Προς το περιεχόμενο

Λίστα προγραμμάτων για Linux


fotisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Jim θα σου πρότεινα KeepassXC (ενεργή κοινότητά κ πολλές βελτιώσεις)
Για android το KeepassDX
Aπό encryption διάλεξε Chacha20 + argon2

Υπάρχει κ official KeepassXC add-on για Browsers αλλά δεν το έχω δοκιμάσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ χρησιμοποιώ το KeePassX με παρόμοιο τρόπο όπως λέει ο @SV8XXX (dropbox και ecrypt). Δεν είχα ακούσει για το KeePassXC για να πω την αλήθεια.

@noa113 σε ένα password manager με ενδιαφέρει κυρίως το password generator αλλά και να μπορώ να δουλεύω με τον browser σε PC/laptop. Ένας άλλος λόγος είναι ότι θέλω να έχω αποθηκευμένους κωδικούς σε ένα ασφαλές σημείο στην περίπτωση που τους ξεχάσω (επειδή την έχω πατήσει). Σε κινητό/tablet κοιτάω να μην υπάρχουν πολλά πολλά γιατί μπορεί εύκολα να χαθούν. Τώρα για cloud, δεν μου αρέσει η ιδέα να μοιράζομαι τους κωδικούς μου με μια εταιρία/οργανισμό/online-υπηρεσία (δεν ξέρω, ίσως είμαι λίγο παρανοϊκός εδώ αλλά δεν νιώθω καλά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Vlc 3.0.9.2 σημερα... χωρις ανακοινωση ακομα. Το γενικο changelog λεει κατι ψιλα για τις αλλαγες απο την 3.0.8
https://www.videolan.org/developers/vlc-branch/NEWS

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φρεσκο wps office χτες, v11.1.0.9505

Globally:

	Supports Kingsoft Conference - cloud meeting and collaborate

	Supports custom ribbon, allowing users to add and arrange ribbons and commands in their own ways

	Supports timed backup file clearing, in which users can custom the interval

	Supports layout and editing in Korean, Vietnamese, Mongolian, and Uygur language

	Check file association upon startup and fix wrong association

	Supports right-clicking OLE objects to save as files

	Added an entry for Cloud backup settings in Options dialog box


WPS Writer:
Supports table transpose when selecting tables
Supports setting AutoFit, AutoWidth, and percentage width for tables
Supports setting the first and the last characters, and custom pre and post punctuation
Supports setting custom shortcut keys
Bug fixed: Contents get cut away in Print Preview

WPS Spreadsheets:
Supports opening files saved with versions before WPS2003

p.s. Για το πηδηγμενο layout του ποστ μου ευθυνεται αποκλειστικα ο αυτιστικος rte του φορουμ. Δεν θα το φτιαξω. Εγω εβαλα ολο το κειμενο σε code tags στην αρχη και σε quote tags μετα, αλλα τα ιδια χαλια φαινοταν και στις 2 περιπτωσεις.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη θελω ορισμενα τορρεντ μου να τα εχω χωρια απο τα υπολοιπα, ποσο ευκολο εινια να στησω μονος μου rtorrent με web interface. Και με ποιο web interface, αν υποθεσουμε οτι το καθενα εχει διαφορετικα features.

Εχω ηδη transmission που το δουλευω απο το web interface του τα τελευταια 6+ χρονια, qbittorrent δεν μπορω να βαλω, οποτε η εσχατη επιλογη θα εινια το deluge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατι δεν τον εχει ο tracker στη λιστα με τους επιτρεπομενους clients. Ρωτησα μετα και μου ειπανε οτι επιτρεπεται, οποτε μαλλον εκει θα καταλληξω αν δεν καταφερω το συνδιασμο rtorrent + rutorrent, μιας και απετυχα να στησω τον deluge σαν daemon χτες.

Κατι αλλο. Ειναι και στις αλλες διανομες τοσο χαζα πακεταρισμενοι οι torrent clients που προοριζονται να τρεχουν σαν daemons σε headless σερβερ και η προσβαση σε αυτους να ειναι μεσω web interface? Εδω περα στο debian...

- Το transmission εχει ενα πακετο για τον daemon, το κανω εγκατασταση και μετα απλα επιτρεπω την προσβαση στο web interface απο ολες τις ip. Κανει δικο του χρηστη με περιορισμενα δικαιωματα και ο χρηστης αυτος στην ουσια τρεχει τον daemon, ενω εχει και ετοιμο systemd service για να τρεχει στην εκκινηση.

- Το qbittorrent εχει ενα πακετο που δεν προοριζεται για daemon, ειανι μονο για να τρεχει χωρις γραφικο περιβαλλον.Τουλαχιστον ερχεται σετ με το web inteface του, αν και πρεπει να το τρεξει ο χρηστης. Επισης, δεν ερχεται με το systemd service, οπως ερχεται στο arch.

- Το deluge εχει αλλο πακετο για τον deamon και αλλο για το web interface, για καποιο λογο που δεν τον καταλαβαινω. Αν δεν το τρεξει καποιος υπαρχων χρηστης, πρεπει να γινει με το χερι καποιος χρηστης ιδιος με αυτον του  transmission για να τρεχει τον daemon με περιορισμενα δικαιωματα ΚΑΙ να ενεργοποιηθει ο daemon μεσα απο καποιο αρχειο. Επιπλεον, δεν υπαρχει καποιο systemd service για να τρεχει στην εκκινηση. 

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/4/2020 στις 3:52 ΜΜ, jim_p είπε

Επειδη θελω ορισμενα τορρεντ μου να τα εχω χωρια απο τα υπολοιπα, ποσο ευκολο εινια να στησω μονος μου rtorrent με web interface. Και με ποιο web interface, αν υποθεσουμε οτι το καθενα εχει διαφορετικα features.

Εχω ηδη transmission που το δουλευω απο το web interface του τα τελευταια 6+ χρονια, qbittorrent δεν μπορω να βαλω, οποτε η εσχατη επιλογη θα εινια το deluge.

Ξαναβάλε transmission μέσα από docker και άλλαξε την πόρτα του interface ώστε να μην υπάρχει σύγκρουση (πχ -p 9092:9091)

https://hub.docker.com/r/linuxserver/transmission/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ το shotwell για τις φώτο βίντεο αλλά πλέον έχω 2 θέματα. Θέλω να μετατρέψω τα αρχεία μου σε h.265/mkv αλλά πρώτον δεν μπορεί να μου κάνει preview (ουτε να κανει add στο library) mkv αρχεια και δεύτερον δεν βλέπει την σωστή ημερομηνία της δημιουργίας τους. Δεν βλέπω κάποια ρύρθμιση κτλ. Μήπως υπάρχει κάτι πιο καινούργιο στο Linux για διαχείριση photo/video?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Anydesk 5.5.5 χτες

20.04.2020 - 5.5.5 (Linux/BSD/Raspberry Pi)
-------------------------------------------
New Features:
- Significantly improved Discovery security.
- Added a button to start/stop session recording on the fly

Bugs Fixed:
- Fixed online states
- Fixed a deadlock in the frontend

Δεν θυμαμαι να το ανεφερα εδω, αλλα πλεον δεν μπορει να εγκατασταθει εδω στο debian (και συντομα στο ubuntu 20.04) λογω παλιας βιβλιοθηκης (libpango1.0-0). Τους εστειλα mail οταν το παρατηρησα, πριν 10+ μερες, αλλα με γραψανε κανονικα. Το περιεργο ειναι πως η "portable" εκδοση του παιζει κανονικοτατα.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HSTR - Easily view, navigate and search your command history with shell history suggest box for bash and zsh.
https://github.com/dvorka/hstr

Χρονια πριν ειχα δει κατι παρομοιο που σου εβγαζε απο κατω προτασεις καθως πληκτρολογουσα, πχ εγραφα ls και εβγαζε απο κατω lsusb, lspci, lsmod κλπ χωρις να πατησω tab για να τα συμπληρωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...