Προς το περιεχόμενο

Λίστα προγραμμάτων για Linux


fotisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για αυτους που πιστευουν ακομα στο microsoft loves linux.

How Microsoft implemented and then removed a crucial Teams feature on Linux
https://www.thomasvanderberg.nl/blog/microsoft-removed-crucial-teams-feature-linux/
https://old.reddit.com/r/linux/comments/mcv99r/how_microsoft_implemented_and_then_removed_a/

Εφαρμογη σε electron, κοινος κωδικας για ολα τα λειτουργικα και αλλες τετοιες μπουρδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ και εγώ αναγκαστικά το teams. Το δοκίμασα και σε win. Στο linux έχει κάποια features εκτός/bugs έτσι ώστε να είναι πιο εκνευριστικό να το χρησιμοποιείς. Αυτή είναι νομίζω η λογική των εφαρμογών της msft σε linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Haruna is an open source video player built with Qt/QML and libmpv.
https://github.com/g-fb/haruna

Παρουσιαζω κατι σημαδια αλτσχαιμερ τελευταια και δεν θυμαμαι να το εχω ξαναποσταρει :D Το πετυχα στο reddit χτες.

---edit
Ειναι overkill για καποιον που δεν εχει ηδη kde, μιας και λογω εξαρτησεων σερνει το μισο kde και το phonon κλπ.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Anydesk 6.1.1 χτες

15.04.2021 - 6.1.1 (Linux/BSD/Raspberry Pi)
-------------------------------------------

New Features:
- Added function that compresses all necessary logfiles when communicating with support

Fixed Bugs:
- Fixed a visual glitch in the Address Book
- Fixed a bug where a session recording may not play immediately
- Fixed a bug where the user got stuck with "waiting for image"
- Fixed a bug that caused image artifacts to appear during sessions
- Fixed a memory leak in the video codec

Other:
- Removed social media buttons
- Removed capture tab from settings, since it is not needed anymore due to fixing the image artifacts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ζητειται cli εφαρμογη/σκριπτακι που να λεει τις βασικες πληροφοριες του συστηματος (cpu, gpu κλπ). Θελω να το τρεξω στο libreelec για να μην γραφω εντολες για το καθε ενα πραγμα και, επειδη εινια περιορισμενο σαν λειτουργικο, απορριπτονται απο τωρα: inxi επειδη απαιτει perl που δεν εχει καν, screenfetch και neofetch επειδη δοκιμαστηκαν ηδη δεν τρεχουν και το lshw επειδη λεει υπερβολικα πολλα πραγματα που ειναι αχρηστα για αυτο που θελω.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jim_p είπε

Ζητειται cli εφαρμογη/σκριπτακι που να λεει τις βασικες πληροφοριες του συστηματος (cpu, gpu κλπ). Θελω να το τρεξω στο libreelec για να μην γραφω εντολες για το καθε ενα πραγμα και, επειδη εινια περιορισμενο σαν λειτουργικο, απορριπτονται απο τωρα: inxi επειδη απαιτει perl που δεν εχει καν, screenfetch και neofetch επειδη δοκιμαστηκαν ηδη δεν τρεχουν και το lshw επειδη λεει υπερβολικα πολλα πραγματα που ειναι αχρηστα για αυτο που θελω.

Εγώ νομίζω οτι το lshw θα σε καλύψει. Μπορείς να περιορίσεις το output με:

sudo lshw -short

μπορείς να παίξεις επίσης με το flag -disable για να κόψεις πράγματα.

ή φυσικά να το περάσεις σε κάποιο grep pipe και να φιλτράρεις μόνο κάτι συγκεκριμένο.

 

 

Εναλλακτικά υπάρχει και το hardinfo, που για report στο shell μπορείς να τρέξεις πχ:

sudo hardinfo -rsg shell

Και το hardinfo όμως έχει μεγάλο output

Επεξ/σία από jcd313
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jim_p είπε

Ζητειται cli εφαρμογη/σκριπτακι που να λεει τις βασικες πληροφοριες του συστηματος (cpu, gpu κλπ). Θελω να το τρεξω στο libreelec για να μην γραφω εντολες για το καθε ενα πραγμα και, επειδη εινια περιορισμενο σαν λειτουργικο, απορριπτονται απο τωρα: inxi επειδη απαιτει perl που δεν εχει καν, screenfetch και neofetch επειδη δοκιμαστηκαν ηδη δεν τρεχουν και το lshw επειδη λεει υπερβολικα πολλα πραγματα που ειναι αχρηστα για αυτο που θελω.

Σε δικό μου libreelec έχω φορτώσει απο το linuxserver.io σε docker το netdata για να μπορώ να δω φόρτο cpu , ram και i/o μέσω web panel. Δεν ξέρω αν θα σου κάνει για συγκεκριμένες πληροφορίες της gpu (πχ αν κάνει transcoding και τι φόρτο έχει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Vlc 3.0.13 πριν λιγες μερες, χωρις changelog ακομα.

---edit
Το changelog απο το git. Απ' το τιποτα...
https://git.videolan.org/?p=vlc/vlc-3.0.git;a=blob_plain;f=NEWS

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...