web interface.

 

Στα Security control lists δεν δινω access σε κανενα service στο WAN. Παρολα αυτα ο telnet server, o apache και τα icmp περνανε. Οταν ενεργοποιω τα tftp,snmp δεν δουλευουν. Σαν να εχει κλειδωσει ο router σε συγκεκριμενες ρυθμισεις.

 

Εχω περασει το τελευταιο firmware απο την usr, εχω κανει τα απειρα reboot αλλα και παλι τιποτα.

 

Εχει κανεις τιποτα να προτεινει?

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...