Προς το περιεχόμενο

Λίστα προγραμμάτων για Linux


fotisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας ελπισουμε οτι απλα ειναι σε "halt" και οχι σταματημα κανονικο.

Διοτι οσον αφορα στην συμβατοτητα με το ms office το wps office ειναι ετη φωτος μπροστα απο το libreoffice.

 

Bεβαια για τον απλο χρηστη και εδω που ειναι να μεινει το wps office μια χαρα τον εξυπηρετει αλλα και παλι..κριμα..

 

EDIT : βλεπω και αυτο https://www.onlyoffice.com/

Για να δουμε τι λεει και αυτο τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν λεει κατι το onlyoffice δυστυχως.

 

http://www.insomnia.gr/topic/121778-λίστα-προγραμμάτων-για-linux/page-80#entry55250709

 

---edit
Το halt πως το εννοουμε? Γιατι αν ειναι να μεινει στην εκδοση που ειναι τωρα, ας το αποσυρουν εντελως. Πριν 1 χρονο ακριβως χρειαστηκε να ξαναεγκαταστησω τη διανομη μου και οταν πηγα να βαλω ξανα το wps-office, ελεγε οτι του λειπουνε βιβλιοθηκες. Και για να τις βρω, μπλεχτηκα με το snapshot.debian.org, μιας και ειχαν φυγει απο το repo μηνες πριν.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι φαίνεται το WPS Office θα γίνει open source στο τέλος του χρόνου οπότε η κοινότητα θα αναλάβει δράση... 

 

Are you planning on open-sourcing the Linux code to make community builds possible?

Yes. Unfortunately right now we're mostly focusing on mobile but Linux is planned for end of year.

 

Πηγή :  https://twitter.com/WPS_Office/status/868516384178716672

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι φαίνεται το WPS Office θα γίνει open source στο τέλος του χρόνου οπότε η κοινότητα θα αναλάβει δράση...

 

Are you planning on open-sourcing the Linux code to make community builds possible?

Yes. Unfortunately right now we're mostly focusing on mobile but Linux is planned for end of year.

 

Πηγή : https://twitter.com/WPS_Office/status/868516384178716672

Επομένως από το τέλος της χρονιάς θα έχουμε και δεύτερη μεγάλη σουίτα γραφείου ανοιχτού κώδικα εκτός από το LibreOffice. Τέλεια!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως το εβγαλα. Οταν με το καλο ξαναβγει, το ξαναβαζω, γιατι τωρα δεν μπαινει. Μεχρι τοτε, windows και office 2003.

dpkg: dependency problems prevent configuration of wps-office:
wps-office depends on libpng12-0; however:
  Package libpng12-0 is not installed.

(το προβλημα που ελεγα παραπανω για τη βιβλιοθηκη που δεν υπαρχει στο repo)

 

Ας ριξω και μια ματια στο onlyoffice μπας και αλλαξε κατι απο τοτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jim_p

 

ναι το wps_office εχει ενα κολλημα με το libpng12 που ειναι παλια εκδοση , κατι που δειχνει ποσο καιρο εχει να ασχοληθει ανθρωπος μαζι του..αλλα ποτε δεν δυσκολευτηκα να την βρω αυτην την lib ...το πολυ πολυ να εψαξα σε κανα παλιο repo της εκαστοτε διανομης..τιποτα δραματικο δηλ :)

 

halt εγω το καταλαβαινω , οτι "ξερετε το παγωνουμε για τωρα και βλεπουμε"...ετσι θελω να ελπιζω..γιατι οπως ειπα το wps office ειναι μακραν καλυτερο σε θεματα συμβατοτητας απο το libreoffice..

Μια φορα χρειαστηκα να φτιαξω ενα excel και να το δουλεψει και ενας φιλος μου στα windows με ms office και με το libreoffice αλλα εφτιαχνα εγω αλλα εβλεπε εκεινος..με το wps office ηταν σαν να ειχαμε και οι 2 το ιδιο office :)

 

Mε το onlyoffice δεν ειδα κατι πρωτοποριακα καινουργιo περα απο το γεγονος οτι για να βρω το "save as" εκανα 3 λεπτα :)

Το παραπανω excel που ανεφερα το ανοιγε κανονικα..εφτιαξα κατι με αυτο και ανοιγε κανονικα και στο wps office , υποθετω απο την ολιγολεπτη ενασχοληση μαζι του οτι ειναι στα επιπεδα του wps office τουλαχιστον στο θεμα συμβατοτητας..

Το καλο με το οnlyoffice ειναι οτι εχει δικο του ρεπο οποτε ,  οποτε και εφοσον ενημερωνεται το τσιμπαμε απο το ρεπο και δεν τσεκαρουμε το σαιτ οπως καναμε με το wps office.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το onlyoffice μου εκανε αρκετη ωρα να φορτωσει ενα ΜΟΝΟΣΕΛΙΔΟ docx χωρις την παραμικρη μορφοποιηση, πχ πινακες, εκτος απο κατι κομματια σε bold. και ακομα περισσοτερη να ξεκινησει, οποτε το πεταξα. Ποιο ειναι το repo του onlyoffice?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι δομημενο με περιεργο τροπο...εχει κομματια που ειναι "και offline" και κομματια που ειναι "και online" απο οτι καταλαβαινω..

Δεν με συγκινησε ιδιαιτερα η αληθεια ειναι...

 

Το ρεπο του ειναι για deb πακετα απο οτι λεει το σαιτ

 

http://helpcenter.onlyoffice.com/desktop/documents/linux/installation-ubuntu.aspx?_ga=2.214313951.990151094.1496062757-1491145292.1496009954

 

Για ολες τις εκδοσεις debian/ubuntu και παραγωγων...

 

Παντως εχει και "portable" εκδοση για οποιον δεν γουσταρει νεα installs και νεα ρεπος...απλα για να το εχει να τσεκαρει εξελιξεις...

 

Τεσπα , εμενα με καλυπτει το wps office..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ειναι για office κλπ ανοιγω το vbox με τα 7 :P

 

Και εγώ το ίδιο κάνω, το office δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις και τρέχει νεράκι στο virtualbox, αλλά όσο περισσότερες επιλογές έχουμε τόσο το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Skype for linux 5.3 που δεν εξαρταται πλεον απο το gnome keyring. Μπραβο, τους πηρε κατι λιγοτερο απο ενα χρονο να καταλαβουν οτι το gnome-keyring ειναι σαβουρα για οποιονδηποτε δεν εχει gnome.

 

https://answers.microsoft.com/en-us/skype/forum/skype_linux-skype_startms/whats-new-in-skype-53-for-linux-beta/aaf5fb34-0f97-42f3-9559-be7b888bbbd0

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Skype for linux 5.3 που δεν εξαρταται πλεον απο το gnome keyring. Μπραβο, τους πηρε κατι λιγοτερο απο ενα χρονο να καταλαβουν οτι το gnome-keyring ειναι σαβουρα για οποιονδηποτε δεν εχει gnome.

 

https://answers.microsoft.com/en-us/skype/forum/skype_linux-skype_startms/whats-new-in-skype-53-for-linux-beta/aaf5fb34-0f97-42f3-9559-be7b888bbbd0

 

Τωρα που εφυγε το gnome-keyring, μου ζηταει ΣΕ ΚΑΘΕ ανοιγμα να βαλω ονομα χρηστη και κωδικο. Δεν θα επρεπε τωρα να τα αποθηκευει καπου αλλου ή με καποιον αλλο τροπο τουλαχιστον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Ψάχνω έναν διαχειριστή εγγράφων για Linux που να μπορεί να με βοηθήσει στο εξής use case:

 

Καθημερινά γεμίζει ένας samba κοινόχρηστος φάκελος για μένα, με σκαναρισμένα έγγραφα PDF (για να μην πω σελίδες εγγράφων), συνήθως read-only. Τα ονόματα των αρχείων συνήθως είναι αξιοπρεπή, αλλά έχω πετύχει και κρυπτικά. Αντίγραφο σε τοπικό φάκελο μπορώ να πάρω, αλλά σε γενικές γραμμές είναι πολλά τα αρχεία και δεν αξίζει.

 

Θέλω ένα interface σαν του thunderbird (αν μπορούσε να είναι add-on στο thunderbird, θα ήταν ακόμη καλύτερα...) που να μπορώ να οργανώσω τα σκαναρισμένα έγγραφα σε φακέλους και να μπορεί να ξεχωρίζει, όπως κάνω με τα e-mail, τα αδιάβαστα από τα διαβασμένα, κι αν έχει αγαπημένα, αστέρια κλπ. ακόμη καλύτερα. Επιπλέον, να μπορώ να συμπληρώνω επιπλέον πληροφορία και να ταξινομώ/αναζητώ με βάση αυτή.

 

Έχει περάσει από το μυαλό μου να κάνω κάποια ανάπτυξη δική μου, αλλά κλασικά δεν προλαβαίνω, προτιμώ κάτι έτοιμο, αλλά κι αν υπάρχει κάτι στο περίπου open-source μπορεί να κάνει τη "μαγιά"... Μέχρι στιγμής έχω δει κάτι διαχειριστές ακαδημαϊκών papers αλλά δεν έχω καταλάβει τη φιλοσοφία τους...

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...