Προς το περιεχόμενο

Λίστα προγραμμάτων για Linux


fotisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, jim_p said:

Ολοι γραφουν σε electron γιατι βαριουνται να γραψουν σε μια πιο σοβαρη γλωσσα και κοιτανε αποκλειστικα την ευκολια τους, γιαυτο καταλληγουμε με ενα σωρο σαπιες εφαρμογες. Για εφαρμογη που θα ητανε one of a kind θα το δεχομουν, αλλα εδω το εχουν παρακανει. 

Δεν ξέρω αν είσαι developer αλλά επειδή ασχολούμαι αρκετό καιρό με διάφορες τεχνολογίες, δεν νομίζω ότι μπορεί να χτυπήσει κάτι την JS αυτήν την στιγμή, καλώς ή κακως. Και νομίζω ότι σε μεγάλο βαθμό είναι παρεξηγημένη. Το electron σαν electron μπορεί να είναι bloated, αλλά υπάρχουν alternatives που ξεπηδάνε, και σίγουρα θα το ξεπεράσουν κατα την γνώμη μου. Για παράδειγμα η MS έχει κάνει αρκετή δουλειά στο React-native, και τρέχει και σε Windows, π.χ το παλιό Skype ή το Xbox App. Τέτοια apps χωρίς JavaScript / CSS δεν φτιάχνονται για κανένα λόγο και σε καμία άλλη γλώσσα (ξανά - καλώς ή κακώς). Πρόσφατα δοκίμασα ένα alternative του Electron και νομίζω είναι το μέλλον για τέτοια apps. Εδώ ένα παράδειγμα application φτιαγμένο σε αυτό.

Σίγουρα για πιο απλά apps υπάρχουν και πιο native και πιο lightweight λύσεις, απλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν τα κάνουν απαραίτητα καλύτερες γλώσσες η τεχνολογίες.

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, jim_p είπε

Εχω γραψει παραπανω οτι απερριψα το bitwarden επειδη εχει μια εφαρμογη και αυτη σε electron. Επισης, το προβλημα μου αυτη τη στιγμη δεν ειναι ΠΟΥ θα εχω τους κωδικους μου αλλα το ΠΩΣ θα τους μεταφερω απο το lastpass.

Για το bitwarden μπορείς να κάνεις migration από το lastpass καθώς έκανα και εγώ. Για άλλες λύσεις θέλει λίγο ψάξιμο, το lastpass κάνει export τους κωδικούς σου και σε csv αν θυμάμαι καλά και δεν το έχουν καταργήσει

Επισης το bitwarden δεν χρειάζεται να το εγκαταστήσεις σαν εφαρμογή. Στησε ενα bitwarden server Και με το browser plugin παίξε μπάλα. Έτσι ξέρεις που είναι αποθηκευμένοι και κρυπτογραφημένοι οι κωδικοί σου.

Αν έχεις raspberry μπορεις σε σερβίρεις εκεί το bitwarden. Επειδή έψαχνα και το το θέμα των password managers νομίζω είναι η καλύτερη υλοποίηση από άποψη ασφαλείας και ευχρηστίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Luciddream
Η ιδανικη λυση στο χαλι του electron θα ηταν να υπαρχει ενα... εκτελεσιμο για αυτο, που να ενημερωνεται και να συντηρειται απο τις διανομες, και πανω σεαυτο να βαζει ο χρηστης οποια σελιδα θελει ο dev για να την κανει εφαρμογη, για τις περιπτωσεις που η σελιδα δεν μπορει να προσφερει οτιδηποτε, πχ tray integration. Πχ, αυτη τη στιγμη, το μονο πλεονεκτημα της "εφαρμογης" του skype εναντι της σελιδας του ειναι το εικονιδιο στο tray!

@haris013
Αυτο απαιτει docker για να παιξει?

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jim_p είπε

@Luciddream
Η ιδανικη λυση στο χαλι του electron θα ηταν να υπαρχει ενα... εκτελεσιμο για αυτο, που να ενημερωνεται και να συντηρειται απο τις διανομες, και πανω σεαυτο να βαζει ο χρηστης οποια σελιδα θελει ο dev για να την κανει εφαρμογη, για τις περιπτωσεις που η σελιδα δεν μπορει να προσφερει οτιδηποτε, πχ tray integration. Πχ, αυτη τη στιγμη, το μονο πλεονεκτημα της "εφαρμογης" του skype εναντι της σελιδας του ειναι το εικονιδιο στο tray!

@haris013
Αυτο απαιτει docker για να παιξει?

Για λόγους ευκολίας Ναι, επίσημα supportάρουν το docker image τους. Μπορείς να το στησεις και from scratch αλλά έχει μια δυσκολία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

PyIDM is a python open source (Internet Download Manager) with multi-connections, high speed engine, it downloads general files and videos from youtube and tons of other streaming websites .
https://github.com/pyIDM/PyIDM

Αν το δοκιμασει κανενας, ας μας πει αν οντως εχει εκεινο το ελεεινο interface που φαινεται στην εικονα.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2020 στις 8:53 ΠΜ, jim_p είπε

Δεν θυμαμαι να το ανεφερα εδω, αλλα πλεον δεν μπορει να εγκατασταθει εδω στο debian (και συντομα στο ubuntu 20.04) λογω παλιας βιβλιοθηκης (libpango1.0-0). Τους εστειλα mail οταν το παρατηρησα, πριν 10+ μερες, αλλα με γραψανε κανονικα. Το περιεργο ειναι πως η "portable" εκδοση του παιζει κανονικοτατα.

Φρεσκο anydesk 5.5.6 σημερα, χωρις changelog ακομα, που διορθωνει το bug που λεω εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, jim_p είπε

Φρεσκο anydesk 5.5.6 σημερα, χωρις changelog ακομα, που διορθωνει το bug που λεω εδω.

Δες εδω. Κλικ στο "Δειτε τα νεα χαρακτηριστικα". Λιτο και περιεκτικο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα μολις το ειδα. Βασικα, μονο αυτο που λεω φτιαξανε! Τους ειχα στειλει και mail να τους το δειξω, οποτε ελπιζω να το ειδανε.

Fixed Debian package dependencies to allow installation on Debian Bullseye.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εδω το εχω ξανααναφερει?
https://tldr.sh/

Αν ναι, ξερει κανεις τι πρεπει να κανω για να το χρησιμοποιω στη διανομη μου? Υπαρχουν 2 σχετικα πακετα (tldr σκετο και tldr-py), αλλα ποιο ειναι το σωστο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jim_p είπε

Αυτο εδω το εχω ξανααναφερει?
https://tldr.sh/

Αν ναι, ξερει κανεις τι πρεπει να κανω για να το χρησιμοποιω στη διανομη μου? Υπαρχουν 2 σχετικα πακετα (tldr σκετο και tldr-py), αλλα ποιο ειναι το σωστο?

Λοιπον καθησα και επαιξα λιγο με το εν λογω προγραμμα σε Debian unstable. Αρχικα το tldr ειναι link στο tldr-py. Αρα οποιο και να χρησιμοποιεις , το ιδιο και το αυτο.
Μετα θελει  :
 

git clone https://github.com/tldr-pages/tldr

σε καποιο βολικο σημειο , και το δηλωνεις στο :
 

tldr init

που με την σειρα του το ρυθμιζει στο conf αρχειο του.Και ειναι ετοιμο. (Οταν δηλωσεις το repo folder , ολοκληρο το path...)
 

tldr find tar

για το tar για παραδειγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορει να τα παιρνει κατευθειαν απο τη σελιδα (tldr.sh)? Γιατι αν ειναι να χρησιμοποιει εναν φακελο τοπικα, αυτος θα πρεπει να ενημερωνεται συχνα, οποτε δεν εχει νοημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, jim_p είπε

Δεν μπορει να τα παιρνει κατευθειαν απο τη σελιδα (tldr.sh)? Γιατι αν ειναι να χρησιμοποιει εναν φακελο τοπικα, αυτος θα πρεπει να ενημερωνεται συχνα, οποτε δεν εχει νοημα.

Δεν ειδα να μπορει να τα παιρνει απο καποια σελιδα. Γινεται με τον τροπο που εγραψα και εχει και την παραμετρο update που υποθετω κανει update τον φακελο απο ... καπου...
Λιτο προγραμμα ειναι με 3-4 παραμετρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφου κανει clone απο το github, απο το github του project τα παιρνει! Το point δεν εινια να μην τα παιρνει απο καπου για μενα, αλλα το να μην χρειαζεται να δουλεψει τοπικα. Πχ το translate-shell δεν αποθηκευει κατι τοπικα και κανει ολη τη δουλεια μεσω του google translate. Ετσι φανταστηκα οτι θα δουλευει και το tldr, παιρνοντας τα οσα θελει απο τη σελιδα του, αλλα μπαλες. Επιπλεον, βλεπω πως οτι υπαρχει για αυτο ειναι απλα client για τη σελιδα/το api/το whatever, οποτε θεωρω λογικο το να μην κανει κατι τοπικα. 

Ειδα επισης και αυτον εδω που φαινεται καλος
https://github.com/dbrgn/tealdeer/

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...