Προς το περιεχόμενο

modem/router για adsl: σύνδεση μέσω ethernet ή μέσω usb;


M-81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπω πως υπάρχουν modem/router για adsl άλλα με σύνδεση μέσω ethernet, και άλλα μέσω usb. Τι διαφορές έχουν;

 

Θα συνδέσω πάνω δύο pc: ένα με Windows 98 και ένα με Windows XP. Τι προτείνετε;

 

Ευχαριστώ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Ethernet είναι μονόδρομος αν θέλεις να συνδέσεις πολλά PC. Όταν έχει σύνδεση USB τότε δεν λειτουργεί σαν router αλλά σαν απλό adsl modem και δεν μπορείς να το μοιράσεις εύκολα σε πολλά pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα πιστευω ειναι με ethernet αφου τα Usb πολλες φορες επιβραδυνουν το συστημα.
Το Ethernet είναι μονόδρομος αν θέλεις να συνδέσεις πολλά PC. Όταν έχει σύνδεση USB τότε δεν λειτουργεί σαν router αλλά σαν απλό adsl modem και δεν μπορείς να το μοιράσεις εύκολα σε πολλά pc.
Λογικό! :) thanx!

 

Πόσες εισόδους ethernet μπορεί να έχει ένα "απλό" (σαν αυτά που έχει η ΟΤΕnet) modem/router για adsl; Φαντάζομαι τουλάχιστον δύο;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοιγω αλλο τοπικ, μπορειτε να μου προτεινετε 1-2 modem ADSL (over ISDN) που να εχουν και ethernet και να κοστιζουν μαξιμουν 50-60?.

 

Εκτος του alcatel speedtouch 530i που δινει ο ΟΤΕ στα 49?. Αυτο το εχω σαν τελευταια επιλογη εαν δεν βρω κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

predator ευχαριστω πολυ για την προταση. Θα ξαψω τωρα για τιμη.. Αυτο που ηθελα να σε ρωτησω ειναι τι εννοεις οτι φλασαρεται και σε Annex B. Δηλαδη αν το φλασαρω σε Annex B τι πλεονεκτηματα θα εχω;

 

 

EDIT: Το βρηκα εδω: http://www.shop21.gr//product/product.computers.asp?pfid=23445&prid=23607

 

ελπιζω να ειναι αυτο το μοντελο που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Annex B σημαινει οτι ειναι για ISDN γραμμη ενω Annex A οτι ειναι για PSTN γραμμη.

αυτο ειναι το μοντελο.

το εχω παραγγειλει και εγω και το περιμενω μερα με την μερα.

 

αυτο που δειχνεις στο link ειναι ετοιμο για ISDN αλλα δεν εχει κυκλοφορησει ακομα.

μπορεις αν θελεις και ξερεις να παρεις αυτο για PSTN και να το φλασαρεις με το firmware του ISDN και θα παιξει κανονικα.

νομιζω στο e-shop στο φλασαρουνε οι τεχνικοι και στο παραδιδουν ετοιμο.

ρωτα και στο shop21 μηπως το κανουν και αυτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη εγω δεν μπορω να κατεβασω το αντιστοιχο firmware και να το κανω μονος μου; Θα πρεπει δηλαδη πριν μου το στειλουν να το φλασαρουν αυτοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοιγω αλλο τοπικ' date=' μπορειτε να μου προτεινετε 1-2 modem ADSL (over ISDN) που να εχουν και ethernet και να κοστιζουν μαξιμουν 50-60?.

 

Εκτος του alcatel speedtouch 530i που δινει ο ΟΤΕ στα 49?. Αυτο το εχω σαν τελευταια επιλογη εαν δεν βρω κατι αλλο.[/quote']

 

 

pantos kai to speedtouch einai kalo (to monadiko kalo pou dinei o ote mallon)

ipostirizei kai qos me ena prog pou exei ftiaksei ena paidi sto adsl.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...