Προς το περιεχόμενο

Λίστα προγραμμάτων για Linux


fotisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

A POSIX script that helps you find Youtube videos (without API) and opens/downloads them using mpv/youtube-dl
https://github.com/pystardust/ytfzf

Ξερει καποιος πως βγαζει τις πληροφοριες στα αριστερα οπως στο screencast του τυπου και πως γινεται να μην βγαινει απο το προγραμμα οταν τελειωνει το βιντεο?

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω ακόμη μιας και τώρα το κατέβασα και το ψάχνω. Πάντως νομίζω τις βγάζει εξ' ορισμού. Και λέω νομίζω επειδή άνοιξα πολύ γρηγορα ένα βίντεο και μετά είδα στις οδηγίες χρήσης ότι μπορείς να φτιάξεις ένα αρχείο config, οπότε το έφτιαξα και έβαλα μέσα τα περιεχόμενα από το sample αρχείο που έχει στο github. Σε μένα τα εμφανίζει έτσι.

Για το να μην γίνεται έξοδος μόλις κλείσεις το βίντεο δε βρήκα κάτι ακόμη. Είναι ενοχλητικό αυτό αλλά μπορεί και να μην υπάρχει τρόπος(ακόμη τουλάχιστον μιας και φάινεται νέο project).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω πηρα το config που λεει εκει και το παραμετροποιησα λιγο, αλλα δεν βλεπω περιγραφη στα αριστερα. Εκτος αν την εχει σετ με τα thumbnails που τα εχω απενεργοποιημενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το -t ειναι για τα thumbnails, που δεν θελω, γιαυτο ρωτησα αν ειναι σετ με τα thumbnails.
Επισης, για να δειξει thumbnails απαιτει το ueberzug που δεν υπαρχει στα repo της διανομης μου.

$ ytfzf -t
Search Youtube: vevilos
Scraping Youtube...
Downloading Thumbnails...
ueberzug not found. Please install it.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χμμ, δεν το πρόσεξα αυτό. Απ' ότι βλέπω μάλλον set πάει. Θα ρίξω μια ματιά στο script μιας και μένα μ' ενοχλεί αυτό που βγαίνει μετά από κάθε βίντεο, μήπως και βρω τρόπο να το διορθώσω. Οπότε θα δω και γι' αυτό. Πάντως δε φαίνεται να υπάρχει κάποιος έτοιμος τρόπος. Ίσως να άνοιγες κανένα issue στο github του.

EDIT:

Βρήκα ένα τρόπο, αλλά δεν ξέρω αν θα λειτουργήσει σε σένα που σου λείπει η εξάρτηση.

Μέσα στο script στη γραμμή 462("SCRAPING"), το έκανα έτσι:

download_thumbnails () {
       #scrapes the urls of the thumbnails of the videos from the adjusted json
    if [ "$thumbnail_quality" -eq 1 ]; then
        image_download () {
            # higher quality images
            #curl -s "$Url" -G --data-urlencode "sqp=" > "$thumb_dir/$Name.png"
            pass
        }
    else
        image_download () {
             #curl -s "$Url"  > "$thumb_dir/$Name.png"
             pass
        }
    fi

Το αποτέλεσμα είναι με την παράμετρο -t να μην ψάχνει για thumbnails(δε μου εμφανίζει πλεον το σχειτικό μήνυμα) και να εμφανίζεται όπως στο screenshot του αλλά χωρίς εικόνα.

EDIT2:

Για να μη βγαίνει όταν κλείνεις το βίντεο, στο αρχείο config στην επιλογή :

#(YTFZF_LOOP)
enable_loop=0

βάζεις 1 αντί για 0 που είναι.

Επεξ/σία από dancer_69
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jim_p είπε

Επισης, για να δειξει thumbnails απαιτει το ueberzug που δεν υπαρχει στα repo της διανομης μου.

Για debian ο τυπος λεει.
 

pip install ueberzug

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια λυση αυτη για το debian... Αν ειναι να βαζω τις βιβλιοθηκες της python που μου λειπουν μεσω pip (και με το αντιστοιχο για την perl)...

Την παραμετρο με το loop την δοκιμασα τωρα και δουλευει. Ευχαριστω. Για το αλλο κλαϊν, μπορω να ζησω και χωρις πληροφοριες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το enable-loop=1 δεν βολευει και εξηγω γιατι. Κανεις μια αναζητηση, βγαζει τα αποτελεσματα, πατας ποιο θελει να παιξει και αφου τελειωσει ξαναγυρναει στα αποτελεσματα. Μετα ομως δεν μπορεις να αναζητησεις κατι αλλο, οποτε περιοριζεσαι στο να παιξεις οτι υπαρχει στα αποτελεσματα. Η αναζητηση πανω πανω αφορα μονο τα αποτελεσματα και αν πατησεις κατι που δεν υπαρχει μεσα σε αυτα (και μετα enter), κλεινει η εφαρμογη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι ασχολειστε με command-line προγραμματα για το ΥΤ.  Εποχες DOS ζουμε ?
Επισης δεν εχω καταλαβει γιατι να κατεβασει καποιος κατι απο το ΥΤ. Εκει ειναι τα βιντεος , μπειτε δειτε τα..φτιαχτε playlists κλπ :)

Νοιωθω οτι ειμαι 80 χρονων και ειστε millennials και μου διαφευγει κατι :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατι το να ανοιγω τον browser για να δω ενα βιντεο, και ειδικα στο youtube με την απειρη σαβουρα που εχει σαν σελιδα (σχολια, ui, popups για cookies/consent, διαφημησεις μεσα στο βιντεο) εινια pain in the ass. Και το κατεβασμα ειναι για να τα βλεπεις/ακους offline.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχεις Linux υποτίθεται ότι μπορείς να τα κάνεις όλα από το τερματικό.

Εκτός από το πλεονέκτημα της ταχύτητας και του αποκλεισμού περιττών στοιχείων, είναι άλλο πράγμα να το κάνεις στο τερματικό και είναι και μαγκιά εδώ που τα λέμε... 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, jim_p είπε

ειδικα στο youtube με την απειρη σαβουρα που εχει σαν σελιδα (σχολια, ui, popups για cookies/consent, διαφημησεις μεσα στο βιντεο) εινια pain in the ass.

Με το adlock που εχω στον edge , εχω να δω σαβουρα στο ΥΤ , απο εποχες προ Χριστου.
 

8 ώρες πριν, jim_p είπε

Γιατι το να ανοιγω τον browser

Γιατι , κλεινει ο browser ποτε ?!? :) Εμενα ειναι μονιμως ανοιχτος !!
 

8 ώρες πριν, jim_p είπε

Και το κατεβασμα ειναι για να τα βλεπεις/ακους offline.

Παει ποτε το πισι ... offline ? Με dialup εισαι ? :)

7 ώρες πριν, DIMITRISG είπε

Εκτός από το πλεονέκτημα της ταχύτητας

Απο ποτε η πληκτρολογηση εγινε πιο γρηγορη απο τα click click click ? Και σε ρωταει ενας ανθρωπος που εχει πληκτρολογησει ΠΟΛΥΥΥ στην ζωη του.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Με το adlock που εχω στον edge , εχω να δω σαβουρα στο ΥΤ , απο εποχες προ Χριστου.
 

Για ένα παλιό laptop η pc που σέρνεται λίγο όταν μπαίνει στο youtube είναι μια χαρά αυτού του είδους οι εφαρμογές youtube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, mora είπε

Για ένα παλιό laptop η pc που σέρνεται λίγο όταν μπαίνει στο youtube είναι μια χαρά αυτού του είδους οι εφαρμογές youtube

Αν σερνεται ενα μηχανημα , δεν νομιζω ειναι σωστο να το ταλαιπωρουμε με το ΥΤ. Ειτε απο command line , ειτε μεσω browser , η εμπειρια θα ειναι χαντακωμενη. Τεσπα , περι ορεξεως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...