Προς το περιεχόμενο

Λίστα προγραμμάτων για Linux


fotisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το urxvt μου εχει προβλημα με μερικες γραμματοσειρες μετα την ενημερωση της freetype σε 2.11. Δεν δειχνει πχ σωστα την hack αλλα δειχνει τελεια την cascadia (που ειναι εντονη και δεν μου αρεσει). Αλλα τερματικα που δοκιμασα δεν εχουν προβλημα με την οποιαδηποτε γραμματοσειρα, αλλα εχουν δικα τους θεματακια. Πχ το sakura δεν σταματαει να αναβοσβηνει στην μπαρα κατω οταν τρεχει κατι δεν το εχω στο προσκηνιο.

Εσεις ποια γραμματοσειρα εχετε για το τερματικο? Απαραιτητες προϋποθεσεις να υποστηριζει σωστα τα ελληνικα και να φαινεται καλα σε μικρο μεγεθος (12αρι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, jim_p είπε

Το urxvt μου εχει προβλημα με μερικες γραμματοσειρες μετα την ενημερωση της freetype σε 2.11. Δεν δειχνει πχ σωστα την hack αλλα δειχνει τελεια την cascadia (που ειναι εντονη και δεν μου αρεσει). Αλλα τερματικα που δοκιμασα δεν εχουν προβλημα με την οποιαδηποτε γραμματοσειρα, αλλα εχουν δικα τους θεματακια. Πχ το sakura δεν σταματαει να αναβοσβηνει στην μπαρα κατω οταν τρεχει κατι δεν το εχω στο προσκηνιο.

Εσεις ποια γραμματοσειρα εχετε για το τερματικο? Απαραιτητες προϋποθεσεις να υποστηριζει σωστα τα ελληνικα και να φαινεται καλα σε μικρο μεγεθος (12αρι).

Ρε βαλε ενα ανθρωπινο τερματικο.. τι urxvt διαβαζω. Ειναι δυνατον ? Βαλε καποιον DE και παιξε με το τερματικο του.
Σε λιγο θα βαλεις και xterm :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jim_p είπε

Το urxvt μου εχει προβλημα με μερικες γραμματοσειρες μετα την ενημερωση της freetype σε 2.11. Δεν δειχνει πχ σωστα την hack αλλα δειχνει τελεια την cascadia (που ειναι εντονη και δεν μου αρεσει). Αλλα τερματικα που δοκιμασα δεν εχουν προβλημα με την οποιαδηποτε γραμματοσειρα, αλλα εχουν δικα τους θεματακια. Πχ το sakura δεν σταματαει να αναβοσβηνει στην μπαρα κατω οταν τρεχει κατι δεν το εχω στο προσκηνιο.

Εσεις ποια γραμματοσειρα εχετε για το τερματικο? Απαραιτητες προϋποθεσεις να υποστηριζει σωστα τα ελληνικα και να φαινεται καλα σε μικρο μεγεθος (12αρι).

Συνήθως του gnome ή του kde. Τα άλλα που λες μου βγάζουν τα μάτια.

 

9 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ρε βαλε ενα ανθρωπινο τερματικο.. τι urxvt διαβαζω. Ειναι δυνατον ? Βαλε καποιον DE και παιξε με το τερματικο του.
Σε λιγο θα βαλεις και xterm :) 

Που χάθηκες ; Σε κανα μεταπτυχιακό μπήκες και δεν σηκώνεις κεφάλι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xterm εχω επειδη μπηκε σετ με τον xorg, αλλα οτι ρυθμιση και να του κανω δεν την κραταει και πρεπει σε καθε εκκινηση να κανω xrdb -merge. Το urxvt απο την αλλη, που εχει τις ρυθμισεις του στο ιδιο αρχειο με το xterm, τις κραταει κανονικα. Για προτεινε κανενα και θα σου πω τι σπαστικο feature εχει.

Για τις γραμματοσειρες, νομιζω η default στο kde ειναι η hack που ειχα μεχρι χτες και στο gnome η default ειανι η dejavu sans mono, που εινια μετρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nick0lis είπε

Που χάθηκες ; Σε κανα μεταπτυχιακό μπήκες και δεν σηκώνεις κεφάλι ;

Λιωνω στο D2R :)
 

1 ώρα πριν, jim_p είπε

Για προτεινε κανενα και θα σου πω τι σπαστικο feature εχει.

Aν ψαχνεις τα προβληματα , θα τα βρισκεις. Μπηχτης , 2021 μ.Χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φρεσκο viber εδω και καμια δεκαρια μερες!

---edit
Και που αναβαθμηστικε δεν αλλαξε και τιποτα. Ισως κανενα sticker και να μην το εχω δει. Σαν εφαρμογη ειναι η ιδια μπουρδα με την προηγουμενη εκδοση, με ολα της τα κουσουρια αντιγραμμενα ακριβως.

---ξαναedit
Τελικα αναβαθμησανε την qt και το ubuntu πανω στο οποιο το χτιζουν και απο 5 χρονων παλιο (16.04) το κανανε 3 χρονων παλιο (18.04)
Qt 5.15.2
GCC: (Ubuntu 7.5.0-3ubuntu1~18.04) 7.5.0

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκανε μηπως κανενας εγκατασταση το βρωμοviber , για να με πει πιο ειναι το βρωμοερορ (μη καθομαι και ασχολουμαι μ'αυτο τωρα) που δεν συνδεεται με το κινητο με το  qrcode?

 Ακυρο το'φτιαξα.

Επεξ/σία από triplex1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/9/2021 στις 7:28 ΠΜ, jim_p είπε

Επισης, επειδη ειναι ανεπισημο και λιγο καιρο στην... πιατσα, θα περασουν μηνες μεχρι να εδραιωθει και να γινει backend στις διαφορες εφαρμογες σαν το clipgrab (και στον mpv :P).

Ενα μηνα μετα απο αυτη την ευχη μου, το σημερινο smplayer 21.10 κανει την αρχη και χρησιμοποιει yt-dlp.

The support for YouTube has been improved by using yt-dlp. Fixes buffering and playback of age-restricted videos.

https://github.com/smplayer-dev/smplayer/releases/tag/v21.10.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jim_p είπε

Πριν απο εσενα για σενα :) (λινκ). Δεν εχουμε κλεισει την πορτα. Ακομα σε περιμενουμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερεις φανταζομαι οτι η stable εινια στο deb repo της ms μαζι με τις beta και dev, οποτε αν καποιος εχει ηδη beta ή dev μπορει να τη βαλει με ενα απλο apt-get install?
Το ιδιο και για το repo που εινια για τις rpm διανομες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jim_p είπε

Το ξερεις φανταζομαι οτι η stable εινια στο deb repo της ms μαζι με τις beta και dev, οποτε αν καποιος εχει ηδη beta ή dev μπορει να τη βαλει με ενα απλο apt-get install?
Το ιδιο και για το repo που εινια για τις rpm διανομες.

Mιλας για το αγαπημενο σου debian , που τοσες πικρες σε εχει κερασει ? Επισης ο κοσμος εχει προχωρησει και χρησιμοποιει "apt" , το "apt-get" εχει πεθανει :)

Ελα στην παρεα των ελιτ. Ελα στον κοσμο της προοδου. Ελα στην διασταση του μελλοντος. Ελα....στο Archlinux!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mphxths είπε

Ελα στην παρεα των ελιτ. Ελα στον κοσμο της προοδου. Ελα στην διασταση του μελλοντος. Ελα....στο Archlinux!! :)

Στην ηλικία μας θέλουμε ένα spa salon massage linux, υπάρχει κάτι ; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...