Προς το περιεχόμενο

XBOX 360 Topic v1


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Καλό είναι όταν την λες στον άλλον λανθασμένα, όταν μετά κάνεις edit το ποστ σου να αφαιρείς και την ατάκα όπου το παίζεις έξυπνος, βέβαια, αλλά τέλος πάντων. Αυτό το λέω για τα HD textures.

 

Μεταχειρισμένο χμποχ, εκτός αν πάει σε πολύ παλιό, δε θα βρει σε τιμή που να δικαιολογεί την αγορά του έναντι μιας νέας κονσόλας bundled με παιχνίδια και live. Επίσης, δεν ανέφερε τίποτα για φλασαρίσματα, κι όχι, το πρώτο που θα προτείνω δε θα είναι πώς να παίζει τσάμπα παιχνίδια. Προτιμώ να στηρίζω το χόμπι μου.

 

kjtzemis, αν τυχαίνει να έχει 1-2 usb sticks πρόχειρα που δεν τα χρησιμοποιεί, ξέρω 'γώ, είναι βιώσιμη επιλογή και το 4άρι, αν έχει τόση σημασία η αρχική διαφορά τιμής. Συμφωνώ, όμως, πως ένα καλό 250άρι bundle στα 199 είναι καλύτερη επιλογή, επειδή και σκληρό θα έχεις και 2-3 παιχνίδια να παίξεις για αρχή.

Το διεγραψα γιατι ελεγες μονο για hd textures ενω αλλα παιχνιδια οπως halo4, batman arkham city σε αφηνουν μια χαρα να εγκαταστησεις το 2 δισκακι με τα εξτρα ακομα και σε usb sticks ενω τα παιχνιδια με hd textures ειναι πολυ λιγα αντε να ειναι 2-3...

 

Οσο τωρα αφορα τα αλλα που λες μπραβο σου που το κανεις και στηριζεις τους δημιουργους των παιχνιδιων ακομα και στην ελλαδα που πουλανε πανακριβα τα παιχνιδια σε σχεση με το εξωτερικο και οχι σε λογικες τιμες αλλα πιστεψε με δεν εισαι η πλειοψηφια σε αυτο.

 

Αν τα ελληνικα μαγαζια πουλαγανε τα παιχνιδια σε λογικες τιμες οπως στο εξωτερικο θα τα στηριζα κι εγω.

 

Και για να σε προλαβω δεν εχουν ολη τη δυνατοτητα να παραγγειλουν το παιχνιδι απο εξω ετσι γι' αυτο και κοιτας τις τιμες που εχουν τα ελληνικα μαγαζια αφου η πλειοψηφια των ελληνων που παιζουν παιχνιδια απο εκει αγοραζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

kjtzemis, αν τυχαίνει να έχει 1-2 usb sticks πρόχειρα που δεν τα χρησιμοποιεί, ξέρω 'γώ, είναι βιώσιμη επιλογή και το 4άρι, αν έχει τόση σημασία η αρχική διαφορά τιμής. Συμφωνώ, όμως, πως ένα καλό 250άρι bundle στα 199 είναι καλύτερη επιλογή, επειδή και σκληρό θα έχεις και 2-3 παιχνίδια να παίξεις για αρχή.

ναι σε καταλαβαινω, απλα τωρα η διαφορα της "σκετης" 4αρας κονσολας με το bundle των 250gb εχουνε 20Ε διαφορα οποτε αξιζει και με το παραπανω.

οσο για τα usb στικακια αν του περισσευουνε 2 των 32gb μπορει να το κανει και ετσι.

τα παιχνιδια που δινει το bundle θα τον κρατησουνε για πολυ καιρο, ειδικα το skyrim το οποιο εχει πολυ μεγαλο campaign.

 

Οσο τωρα αφορα τα αλλα που λες μπραβο σου που το κανεις και στηριζεις τους δημιουργους των παιχνιδιων ακομα και στην ελλαδα που πουλανε πανακριβα τα παιχνιδια σε σχεση με το εξωτερικο και οχι σε λογικες τιμες αλλα πιστεψε με δεν εισαι η πλειοψηφια σε αυτο.

 

Αν τα ελληνικα μαγαζια πουλαγανε τα παιχνιδια σε λογικες τιμες οπως στο εξωτερικο θα τα στηριζα κι εγω.

Ναι τα ελληνικα καταταστηματα (οχι ολα αλλα η πλειοψηφια) εχουνε αρκετα τσιμπημενες τις τιμες σε σχεση με τα καταστηματα του εξωτερικου.Δεν μπορυμε ομως να κανουμε κατι εμεις γιαυτο, η αλλη λυση ειναι να αγοραζουμε απο το εξωτερικο που οπως ειπες δεν εχουμε ολοι την δυνατοτητα αυτη.

 

Και εγω ειμαι υπερ στο να αγοραζουμε παιχνιδια, καπως πρεπει να ανταμιφθουνε και τα ατομα οπου δημιουργουνε τα videogames ετσι ωστε να ψυχαγωγουμαστε εμεις και να περναμε ευχαριστα καποιες ελαχιστες ωρες που μας εχουνε μεινει για βιντεοπαιχνιδια.

Εγω πρωτιμω να αγοραζω τα παιχνιδια μου απο ελλαδα για να στηριζω και λιγο τα καταστηματα της χωρας μου σε αυτη την κατασταση που βρισκομαστε, δεν λεω εχω αγορασει και εγω απο εξωτερικο αλλα οταν οι τιμες τους εχουνε μεγαλες διαφορες.

Εκει που θα αγοραζες 2 παιχνιδια απο το εξωτερικο θα αγορασεις ενα παιχνιδι απο εδω να το κρατησεις λιγο καιρο και μολις ξαναβρεις λεφτα ξανααγοραζεις.

 

Πιστευω πως οσοι αγαπαμε τα βιντεοπαιχνιδια και εχουμε μεγαλωσει με αυτα θα πρεπει να τα στηριζουμε οσο μπορουμε.

Καταρχην να μην ξεχνιομαστε οτι το χομπι μας ειναι ακριβο "αθλημα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διεγραψα γιατι ελεγες μονο για hd textures ενω αλλα παιχνιδια οπως halo4, batman arkham city σε αφηνουν μια χαρα να εγκαταστησεις το 2 δισκακι με τα εξτρα ακομα και σε usb sticks ενω τα παιχνιδια με hd textures ειναι πολυ λιγα αντε να ειναι 2-3...

 

Οσο τωρα αφορα τα αλλα που λες μπραβο σου που το κανεις και στηριζεις τους δημιουργους των παιχνιδιων ακομα και στην ελλαδα που πουλανε πανακριβα τα παιχνιδια σε σχεση με το εξωτερικο και οχι σε λογικες τιμες αλλα πιστεψε με δεν εισαι η πλειοψηφια σε αυτο.

 

Αν τα ελληνικα μαγαζια πουλαγανε τα παιχνιδια σε λογικες τιμες οπως στο εξωτερικο θα τα στηριζα κι εγω.

 

Και για να σε προλαβω δεν εχουν ολη τη δυνατοτητα να παραγγειλουν το παιχνιδι απο εξω ετσι γι' αυτο και κοιτας τις τιμες που εχουν τα ελληνικα μαγαζια αφου η πλειοψηφια των ελληνων που παιζουν παιχνιδια απο εκει αγοραζουν.

 

ΟΚ, ίσως θα έπρεπε να είχα διευκρυνίσει για τα extras των παιχνιδιών που λες. Αυτά όλα δεν έχουν πρόβλημα. Βασικά, τίποτα άλλο δεν έχει πρόβλημα, απ' όσο ξέρω. Αν ο "δωροδέκτης" του παιδιού σκοπεύει να παίξει BF 3 όμως είναι κάτι που πρέπει να γνωρίζει.

 

Οσο για τις τιμές, φυσικά και δεν πληρώνω το φέσι του Πλαισίου. Επίσης, δεν ξέρω κανέναν που να μην μπορεί να αγοράσει από εξωτερικό πλέον, εκτός κι αν έχει κάποιο χαζό τεχνοφοβικό πρόβλημα. Ακόμα και με κάρτες από περίπτερο μπορείς να το κάνεις αν φοβάσαι τόσο να βάλεις την κάρτα της τράπεζάς σου στο ίντερνετ.

Επιπλέον, όταν μιλάμε για αγορά κονσόλας τόσο αργά σε μια γενιά, η πλειοφηφία των παιχνιδιών είναι σε πολύ χαμηλές τιμές. Αν ξεκινήσει από παιχνίδια 3-4 ετών και προχωρήσει προς τα πρόσφατα, ώσπου να φτάσει σε αυτά θα έχουν πέσει και οι δικές τους τιμές.

Οπως έχω ξαναπεί, πέραν συλλεκτικών εκδόσεων και των πρώτων παιχνιδιών της γενιάς, δεν έχω πληρώσει ποτέ πάνω από 25 ευρώ για παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά δεν θα αγόραζα από Ελλάδα μόνο και μόνο για την εξυπηρέτηση τους. Παρήγγειλα τις προάλλες μια φιγουρα απο το amazon και μου ήρθε λιγάκι σπασμένη σε ένα σημείο. Μίλησα μαζί τους και δέχτηκαν κατευθείαν να μου στείλουν άλλο χωρίς επιπλέον κόστος. Και δεν ζήτησαν και πίσω την σπασμένη. Αυτό ΑΝ ποτέ θα το έκανε ένα κατάστημα Ελλάδας θα σου έβγαζε την πίστη μέχρι να συμφωνήσει. Τα περισσότερα ελληνικά καταστήματα είναι απαράδεκτα σε πολλούς τομείς.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λίγο offtopic όλα αυτά, αλλά είναι τόσο σημαντικά και επίκαιρα που δεν αντέχω να μην σχολιάσω. Στην παραπάνω περίπτωση λοιπόν, το πιθανότερο είναι πως:

 

α) θα προσπαθούσαν να σε πείσουν ότι το έσπασες/χάλασες εσύ,

β) θα σε παρέπεμπαν στον εισαγωγέα/αντιπρόσωπο/τυχαίο περαστικό έξω απ' το κατάστημα,

γ) θα σου ζητούσαν την αυθεντική συσκευασία προκειμένου να δεχθούν την επιστροφή,

δ) θα σου έδιναν ένα ίδιο (ΑΝ είχε περισσέψει τίποτα στο στοκ), που μπορεί να ήταν και refurbished,

ε) αν δεν είχαν στοκ θα σου έδιναν ένα παρόμοιο, χρεώνοντάς σου τη διαφορά στην τιμή (λες και φταις εσύ που το πήρες σπασμένο),

ε) αν το "παρόμοιο" ήταν φθηνότερο θα σου έκοβαν πιστωτικό με τη διαφορά, αντί να σου την πληρώσουν τοις μετρητοίς,

δ) θα το έπαιρναν πίσω και θα σου έκοβαν πιστωτικό για ολόκληρο το ποσό. Αν τους έλεγες ότι απλώς θέλεις τα λεφτά σου πίσω, θα σου απαντούσαν "δεν γίνεται, δεν μπορούμε κλπ". Με λίγα λόγια θα σε ανάγκαζαν να αγοράσεις ξανά από αυτούς.

 

Όταν όμως στο κοντινό μέλλον τα σύνορα στην Ε.Ε. θα ανοίξουν ακόμα περισσότερο (αν υποθέσουμε ότι δεν θα έχει διαλυθεί πρώτα ή έστω ότι δεν θα μας πετάξουν έξω...), η συντριπτική πλειοψηφία των καταναλωτών θα αγοράζει από το εξωτερικό. Και το "εξωτερικό" μπορεί να μην είναι μόνο η Αγγλία, η Ιρλανδία, η Ιταλία αλλά και η Βουλγαρία, η Τσεχία, η Κροατία.

 

Και τότε θα βγουν οι εγχώριοι έμπορες (πληθ. του έμπορα) να γκρινιάζουν και να ωρύονται, να απειλούν ότι θα πτωχεύσουν και θα αφήσουν απλήρωτους εργαζομένους στο δρόμο, να απαιτούν προστατευτικά μέτρα και χίλια δυο άλλα.

 

Οποιοσδήποτε νέος άνθρωπος ανοίγει ένα νέο μαγαζί, θα πρέπει να έχει ως πρώτο του μέλημα την υποστήριξη των πελατών του. Όλα τα υπόλοιπα έρχονται μετά. Κάποια στιγμή πριν 2-3 χρόνια έκανα ένα παρόμοιο εγχείρημα με 2 φίλους (ανοίξαμε ένα μικρό gadgets eshop που πλέον έχει κλείσει, κυρίως λόγω κρίσης) και στην κάθε νέα τους ιδέα, το πρώτο πράγμα που τους έλεγα ήταν να σκεφτούν ως πελάτες.

 

> " Αν ήσασταν πελάτες θα θέλατε να υπάρχουν αρνητικά reviews στα προϊόντα του μαγαζιού;"

> " Πόση ώρα θα περιμένατε για απαντητικό email;"

> " Πόσο μεγάλα θα θέλατε να είναι τα newsletters;"

> " Τι θα απαιτούσατε από μία διαδικασία επιστροφής ή υπαναχώρησης προϊόντος;"

> και πολλά άλλα, δεν χρειάζεται να τα αναλύσουμε όλα εδώ, σίγουρα πολλοί από σας έχετε ακόμα καλύτερες ερωτήσεις και ιδέες...

 

Αυτά ήταν τα του-σεντς μου και sorry για το εκτενές offtopic.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα 800 ποντακια σημερα να κατεβασω κανα παιχνιδακι απο τις προσφορες unisoft που εχει στο live http://marketplace.xbox.com/en-ca/Promotion/Special-Sales

Το ενα ειναι το beyond good and evil hd,απ τα αλλα με 400 ποντους ποιο λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα 800 ποντακια σημερα να κατεβασω κανα παιχνιδακι απο τις προσφορες unisoft που εχει στο live http://marketplace.xbox.com/en-ca/Promotion/Special-Sales

Το ενα ειναι το beyond good and evil hd,απ τα αλλα με 400 ποντους ποιο λετε;

 

Scott Pilgrim ή Outland

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Scott Pilgrim ή Outland

Αναμεσα σε αυτα τα δυο συν το rayman 3 ειμαι.

Το Scott Pilgrim μου θυμιζει τα νιατα μου(8bit).

Το Outland εχει πολυ ομορφες εικονες.

Απο τα 3 παραπανω ξερεις ποιο εχει μεγαλυτερη διαρκεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάρκεια λίγο πολύ στα ίδια είναι. Εγώ μάλλον θα έπαιρνα το Outland.

 

On other news:

 

@wmpoweruser: 1.26 million Xbox 360’s sold in the US in November 2012 http://t.co/Li1MCpc9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανα νεο για την ετησια προσφορα του λαιβ στις 10 τελευταιες μερες του χρονου εχουμε???

 

Ο ταγματαρχης Νελσον δεν λεει κατι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδες θελω λιγο την βοηθεια σας σε ενα θεματακι που εχω.

Πηγα να ανοιξω τωρα το xbox360 αλλα δεν εχει εικονα.Δλδ...παταω το power button της κονσολας βαζω την τηλεοραση στο hdmi και βαζω τις μπαταριες στο χειρηστηριο και κατευθειαν παταω το 360 button για να ανοιξει το χειρηστηριο.το θεμα ειναι οτι το εχω πεντε λεπτα αναμενο και το χειρηστηριο δεν λεει να συνδεθει, αναβοσβηνει το κουμπι και δεν κανει τιποτα, επαιξα λιγο με τα κουμπια (στο χειρηστηριο και στην κονσολα) συγχρονισμου αλλα τιποτα.επεισης δεν εχω εικονα, αποσυνδεσα και ξανασυνδεσα 2-3 φορες το καλωδιο hdmi και απο την κονσολα και απο την τηλεοραση αλλα και παλι τιποτα.

μεχρι σημερα νομιζα οτι ητανε το καλωδιο hdmi προβληματικο γτ παλιοτερα το ειχα και στο ps3 και εχανε που και που την εικονα αλλα το θεμα ειναι οτι κατι γινετε με τον συγχρονισμο του χειρηστηριου.

να πω οτι εχω μπαταριες στο χειρηστηριο και ειναι φουλ (τουλαχιστον προχθες που πατησα το κουμπι του 360 απο το χειρηστηριο πανω δεξια μου εδιχνε οτι ητανε φουλ η μπαταρια του χειρηστηριου).

 

EDIT: δοκιμασα παλι να δω τι θα γινει, τζινησα λιγο το καλωδιο hdmi και τελικα επαιξε, αυτο φταιει τελικα.

Επεξ/σία από kjtzemis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Τελικά επέλεξα ένα πακέτο 250 GB + Forza 4 + Skyrim και ο αποδέκτης είναι πολυ ικανοποιημένος.

 

Ερώτηση, από το Xbox Live (ή Marketplace) δεν μπορείς να αγοράσεις παιχνίδια τελευταίας κυκλοφορίας? Ψάχναμε το FIFA 13 και έβγαζε μόνο δυνατότητα κατεβάσματος του Demo του, ενώ ούτε το Pro 2013 μπορούσαμε να βρούμε. Βρήκα Fifa 12 όπου έδινε δυνατότητα αγοράς με 29,90 αλλά προφανώς δεν μας ενδιέφερε. Μήπως κοιτάζαμε κάπου λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, δεν κοιτάζατε κάτι λάθος. Δεν κυκλοφορούν όλα και δεν κυκλοφορούν πάντα αμέσως όσα κυκλοφορούν. Πάντως, γενικά, αποφύγετε να αγοράζετε παιχνίδια, ειδικά καινούργια, μέσω του Live (εκτός από Live Arcade games, προφανώς). Είναι πανάκριβα σε σημείο γελοιότητας τα περισσότερα.

 

Καλή αγορά και καλοπαίχνιδο.

 

 

Για την παραπάνω συζήτηση, κι εγώ Outland θα έπαιρνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρει κανείς γιατί δεν δέχεται κάρτα; Δοκίμασα και με χρεωστική και με πιστωτική, από την τράπεζα μου είπαν ότι δεν υπάρχει θέμα και είναι θέμα της υπηρεσίας

 

Update: μέσο της κονσόλας την δέχτηκε τελικά αλλά δεν μπορώ να πραγματοποιήσω αγορά, θέλω να τσιμπήσω το AC:2 με την προσφορά στα 15 ευρό. Δεν μου βγάζει καμία πληροφορία παρά το ότι δεν μπορεί να γίνει η αγορά αυτή τη στιγμή. Πρέπει μήπως να έχω τρέχουσα συνδρομή GOLD για να ισχύουν οι προσφορές;

 

Update 2:Και φυσικά μέσο της κονσόλας έγινε και η αγορά, γιατί δεν δούλευε από το site όμως;

Επεξ/σία από mpikoz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για σας θα ηθελα να σας ρωτήσω για το πως θα μπορεσω να τραβηξω βιντεο στο xbox-360. δηλαδη χριαζομαι κανενα προγραμμα ή κανα ειδικο μηχανιμα ??????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...