Προς το περιεχόμενο

Λίστα προγραμμάτων για Linux


fotisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Anydesk 4.0.0 προχτες. Version bumping, απο την 2.9.9 στην 4 με την μια, because why not!

Αναφορά σε κείμενο

14.08.2018 - 4.0.0 (Linux)
--------------------------

New Features:
- Added Addressbook
- Added Session Commenting
- Added Session Recording and Playback
- Added new permission interface in accept window
- Changing the permissions from the remote side is now forbidden (users cannot click in
  the relevant parts of the accept window anymore from the remote side).
- Added restart button on language change in the settings

Fixed Bugs
- Fixed the Action Menu beeing sensitive even if the session was not yet established
- Fixed the passwort save box beeing sensitive even if storing the password is forbidden
- Fixed that a nonsense message was displayed when connecting to an unsupported display
  server (e.g. Wayland).
- Fixed several bugs related to systemd
- Made TCP Holepunching better for systems running kernel >= 3.9
- Fixed session breakdown on Ubuntu >= 18.04 when using "sudo su" in terminal

Γ@μω τον αυτιστικο rte του insomnia που του ειπα να βγαλει τη μορφοποιηση οταν εκανα επικολληση και εβγαλε και τα new lines!

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κάτι σαν το airexplorer

στα windows χρησιμοποιώ συχνά 2 υπηρεσίες cloud, yandex και onedrive. έχω βάλει και τις εφαρμογές τους και έχω τους φακέλους για το καθένα.

σε Lubuntu τι μπορώ να κάνω:

ή να είναι όπως στα windows με τους φακέλους

ή ακόμα καλύτερα αν υπήρχε ένα πρόγραμμα σαν το air explorer  για να μη γεμίζει ο σκληρός μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, kleo1 είπε

κάτι σαν το airexplorer

στα windows χρησιμοποιώ συχνά 2 υπηρεσίες cloud, yandex και onedrive. έχω βάλει και τις εφαρμογές τους και έχω τους φακέλους για το καθένα.

σε Lubuntu τι μπορώ να κάνω:

ή να είναι όπως στα windows με τους φακέλους

ή ακόμα καλύτερα αν υπήρχε ένα πρόγραμμα σαν το air explorer  για να μη γεμίζει ο σκληρός μου.

Δες αυτο και αυτο .. Εχουν free εκδοσεις , με κομενες δυνατοτητες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2018 στις 12:13 ΠΜ, pmav99 είπε

To bug έχει να κάνει με τις εφαρμογές που είναι γραμμένες με Qt και υπάρχει πάνω από 10 χρόνια. ένα κουλό workaround ήταν να αλλάξεις focus και μετά να το ξαναδώσεις. Δεν ξέρω αν δουλεύει ακόμα.

Το λινκ κατω στην υπογραφη σου για το linux  δεν δουλευει.Μηπως μπορεις να το δεις?Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδια, χρησιμοποιώ πολύ το onenote και το onedrive στη δουλειά μου και δεν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω στο linux WS που έχω σπίτι, τι μπορώ να κάνω; Υπάρχει κάποια αξιόπιστη λύση για τις 2 αυτές υπηρεσίες πέρα από τα webapplications που παρέχει η MS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Oxygene είπε

Δεν σου θύμισε λιγάκι το αντίστοιχο version jump του skype όταν από την 2 κάτι πήγε κατευθείαν στην 4;

Ποιος το χ3ζει το skype :P
Μου θυμισε το winamp βασικα, που πηγε απο την 3 στην 5 κατευθειαν και ειχαν πει τοτε το "ok, we missed a number, so what?".

4 ώρες πριν, haris013 είπε

καλησπέρα παιδια, χρησιμοποιώ πολύ το onenote και το onedrive στη δουλειά μου και δεν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω στο linux WS που έχω σπίτι, τι μπορώ να κάνω; Υπάρχει κάποια αξιόπιστη λύση για τις 2 αυτές υπηρεσίες πέρα από τα webapplications που παρέχει η MS?

Για το onedrive υπαρχει η ανεπισημη cli εφαρμογη... onedrive. Για το onenote, οντως κρεμεσαι απο το web app της ms.
https://github.com/skilion/onedrive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

GIMP 2.10.6 Adds Support For Vertical Text, New GEGL Filters, Async Layer Previews
https://phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=GIMP-2.10.6-Released

Really? Φτασαμε στο 2018 για να αποκτησει "το #1 opensouce εναλλακτικο του ps" κατι τοσο απλο στην υλοποιηση και που εχει το ps εδω και 15 χρονια τουλαχιστον?

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Valve Rolls Out Wine-based "Proton" For Running Windows Games On Linux

Valve has today announced a new version of Steam Play that allows Linux gamers to enjoy Windows games on Linux via their new Wine-based Proton project.

Here's the key elements of today's announcement:

- Windows games with no Linux version currently available can now be installed and run directly from the Linux Steam client, complete with native Steamworks and OpenVR support.
- DirectX 11 and 12 implementations are now based on Vulkan, resulting in improved game compatibility and reduced performance impact.
- Fullscreen support has been improved: fullscreen games will be seamlessly stretched to the desired display without interfering with the native monitor resolution or requiring the use of a virtual desktop.
- Improved game controller support: games will automatically recognize all controllers supported by Steam. Expect more out-of-the-box controller compatibility than even the original version of the game.
- Performance for multi-threaded games has been greatly improved compared to vanilla Wine.
https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Valve-Steam-Play-Proton-Linux
https://github.com/ValveSoftware/Proton/
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gakos1112 είπε

Valve Rolls Out Wine-based "Proton" For Running Windows Games On Linux

Valve has today announced a new version of Steam Play that allows Linux gamers to enjoy Windows games on Linux via their new Wine-based Proton project.

Here's the key elements of today's announcement:

- Windows games with no Linux version currently available can now be installed and run directly from the Linux Steam client, complete with native Steamworks and OpenVR support.
- DirectX 11 and 12 implementations are now based on Vulkan, resulting in improved game compatibility and reduced performance impact.
- Fullscreen support has been improved: fullscreen games will be seamlessly stretched to the desired display without interfering with the native monitor resolution or requiring the use of a virtual desktop.
- Improved game controller support: games will automatically recognize all controllers supported by Steam. Expect more out-of-the-box controller compatibility than even the original version of the game.
- Performance for multi-threaded games has been greatly improved compared to vanilla Wine.
https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Valve-Steam-Play-Proton-Linux
https://github.com/ValveSoftware/Proton/

ωραίο και δεν χρειάζεται καν εγκατάσταση καθώς έρχεται μαζί με το linux client. Μια και έχω την beta όταν βρω χρόνο θα ήθελα να δοκιμάσω μη native linux game να δω πως θα τρέχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, jim_p είπε

Κανεις με mpv που να εχει το προβλημα που περιγραφει ο τυπος εδω?

https://github.com/mpv-player/mpv/issues/5890

Δεν χρησιμοποιω mpv , αλλα το εβαλα ετσι για το πειραμα...

Ετρεξα το stream που λεει ο τυπος...το παγωσα (pause)..η κονσολα..ηρεμη..μηδεν σπαμαρισμα μηνυματων , μηδεν errors..play/pause καμποσες φορες...τιποτα..τα ιδια.

Archlinux / mpv 0.29.0

EDIT : Επειδη λενε οτι μπορει να φταιει η υπαρξη ή μη του feature "hw pausing supported" ..εμενα στα logs λεει οτι υποστηριζεται.
Αρα οντως μπορει να παιζει ρολο.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως μπορω να το διαπιστωσω αυτο στο δικο μου? Αν βοηθαει, εχω vdpau για vo και σκετη alsa για ao.
Επισης, εμενα το κανει και κατα τη διαρκεια της αναπαραγωγης, οχι μονο στο pause. Mpv 0.29 και ffmpeg 4.0.2, αν παιζει ρολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...