Προς το περιεχόμενο

Λίστα προγραμμάτων για Linux


fotisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να και καποιος που εκανε σωστη δουλεια (porting σε c++ μιας εφαρμογης που ηταν γραμμενη με το σαπιο toolkit το electron). 50+MB το deb παρολα αυτα :P , οσα και ο μεσος ορος μιας εφαρμογης σε electron, αρα σιγουρα θα εχει μεσα κομματια απο το nylas

 

Mailspring is a Powerful New Open Source Email App

http://www.omgubuntu.co.uk/2017/10/mailspring-nylas-fork-released

 

 

It’s a fork of the Nylas mail client but with a native C++ sync engine, fewer dependencies, and vastly improved performance.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και καποιος που εκανε σωστη δουλεια (porting σε c++ μιας εφαρμογης που ηταν γραμμενη με το σαπιο toolkit το electron). 50+MB το deb παρολα αυτα :P , οσα και ο μεσος ορος μιας εφαρμογης σε electron, αρα σιγουρα θα εχει μεσα κομματια απο το nylas

 

Mailspring is a Powerful New Open Source Email App

http://www.omgubuntu.co.uk/2017/10/mailspring-nylas-fork-released

Με το που σκασει μυτη στο AUR, το τσιμπησα!

Βαρεθηκα το Geary, και τα αλλα, δε μου αρεσουν ιδιαιτερα.

Thanx για το Heads Up!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδια ψαχνω για εναν καλο file browser..παιζω με διανομες σε vm και καθε DE εχει τον δικο της...ολοι ομως εχουν ελλειψεις.

 

Ο απολυτος για μενα ειναι ο dolphin αλλα κουβαλαει το μισο KDE μαζι του..οποτε αν δεν χρησιμοποιησεις KDE ειναι αυτοκτονικο να τον περασεις.

 

Δεν ζηταω πολλα απο την ζωη μου..να εχει preview pane (εχει ο dolphin , και οχι , να μην ανοιγει εξωτερικους viewers) , thumbnails..ξερετε να βλεπεις την εικονα σε μικρογραφια..οταν εχεις βαλει σαν view καποια επιλογη "icons" , και τελος να εχει plugins για διαφορα καλουδια που κυκλοφορουν , οπως π.χ. dropbox .

 

Ζηταω πολλα ? :)

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχασες

"και να θυμαται τα view properties (icons, λεπτομερειες, lists....) του καθε καταλογου.

Ζηταω πολλα?"

 

Τωρα μαλιστα! Τωρα πιστευω φτιαξαμε το τελειο προφιλ, του τελειου file manager. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O krusader ίσως σου κάνει, για μένα είναι ο πιο εύχρηστος και λειτουργικός αλλά τώρα πλέον σε gnome δεν τον χρησιμοποιώ (χρησιμοποιώ το files που έρχεται με το gnome-shell).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O krusader ίσως σου κάνει, για μένα είναι ο πιο εύχρηστος και λειτουργικός αλλά τώρα πλέον σε gnome δεν τον χρησιμοποιώ (χρησιμοποιώ το files που έρχεται με το gnome-shell).

 

Ναι τον ειχα δει τον krusader αλλα δεν εμπιπτει στην κατηγορια θελω-να-κουβαλησω-το-μισο-kde-μαζι-μου ?

 

Δεν εχω ανοιχτο το vm που πειραματιζομαι να δω τι ζηταει αλλα στο archlinux https://aur.archlinux.org/packages/krusader-git/

ζηταει αρκετα k-παπαρια.Που ειμαι σιγουρος οτι αν δεν τρεχεις ηδη kde αυτα τα dependencies θα ζητησουν και αλλα :)

 

O "files" ειναι πολυ απλοικος..ντρεπομαι τον εαυτο μου μονο και μονο που τον κοιταω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

(Δεν μπορω να βρω εδω στο insomnia το θεμα για το linux-specific kodi) 

 

Επειδη δεν θυμαμαι ποτε (και αν ειχε γινει εδω) μια συζητηση για το kodi που δεν μπορει (πλεον?) να τραβηξει υποτιτλους μεσω dlna, και επειδη το προβλημα ειναι λογικα linux specific, ρωταω εδω.

Αποφασισα σημερα να ξαναβαλω πραγματα στον dlna σερβερ μου (minidlna 1.2.1, τον εχω απο την 1.0.x) για να μην τον εχω να καθεται. Και με την ευκαιρια να δω αν μπορει το kodi να τραβηξει και τους υποτιτλους απο τον σερβερ (εχουν το ιδιο ακριβως ονομα με το video, πχ mitsos.mp4 και mitsos.srt), μιας και πριν λιγα χρονια τους τραβουσε κανονικα, αλλα καπου στην 14 με 15 σταματησε. Εκεινο τον καιρο ειχα kodi μονο στο pc και το openelec ηταν απλα μια σκεψη μου για το μελλον.

 

Ξεκινησα λοιπον με το kodi 14.2 του openelec 5.0.4 που εχω στο νετμπουκ (1η εικονα) και, χωρις να κανω τιποτα (= download ή enable subtitles), ειδα οτι επαιζε την ταινια μαζι με υποτιτλους! Μετα δοκιμασα το kodi 17.4 που εχω στο debian μου (2η εικονα, με το amber skin πανω πανω), αλλα εκει δεν επαιξε τιποτα. Σκεφτηκα οτι θα ηταν feature της 14 που κοπηκε μετα, οποτε εβαλα το στικακι με το openelec x64 8.0.4 που εχει kodi 17.3, αλλα και εκει επαιξε με υποτιτλους οπως ακριβως στο 14.2 του openelec 5.0.4 (3η εικονα)! Αυριο ισως να το δοκιμασω στο openelec 8.0.4 του pi zero, αν και λογικα θα παιξουν και εκει.

 

Τι μπορει να ειναι? Να μου λειπει καποια library στο debian που κανει το kodi να τραβαει και τους υποτιτλους? Καποια ρυθμιση που πλεον δεν υπαρχει? Το μονο σχετικο με upnp που βρηκα να υπαρχει στα δυο 17.x αλλα οχι στο 14.2 ειναι αυτη η γραμμη στο guisettings.xml

<upnplookforexternalsubtitles default="true">false</upnplookforexternalsubtitles>

η οποα δεν κανει καμια διαφορα ειτε ειναι true, ειτε ειναι false.

 

Εννοειται πως σε ολα τα συστηματα, ολες οι επιλογες για sharing της library του kodi μεσω upnp ειναι κλειστες.

post-124002-0-40510700-1508345319_thumb.png

post-124002-0-59193300-1508345337_thumb.png

post-124002-0-09442200-1508345351_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και καποιος που εκανε σωστη δουλεια (porting σε c++ μιας εφαρμογης που ηταν γραμμενη με το σαπιο toolkit το electron). 50+MB το deb παρολα αυτα :P , οσα και ο μεσος ορος μιας εφαρμογης σε electron, αρα σιγουρα θα εχει μεσα κομματια απο το nylas

Μολις το δοκιμασα.

Πολυ ωραιο interface και γρηγορο στη λειτουργια.

Επιτελους, κατι συγχρονο και ομορφο.

Μακαρι να συνεχιστει το project.

Mου ζητησε ενα email, για να δημιουργησω το account μου για τη δωρεαν χρηση.

Οχι οτι με ενδιαφερει ιδιαιτερα, αφου εδωσα ενα που το εχω για αυτη τη δουλεια αποκλειστικα.

Thanks @Jim_p 

 

Link.png Site: Mailspring-github

Link.png Site: Mailspring.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Jim_p

 

Πιστεύω το πρόβλημα είναι ανεξαρτήτως λειτουργικού που τρέχει το kodi μιας και ούτε true/full dlna είναι, ούτε official support έχει για streamed internal/external subtitles. Για local content απλά βάζεις κάτι άλλο, πχ plex που υπάρχει και σχετικός client σε αρκετές πλατφόρμες (including smart TVs).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Skypeforlinux 8.9 σαν stable πλεον, με το γνωστο αυτιστικο ui με το gradient χρωμα που εχει και στα windows, με 40ΜΒ επιπλεον απο 2 νεες εξαρτησεις (libv4l και libv4lconvert) και με ακομα περισσοτερη καταναλωση μνημης (400+MB με μονο μια συνομιλια ανοιχτη, χωρις καμερα ή κληση). Κακο ψοφο :P
Θυμηθηκε και κατι αρχαιες συνομιλιες μου πριν το 2014 και τωρα καθομαι και τις σβηνω μια μια. Επισης, εχει περισσοτερες ρυθμισεις απο πριν, πχ μπορεις να δεις τη λιστα των ατομων που εχεις μπλοκαρει.

 

Ζητειται αμεσα προσθετο που να ελαχιστοποιει τον chrome στο tray να διωξω την σαπιλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο AUR βλεπω και εκδοση 8.10 , αλλα τον εχει παιξει λιγο ο packager με τις εξαρτησεις..τεσπα.

 

Το θεμα με το skypeforlinux για μενα ειναι οτι δεν μου αρεσει οτι εχει διπλο παραθυρο..απο την μια μερια επαφες απο την αλλη μερια ανοιχτο επι μονιμου βασεως μια απο τις συνομιλιες..απο οποια επαφη κλικαρεις..wtf δηλ.

Δεν υπαρχει περιπτωση ναναι οπως στα windows ?Nα φαινεται μονο το "αριστερο" κομματι με τις επαφες?Πρεπει να βλεπω συνεχως ανοιχτη στα δεξια καποια συνομιλια?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...