Προς το περιεχόμενο

Λίστα προγραμμάτων για Linux


fotisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσβησα τον φακελο .wine που υπηρχε ηδη και με winecfg ξαναδημιουργησε τον φακελο .wine και ανοιγει το παραθυρο ''Wine Configuration''.

Aπο εκει και περα συνεχιζει να μην υπαρχει καμια ''Wine'' εφαρμογη στις εφαρμογες του Gnome παρα μονο μια εφαρμογη στο: usr/share/applicatios χωρις εικονιδιο με το ονομα ''Wine Windows Program Loader'' η οποια δεν τρεχει ουτε σαν απλος ουτε σαν root.

 

winecfg παντος ανοιγει το ''Wine Configuration''. Αυτο ειναι το Wine; Aν ναι πως ρυθμιζεται και πως εγκαθιστω προγραμματα;

Screenshot%20from%202016-09-28%2014-17-5

 

Ειναι στην Windows XP εκδοση. Να το βαλω σε Windows 7;

 

Οσο για την ''Nvidia'' δεν την εγκατεστησα ακομα γιατι περα το οτι τρεχει κανονικα με τους ανοιχτους, φοβαμε να μην παρω καμια μαυρη οθονη σε καμια αναβαθμηση, αλλα αν πρεπει να μπουν τι να πω το ρισκαρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για γράψε στο τερματικό "wine notepad.exe"(χωρίς τα εισαγωγικά). Δε σου ανοίγει το σημειωματάριο?

Προφανώς μια χαρά έχει εγκατασταθεί. Απλά εσύ νομίζεις ότι αν το τρέξεις σκέτο θα εμφανιστεί κάποια εφαρμογή. Το wine χρησιμοποιείται για να εκτελείς εφαρμογές windows στο linux. Πρέπει λοιπόν να το τρέξεις δίνοντας του όρισμα το εκτελέσιμο μιας εφαρμογής. Επίσης αν(αφού έχει εγκατασταθεί), κάνεις 2πλο κλικ στο εκτελέσιμο αρχείο μιας εφαρμογής windows θα εκτελεστεί με αυτό αυτόματα. Αν δε γίνει αυτό και ανοίξει το προγραμμα συμπιεσης αρχειων για παράδειγμά, τότε κάνεις δεξί κλικ πάνω στο εκτελέσιμο και πας Άνοιγμα με -> και βρίσκεις το "windows program loader".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο βλεπω. Κατεβασα μολις το DeepBurner1.exe και με δεξι κλικ μου λεει: Οpen With Windows Program Loader. Δεν συνεχισα ακομα.

Πρεπει να ειναι Στο Windows ΧP η 7 η ρυθμιση παρακατω;

Screenshot%20from%202016-09-28%2014-17-5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μπορει να μου λειπει και δεν μπορω να ανοιξω αρχεια .tar.xz με τον file-roller? Το xz-utils το εχω εγκατεστημενο και απο cli το tar -xJf file.tar.xz αποσυμπιεζει κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μπορει να μου λειπει και δεν μπορω να ανοιξω αρχεια .tar.xz με τον file-roller? Το xz-utils το εχω εγκατεστημενο και απο cli το tar -xJf file.tar.xz αποσυμπιεζει κανονικα.

τον gtk3 file roller εχεις?

 

τσεκαρε αν εχεις την libarchive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο file-roller ειναι σε gtk3 επειδη ειανι gnomoεφαρμογη. Εφοσον το gnome εχει περασει σε gtk3 εδω και κατι χρονια, αρα και ο file-roller εχει περασει σε gtk3. Την libarchive την εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον το gnome εχει περασει σε gtk3 εδω και κατι χρονια, αρα και ο file-roller εχει περασει σε gtk3.

Επειδη ομως ο νεος file roller ειναι για τα μπαζα: https://aur.archlinux.org/packages/file-roller2-nn/

 

για αυτο ρωτησα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pmav99

Ναι, το λεω παραπανω οτι κανει κανονικα αποσυμπιεση με cli.

 

@dimitrisOP

Ναι, εχω κανει ενα εκτενες review-θαψιμο στην ειδηση του insomnia οταν βγηκε.

http://www.insomnia.gr/_/articles/internet/skype/η-microsoft-φέρνει-την-πλήρη-εμπειρία-skype-στο-r12211

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Υπαρχει κανεις που να χρησιμοποιει τον smplayer με mpv για backend? Το δοκιμασα σημερα, αλλα μου φαινεται πιο αργο στην αποκριση απο τον mplayer. Σε ορισμενες περιπτωσεις βγαινει και το κυκλακι του loading/buffering κατω δεξια :/

Εννοειται με τις ιδιες ρυθμισεις σε ολα, πχ vdpau video output, σκετη alsa για audio out κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...