Προς το περιεχόμενο

Λίστα προγραμμάτων για Linux


fotisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μονο σε μενα ειναι ιδανικο το pulseaudio? Θυμαμαι σε slackware 14.1 με alsa δεν ειχα ηχο στα ηχεια hd audio intel και επρεπε να φτιαξω παραμετροποιημενο conf στο /etc/modprobe.d/snd-hda-intel.conf

options snd-hda-intel model=auto
και κατι αλλες επιλογες που δεν θυμαμαι για να εχω ηχο και αν ειχα ηταν χαμηλοφωνα δεν ειχα hd audio connexant, με την 14.2 εκδοση με ενσωματωμενο pulseaudio εχω ηχο hd οπως στα windows 8, τωρα εσεις τι προβλημα εχετε δεν ξερω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που δειχνεις δεν εχει να κανει με το pulseaudio. Εχει να κανει με τον τροπο που αντιλαμβανεται ο driver τις εξοδους ηχου πανω στην καρτα ηχου σου, πχ

https://www.adslgr.com/forum/threads/404258-ubuntu-10-04-πρόβλημα-με-ακουστικά

 

Ελεγξες τα επιπεδα στον alsamixer πριν βαλεις pulseaudio? Για τα προβληματα του pa εχω πει σε αλλο μηνυμα που αφορουσε τον ff.

 

---

Επειδη εχω γεμισει τον τοπο χαρτακια και text files, ζητειται εφαρμογη για σημειωσεις. Δεν με ενδιαφερει να ειναι πανω στο desktop, πχ xpad, ουτε να τρεχει αυτοματα on login, ουτε να τις βγαζει κατηγοριοποιημενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ελεγξα τα επιπεδα στον alsamixer παρολα αυτα ηθελε παραμετροποιημενο conf γνωστο προβλημα σε slackware

www.unix.com/slackware/211919-hd-audio-alsa-settings-not-persistent-across-reboots.html
www.linuxquestions.org/questions/slackware-14/slackware-14-1-audio-issues-4175484838/
αλλα επειδη ο alsa εχει τον προτυπο controller CX20561 analog audio δεν εδινε πανω απο 100% volume, με τον pulseaudio σου δινει +50% volume ειναι κατι αντιστοιχο σε windows hd audio driver conexant που δινει εξτρα ενταση ηχου στα ηχεια
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

---

Επειδη εχω γεμισει τον τοπο χαρτακια και text files, ζητειται εφαρμογη για σημειωσεις. Δεν με ενδιαφερει να ειναι πανω στο desktop, πχ xpad, ουτε να τρεχει αυτοματα on login, ουτε να τις βγαζει κατηγοριοποιημενες.

 

 

Zim.

Δεν είναι εξειδικευμένη εφαρμογή για σημειώσεις, αλλά την χρησιμοποιώ γι' αυτό το ρόλο με επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά , έχω κάνει δεκάδες χιλιάδες φωτογραφιες facetag με το google picasa ,επειδή μου πήρε χρόνια και δεν υπάρχει περίπτωση να το ξανακάνω , γνωρίζετε κάποιο πρόγραμμά που να διαβάζει τα facetags του picasa?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζετε κανα προγραμμα να διαβαζει 3d model formats και ιδιαιτερα το fbx?

Εχει σημασια αυτο με το fbx..γιατι οσα βρηκα δεν το υποστηριζαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το blender

 

 μαλακια μου δεν διευκρινησα..απλο 3d model viewer ψαχνω..δεν ψηνομαι να ανοιγω ολοκληρο προγραμμα του επιπεδου blender να βλεπω ενα μοντελακι πως ειναι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά , έχω κάνει δεκάδες χιλιάδες φωτογραφιες facetag με το google picasa ,επειδή μου πήρε χρόνια και δεν υπάρχει περίπτωση να το ξανακάνω , γνωρίζετε κάποιο πρόγραμμά που να διαβάζει τα facetags του picasa?

 

https://sites.google.com/site/picasaresources/Home/Picasa-FAQ/picasa/general-information/where-does-picasa-store-facetags

 

Λογικά είναι απλό με τα standard εργαλεία της κονσόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://sites.google.com/site/picasaresources/Home/Picasa-FAQ/picasa/general-information/where-does-picasa-store-facetags

 

Λογικά είναι απλό με τα standard εργαλεία της κονσόλας.

Σε ευχαριστώ ,η δίκη μου διατύπωση δεν ήταν καλή  ,όπως χρησιμοποιώ το picasa στα windows θέλω να χρησιμοποιήσω κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα στο λινουξ ,θέλω δηλαδή να μου δείχνει τις φωτογραφίες ανα κατηγορίες με βάση το όνομα του καθενός οπως έκανα και στο picasa .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ ,η δίκη μου διατύπωση δεν ήταν καλή  ,όπως χρησιμοποιώ το picasa στα windows θέλω να χρησιμοποιήσω κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα στο λινουξ ,θέλω δηλαδή να μου δείχνει τις φωτογραφίες ανα κατηγορίες με βάση το όνομα του καθενός οπως έκανα και στο picasa .

Λογικά το digikam σε καλύπτει, είναι το πληρέστερο σε λίνουξ.

Αν υποθέσουμε δηλαδή ότι τα facetags του picasa είναι metadata τότε διαβάζεις εδώ:

https://userbase.kde.org/Digikam/Metadata

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις με xfce ή με xfce4-terminal να μου πει γιατι το δικο μου αλλαζει το ps1 και το κανει καρναβαλι οπως φαινεται στην εικονα?

Το αλλο τερματικο ειναι urxvt και η εικονα ειναι απο debian unstable, ολα στοκ εκτος απο τη γραμματοσειρα στο xfce4-terminal

post-124002-0-29379900-1493189872_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jim_p

 

Τα δυο τερματικα ειναι στο ιδιο συστημα και "τραβανε" διαφορετικο PS1?

Και να υποθεσω οτι δεν θες τα χρωματακια ?Απο καπου τα τραβηξε ομως το xfce4-terminal , ειτε απο το /etc/bash.bashrc ειτε απο το ~/.bashrc.

Tσεκαρες αν αυτα τα δυο περιεχουν "χρωματακια"?

Σε debian unstable-based διανομη που εχω σε vm , mate-terminal και rxvt (δεν εβρισκα στα ρεπο urxvt :P) δειχνουν ακριβως το ιδιο PS1.

Aρα μηπως πειραχτηκε κατι στα παραπανω αρχεια και δεν το ειδες?Και απλα το urxvt δεν ασχολειται με τα αρχεια αυτα για αυτο δεν εχει χρωματα..

 

https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=136625 δες και εδω..σχετικα..σχετικο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...