Προς το περιεχόμενο

Λίστα προγραμμάτων για Linux


fotisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για οποιον βαρεθηκε να περιμενει τον vlc 3.0 και θελει εναν media player που να υποστηριζει chromecast, smplayer 17.1 stable, με υποστηριξη chromecast

 

http://blog.smplayer.info/support-for-chromecast-in-smplayer-17-1/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειναι native εφαρμογη για λινουξ ενω το teamviewer ειναι το teamviewer των windows που τρεχει με wine.

Βεβαια, το teamviewer ειναι πιο γνωστο και, imho, πιο γρηγορο/αποκρισιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ jim_p.

Ρωτάω επειδή παίζει αρκετά καλά το Teamviewer και αναρωτιώμουν αν υπήρχε κάποιο θέμα που δεν ξέρω. 

Θα το δοκιμάσω και το Anydesk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη γενικα δεν τρεχω εφαρμογες που θελουν wine και αλλα τετοια για να παιξουν, το εχω μονο στα windows το teamviewer, χρησιμοποιω το anydesk οταν βαριεμαι να επανεκκινησω. Ενα προβλημα που εντοπισα ειναι στη θεση που αντιλαμβανεται το δεικτη του ποντικιου μου και τα κλικ του, παρολο που δειχνει και τους 2 δεικτες ταυτοχρονα στο "σωστο" σημειο.

Επειδη η οθονη μου εχει χαμηλοτερη αναλυση απο του συστηματος στο οποιο θελω να συνδεθω, καποια κλικ τα καταλαβαινει ~5 ποντους πιο κατω ή πιο δεξια... Κανω κλικ πχ στο my computer του αλλου συστηματος και το αντιλαμβανεται στο φακελο που εινια διπλα του και τον ανοιγει :/

Δεν συμβαινει το ιδιο οταν συνδεομαι με την windows εκδοση του anydesk και μιλαμε παντα για ιδια εκδοση και στα 2 συστηματα.

 

Επισης, το anydesk εχει αυτο το σπαστικο παραθυρο που περιμενεις απο τον αλλο να πατησει allow.

https://anydesk.com/files/anydesk/img/contents/01.png

 

Και τελος, κατα την εγκατασταση του, δημιουργει ενα /etc/xdg/autostart/anydesk.desktop, για να ξεκιναει στο tray με το που θα γινει login, ασχετως αν εισαι σε gnome/kde/whatever. Σπαστικο και αυτο...

---edit

 

System optimizer... σε node.js!

http://www.omgubuntu.co.uk/2017/01/stacer-system-optimizer-for-ubuntu

 

Δεν ξερω αν θα βρω καλυτερο παραδειγμα να κραξω τις "εφαρμογες" αυτου του ειδους, γιαυτο θα το κανω με το συγκεκριμενο.

Αν θελετε μια εφαρμογη για να επιβλεπετε το συστημα σας, να το καθαρισετε απο οποια σαβουρα εχει και αλλα τετοια, ΜΗΝ βαλετε τη συγκεκριμενη! Προτιμηστε καποιο αλλο συνδιασμο εφαρμογων οπως bleachbit + gnome-system-monitor + systemdui για την ιδια δουλεια.

 

p.s. Δεν υπαρχει καποιο αλλο toolkit που να ειναι native στο gnome ή στο kde για να γινεται η ιδια δουλεια? Γιατι να πρεπει να φορτωνω τις βιβλιοθηκες του chrome για να τρεξω μια τετοια "εφαρμογη"? Το smtube βασιζεται στο webkit της qt5 πχ. Δεν ειναι μεν native εφαρμογη, αλλα δεν ειναι και γεματη σαβουρα...

 

p.s 2. Καποτε εκραζα τις εφαρμογες σε java, python και net framework/mono για τον ιδιο λογο. Που να ξερα τι θα γινοταν στο μελλον! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jim_p

Μπορείς να αναλύσεις λίγο περισσότερο το σκεπτικό σου; Δεν μου είναι προφανές, ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα με το node.js/java/python/.NET/Mono κτλ. Ότι δεν τρέχουν native;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου αρεσει η εφαρμογη να εχει απο πισω ενα αλλο backend για να κανει τη δουλεια της.

Οσο ειχα xp, ειχαν σπασει τα νευρα μου με την ταδε εφαρμογη που δεν ετρεχε επειδη το .net framework πηδηξε κατι σε μια ενημερωση. Ο jdownloader, η δημοφιλεστερη, imho, εφαρμογη γραμμενη σε java, υπολειτουργουσε επειδη κατι στραβωσε σε καποια ενημερωση της java. Οτιδηποτε ειναι σε node.js ειναι βαρυ και μνημοβορο επειδη σερνει βιβλιοθηκες του chrome και το electron.

 

Δεχομαι να χρησιμοποιησω κατι τετοιο οταν η "εφαρμογη" ειναι one of a kind και δεν υπαρχει κατι καλυτερο, πχ οι υλοποιησεις του web.skype.com στο skype4linux και στο ghetto-skype, αλλα γενικα οχι. Toolkits υπαρχουν, ακομα και cross platform, πχ qt, αλλα τελευταια βλεπω οτι οι devs κοιτανε την ευκολια τους και μονο.

 

Και οχι, παρολο που εχω αρκετη μνημη και επεξεργαστικη ισχυ (οκ, εγω εχω μονο 4gb και εναν core2 duo), για να τρεξουν, δεν εχω σκοπο να την διαθεσω για εφαρμογες τετοιου τυπου...

 

... Τα ιδια ελεγα καποτε και για τους browsers που παχυνανε σιγα σιγα. Δεν εχω τοση μνημη για να μου την τρωει ο ff ή ο chrome αλλα το photoshop, το vmware, κανενα παιχνιδι κλπ. Και φτασαμε στο σημειο να μην μπορω να ανοιξω παραλληλα chrome και photoshop! Δεν χρειαζομαστε καλυτερα συστηματα, καλυτερες εφαρμογες χρειαζομαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jim_p

Το μεγάλο κόστος στο να κάνεις μια εφαρμογή είναι το dev time. Κάθε τι που μειώνει χρόνο στους devs βοηθάει στο να δημιουργούνται περισσότερα projects και στο να παραμένουν ζωντανά. Αυτό κάνουν οι γλώσσες και τα frameworks. Αν όλα γράφονταν σε C, ναι θα ήταν πολύ πιο αποδοτικά αλλά θα είχαμε ένα μόνο κλάσμα των projects που υπάρχουν σήμερα.

 

Προσωπικά, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο εγγενές πρόβλημα με καμία από τις γλώσσες/frameworks που ανέφερες, με εξαίρεση ίσως το electron για το οποίο επιφυλάσσομαι γιατί δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί. Η δημιουργία πάντως cross platform εφαρμογών είναι δύσκολη υπόθεση και η δυνατότητα εφαρμογής των γνώσεων που έχεις από το Web Development στο Desktop είναι μεγάλο κίνητρο.

 

Anyway, just my 2 cents

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Υπάρχει κάποια εντολή στο libreoffice calc που να διαβάζει τα φύλλα σε ένα βιβλίο και να φτιάχνει ένα καινούργιο φύλλο με το ευρετήριό τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...