Προς το περιεχόμενο

Το ʽοπλοστάσιοʼ, συλλογες & τα προγραμματα του καλού web designer


mjmj

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αν και δεν είμαι επαγγελματίας, ασχολούμαι με την κατασκευή ιστιοσελίδων εδώ και 5 χρόνια σχεδόν.. Να σας πω πως "λειτουργώ" εγώ..

Κατά πρώτον σχεδιάζω σε χαρτί ένα γενικό layout της σελίδας.. Εκεί καταλαβαίνεις τι θέλεις και πως το θέλεις... όχι όταν είσαι μπροστά από το pc. (Και τονίζω το layout... οχι γραφικά κλπ)

Κατα δεύτερον σχεδιάζω αυτό που θέλω πολύ γενικά με το dreamweaver για να δω πως βγαίνει περίπου στην οθόνη

Και τρίτον την κυρίως δουλειά την κάνω στο TopStyle Pro 3, το οποίο για μένα είναι ο καλύτερος editor για html/css που υπάρχει αυτή τη στιγμή.

 

Για συνδιασμό χρωμάτων και τα σχετικά, Eclipse Palette.

 

Ε για γραφικά και τα παρεμφερή εννοείται photoshop..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

hello φίλε πως πάει?

 

Φτιάχνω ενα siteaki μήπως μπορείς να μου πείς κανένα καλό πρόγραμμα επεξεργασίας γραφικών ή menu editor&animation tools που έγραψες και στο post σου?

 

Thanx για το χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hello φίλε πως πάει?

 

Φτιάχνω ενα siteaki μήπως μπορείς να μου πείς κανένα καλό πρόγραμμα επεξεργασίας γραφικών ή menu editor&animation tools που έγραψες και στο post σου?

 

Thanx για το χρόνο σου.

Για μενού και flash,

http://www.sothink.com <-- Εδώ θα βρείς πολλά όμορφα και ετοιματζίδικα Stuff! Δεν χρειάζονται τρελλές γνώσεις(σχεδόν 0 γνώσεις θα έλεγα) και το αποτέλεσμα είναι εξαίρετο :)

 

Τα ωραιότερα πράγματα όμως τα φτιάχνεις μόνος.

Θα σου έλεγα να κατεβάσεις αν δεν τα έχεις ήδη τα προγράμματα Macromedia Studio, Photoshop, Την σουίτα της Corel και να τα δουλέψεις. Επίσης αν ζωγραφίζεις μπορείς να σχεδιάσεις το δικό σου animation σε χαρτί, και να το scannάρεις.

Μετά με έναν Gif Constructor ή Gif animator (Google γιατί υπάρχουν αρκετά πχ ulead), μπορείς να τα τοποθετήσεις σε ξεχωριστά frames και να δημιουργήσεις το δικό σου flash ή gif animation.

Επίσης μπορείς να φωτογραφήσεις κάτι και ύστερα να το επεξεργαστείς στο photoshop. Έχω 1.000.000 έτοιμα πράγματα, αλλά κάθε φορά που κάνω κάτι, δε μπορώ να χρησιμοποιήσω τίποτα γιατί ότι κάνω θέλω να είναι ξεχωριστό, εκτός όταν θέλω μια σελίδα up, σε no time.

Όπως και να'χει, δεν θεωρώ τα έτοιμα άσχημα ή κακά. Αντιθέτως κάποια από αυτά με σωστή χρήση και γούστο κάνουν άνετα ένα κυριλέ Site.

 

Επίσης κατέβασε το SwishMax για επεξεργασία Flash. Πρέπει να το δουλέψεις λίγο πρώτα πειραματικά για να καταλάβεις την φιλοσοφία του flash.

Αν θέλεις περισσότερα πράγματα τότε θα πρέπει να ασχοληθείς και να διαβάσεις λίγο ActionScript που είναι η γλώσσα που τρέχει πίσω από τις flash δημιουργίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο οπλοστάσιο είναι το σημειωματάριο. Πιάσε με το χέρι και γράφε κώδικα.

 

Μπορεί να με παρεξηγήσετε και να με θεωρήσετε τρελό.Το ίδιο έκανα και εγώ όταν μου τα λέγανε.Οταν μπήκα βαθιά στον κώδικα τότε κατάλαβα. Το καλύτερο πράγμα είναι αυτό που φτιάχνεις μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο οπλοστάσιο είναι το σημειωματάριο. Πιάσε με το χέρι και γράφε κώδικα.

 

Μπορεί να με παρεξηγήσετε και να με θεωρήσετε τρελό.Το ίδιο έκανα και εγώ όταν μου τα λέγανε.Οταν μπήκα βαθιά στον κώδικα τότε κατάλαβα. Το καλύτερο πράγμα είναι αυτό που φτιάχνεις μόνος σου.

 

Προτείνεις κώδικα για το στήσιμο της ιστοσελίδας . Δεκτόν αν και είμαι της γνώμης "όπως βολεύεται ο καθένας". Με αυτόν τον τρόπο μηδενίζεις τα σφάλματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mjmj : ena google search tha sou lysei thn aporia.. alla epidi poly kako me lene teleytaia kai den eimai des edo

@Iphoster : koita ego me notepad ematha alla protimo na douleyo alla programata... px CSS -> TopStyle HTML/JavaScript -> Dreamweaver PHP -> Zend Development Environment oxi oti amfhbalo gia to notepad.. alla anthropoi eimaste re paidi mou oso nane olo kai kamia teleia kana koma kana quote tha ksexasoume hmarton.. giati gia kati toso asymanto na skaso? (den einai liges fores pou ksenyxtao ston kodika kai koimamai orthios kai grafo mhxanika pleon oxi synidhta ton kodika) e s' aytes tis faseis olo kai kati ksexnao.. an den thelo na spaso to kefali mou gia kati toso asymanto.. protimo na mou to epishmanei o editor :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Dreamweaver

2)TopStyle

3)Photoshop

4)Be online!

Autes einai oi dikes mou oi apolites anagkes.

Ta ipoloipa deutereuonta!

 

ok, ειδα για το topstyle. Δεν καταλαβα ομως, οτι κανει το topstyle, δεν το κανει και το Dreamweaver που αναφερεις, και ακομη περισσοτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...