Προς το περιεχόμενο

Λίστα προγραμμάτων για Linux


fotisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να βλέπω σε πιές ιστοσελίδες μπένουν ολα τα pc ,tablet & smartphones που ειναι συνδεδεμένα στο δύκτιό μου 

Το router μου (ΖΧΗΝ Η108Ν V2.3) δεν έχει υποστήριξη σε κάτι τέτιο ή εγω δεν το εχω ανακαλύψει ακόμα,αν υπήρχε κάπιο πρόγραμα που να κάνει την δουλειά ..

Το λειτουργικό μου εινα Ubuntu 16.4

Αυτο που θέλεις γίνεται αν εγκαταστήσεις στο ρουτερ σου ένα transparent http proxy π.χ squid. Ότι request περναει απο τα pc του δικτύου θα περνάει απαραίτητα απο το proxy. Θέλεις λοιπον ένα ρουτερ με δυνατότητα λινουξ διανομής ή router με openwrt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν στειλω τα Windows (για να κερδισω εναν 500GB αδειο δισκο για Linux) θα βρω καποιο προγραμμα για εγγραφη ταινιας .avi - .mp4 σε DVD + Υποτιτλους (.srt);

Γραφουν για το Devede δεν ξερω ομως αν γινετε η δουλεια. Καποτε δεν ειχα βγαλει ακρη και αναγκαζομαι να γραψω DVD με το ConvertXtoDVD των Windows.

Επισεις και με Wine απο Linux δεν καταφερα να χρησημοποιησω το ConvertXtoDVD με επιτυχια. Στην μετατροπη τις ταινιας δουλευε αλλα στην εγγραφη μου εβγαζε να βαλω κενο DVD στον Driver ενω ειχε.

Επεξ/σία από fearless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος χρησιμοποιει dvd με τοσες λυσεις πλεον; Ενδεικτικα με usb, λυσεις samba, streaming dlna, raspberry pi ως dedicated media player, καποιo αλλο media player τυπου αντροιντ, streaming sites τυπου netflix(φτηνο που θυμαται σε ποιο ep εμεινες-υστερει σε υποτιτλους). Πρακτικα αν γνωρισεις το λινουξ ειναι απειρες οι δυνατοτητες του. Σχετικα με το ερωτημα σου: πριν πολλα χρονια το devede μου επαιζε. Μετα σταματησε να μου γραφει καλά, αλλα δε το χρειαζόμουν πια. Ετρεχα ηδη samba file server τα εγραφα απο το λαπτοπ στο desktop που τα εβλεπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ολες οι συσκευες συμβατες με samba. Υπαρχουν εξειδικευμενες συσκευες για αναπαραγωγη multimedia υλικου που κανουν μονο αυτο, να αναπαραγουν multimedia.

Και το κανουν αριστα.

Τωρα θα μου πεις υπαρχουν εξωτερικοι σκληροι. Και καλα θα πεις....

 

Παλι την ιδια συζητηση θα ανοιξουμε, για τα "πεθαμενα" dvd.

Aς το αφησουμε καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δικιο εχετε, το θεμα ειναι ομως οτι με ζητανε να τους γραφω καμια ταινια και το Avidemux αργει στην ενσωματωση υποτιτλων.

Με usb σε ξεχωριστα αρχεια (.avi και .srt) νομιζω τα dvd player/αποκωδικοποιητες τους δεν διαβαζουν τους υποτιτλους.

Τι να κανω για να μην παρω την cpu στο χερι ενσωματωνοντας υποτιτλους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πρόκειται για avi αρχεία υπάρχει και η λύση του AVIAddXSub, το οποίο δεν είναι linux εφαρμογή, αλλά λειτουργεί μια χαρά με το wine και δεν χρειάζεται εγκατάσταση. Αυτό δημιουργεί .divx αρχεία και η ενσωμάτωση διαρκεί από 1-3 λεπτά το πολύ.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πρόκειται για avi αρχεία υπάρχει και η λύση του AVIAddXSub, το οποίο δεν είναι linux εφαρμογή, αλλά λειτουργεί μια χαρά με το wine και δεν χρειάζεται εγκατάσταση. Αυτό δημιουργεί .divx αρχεία και η ενσωμάτωση διαρκεί από 1-3 λεπτά το πολύ.  

Θα το κοιταξω μολις βαλω Wine, ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω Windows (τα σουταρα) και εγκατεστησα με Antergos το Wine.

Kαι γιατι δεν ανοιγει γιατι δεν ανοιγει... Μετα αφου εψαχνα να βρω τι εξαρτησεις λειπουν καταλαβα οτι λειπουν τα Windows.

Πειτε μου αν αυτη ειναι η γκαφα της χρονιας γιατι πραγματικα τωρα ψιλιαστικα τι κανω.

Για να εχεις Wine πρεπει να εχει και Windows ε; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως και δεν χρειαζεται να εχεις windows για να τρεξεις wine...

Σωστα και εγω ετσι νομιζω, ισως και για αυτο να υπαρχει το Wine.

 

Που σου ελεγε οτι λειπουν εξαρτησεις? Το προγραμμα πχ ζηταγε .net framework?

To εγκατεστησα αν θυμαμε καλα με:

pacman -Syu wine

Kαι αφου δεν το βρηκα πουθενα εγκατεστησα (διαβαζοντας καπου) και τα:

wine-gecko, και wine-mono με: pacman -Syu wine wine-gecko wine-mono

oριστε το λεει:

[dimitris@Dimitris ~]$ wine --version
wine-1.9.19

Screenshot%20from%202016-09-27%2021-55-4

 

Μετα εδωσα και αυτες τις εντολες απο εδω εκτος την πρωτη και την τελευταια: https://lampjs.wordpress.com/2014/09/01/install-wine-on-arch-linux/ και καπου εκει ειδα οτι πηγε να ανοιξει το Wine, εβγαλε δηλαδη το γνωστο μικρο ταμπελακι με το κοκκινο κρασακι στην μεση τις οθωνης, αλλα δεν ανοιξε, και στα προγραμματα (Dash) του Gnome μου ουτε γουλια... μονο στο κεφαλι λολ.

 

Στο τερματικο:

[dimitris@Dimitris ~]$ wine
Usage: wine PROGRAM [ARGUMENTS...]   Run the specified program
       wine --help                   Display this help and exit
       wine --version                Output version information and exit
[dimitris@Dimitris ~]$ 

Δεν εχω εγκατεστημενους Drivers τις GPU μου.

02:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GK104 [GeForce GTX 760] (rev a1)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το wine-gecko το θες αν προκειται να τρεξεις εφαρμογη που απαιτει βιβλιοθηκες του ie και το wine-mono αν προκειται να τρεξεις εφαρμογες που απαιτουν .net framework.

Επειδη δεν το αναφερεις καπου, θα προτεινα να σβησεις τον ~./wine αν υπαρχει, να τρεξεις ενα winecfg για να κανει το ~/.wine και τους υποφακελους του απο την αρχη και μετα να τρεξεις την εφαρμογη με wine tade.exe. Ολα αυτα σαν απλος χρηστης.

 

Για την καρτα σου, νομιζω αρκει ενα

pacman -S nvidia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...