Προς το περιεχόμενο

Λίστα προγραμμάτων για Linux


fotisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλος ο doublecmd, αλλα δεν τον βρισκω σε πακετο για debian. Με τα 2 standalones σε gtk και qt παντως μου φανηκε καλος.

 

το εννόεις δεν τον βρίσκεις? Δεν τον έχουν στα repos?

Εγώ έχω την Qt, μια χαρά με καλύπτει.

 

αυτός του kde είναι ο dolphin και έχει split view που κόβει κώλους

Αναφέρομαι στον krusader, τον έβαλα για να βεβαιωθώ, δεν έχω δουλέψει τον dolphin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το είδα μετά αυτό που λες

ο default file manager του kde είναι αυτός που λέω και έχει split view που κάνει αυτό που θέλει o jim

από εξαρτήσεις βέβαια δεν ξέρω τι τραβάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, πακετο για debian εννοω. Δεν υπαρχει περιπτωση να βαλω αυτο που ειναι για ubuntu.

Dolphin, krusader καθως και gnome-commander απορριπτονται λογω εξαρτηστων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξ' όψεως όλα είναι καλά, αλλά κανένα δεν πλησιάζει τον total commander (από εκεί προέρχομαι). Ο krusader είναι καλός αλλά σέρνει το kde από πίσω.

 

Γιατί δεν βάζεις τον double εκτός repo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι το static build του δεν ειναι ενα σκετο εκτελεσιμο, θελει και ενα σωρο βιβλιοθηκες στο φακελο του, οποτε δεν βολευει να το εχω μεσα στο ~/bin οπως εχω πχ το clipgrab.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι το static build του δεν ειναι ενα σκετο εκτελεσιμο, θελει και ενα σωρο βιβλιοθηκες στο φακελο του, οποτε δεν βολευει να το εχω μεσα στο ~/bin οπως εχω πχ το clipgrab.

offtopic

 

η στο ./configure --prefix=$HOME/foo

η μετα το make

make DESTDIR=/home/foo install

 

εκτελείς με /home/foo/bin/foo.bin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα απο τοσο καιρο με worker/sunflower/gentoo εχω ενα μεγαλο παραπονο/προβλημα.

Γιατι κανενας απο τους παραπανω file managers δεν υποστηριζει δεξι κλικ > ιδιοτητες για να δω το μεγεθος αυτων που μετακινω?

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το Arch με τον SSD δουλεύει μια χαρά, ήρθε η ώρα να φτιάξω και λίγο την μουσική μου.

 

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ή και προγράμματα που να με βοηθήσουν να οργανώσω την μουσική μου; Έτσι όπως είναι τώρα είναι χαοτική και σπάνια βρίσκω κάτι αν δεν ξέρω που ακριβώς είναι. Κάποια κομμάτια δεν έχουν τίτλους, άλλα είναι διπλά και τρίδιπλα... Δεν την έχω φτιάξει εγώ από την αρχή αλλά την έχω παρει από διάφορα άτομα. Έχω και ελληνικά και ξένα. Δεν θέλω κάτι το πολύπλοκο. Το ιδανικό θα ήταν να δημιουργήσω δύο φακέλους μέσα στον φάκελο μουσική. Ελληνικά και Ξένα. Μέσα σε αυτούς είτε:

 

1)να υπάρχουν φάκελοι με τα ονόματα τον τραγουδιστών/συγκροτημάτων και μέσα τα ολόκληρα CDs και τα μεμονωμένα κομμάτια

 

2)χωρισμένα κατά είδος μουσικής(π.χ Rock,Pop κλπ) και μετά ότι γράφω στο ένα. Αυτό είναι λιγότερο επιθυμητό μιας οι απόψεις διίστανται.

 

Υποθέτω ότι θα χρησιμοποιήσω κάποιο πρόγραμμα που να βρίσκει διπλά αρχεία και μετά καποιο πρόγραμμα οργάνωσης μουσικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το musicbrainz το είχα δουλέψει πριν πολλά πολλά χρόνια (2006? 2007?) και ήταν φοβέρο εργαλίο.

 

Σε 1-2 μήνες taggάρα όλα τα albums μου ακριβώς όπως ήθελα. Έκτοτε δεν ασχολήθηκα πάλι μαζί τους.

 

Με τα ελληνικά δεν θα έχεις ιδιαίτερη επιτυχία φοβάμαι, αλλά για τα ξένα είσαι οκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...