Προς το περιεχόμενο

Μαc mini...


elteo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλος θέλει να αγοράσει το Mac mini (μάλλον την γρήγορη έκδοση). Ρωτώ:

 

-τα προγράμματα που το συνοδεύουν ποιά είναι;

-είναι full εφαρμογές ή demo-trial;

 

Καίγομαι guys...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ιδού τι περιλαμβάνεται στην τιμή.

 

Φούλ εκδόσεις:

- Το λειτουργικό MacOS X 10.4 (περιλαμβάνει Mail, Dashboard, Spotlight, iChat, Safari, Sherlock, Quick Time, iSync, iCal, DVD Player, Address Book).

- Το Classic environment (για να τρέχουν εφαρμογές MacOS 9.x).

- Το iLife '05 (που περιλαμβάνει iTunes, iPhoto, iMovie και iDVD και GarageBand),

- Το Appleworks (word processing, spreadsheet, page layout, painting, database και presentations).

- Τα XCode Developer Tools.

- Το Apple Hardware Test.

- Δύο παιχνίδια (Nanosaur 2, Marble Blast Gold)

 

Δοκιμαστικές εκδόσεις:

- Tο iWork '05 (δοκιμαστική έκδοση 30 ημερών) για επεξεργασία κειμένου και επεξεργασία παρουσιάσεων (συμβατά με Word/Powerpoint αντίστοιχα).

- Το Quicken 2005 για Macintosh,

- Το Microsoft Office 2004 για Mac Test Drive.

 

Αυτά. :)

 

ΑΝ πάρει από την Rainbow ή από επίσημο μεταπωλητή (Fnac, Multirama, shop21) και θέλει την ελληνική έκδοση, θα πάρει κι ένα CD με το GrUpdate για εξελληνισμό μενού συστήματος και εφαρμογών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, επειδή ανοιξε θέμα ήδη για το Mac Mini και για να μην ανοίγω καινούργιο.. Σκέφτομαι την αγορά ενος Mac Mini, το έχω βρει σε καλή τιμή μιας και θα το πάρω χωρίς ΦΠΑ. Αυτό που με απασχολεί όμως είναι η χαμηλή ταχύτητα του σκληρού (η αναβάθμιση της μνήμης απ'οτι εχω καταλάβει είναι εύκολη υπόθεση). Είναι εύκολο να αλλάξει ο εσωτερικός δίσκος με κάποιον άλλο 5400 ή 7200rpm? Επίσης, είναι εφικτό να συνδέσω κάποιον εξωτερικό σε Firewire ή USB2.0 και να κάνω boot απο'κει το OSX? Θα είναι πιο γρήγορο απο τον ενσωματωμένο των 4200rpm ή θα έχει την ίδια απόδοση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το να ανοίξει το Mac Mini είναι σχετικά εύκολο. Το'χει κάνει ήδη ένα άλλο μέλος εδώ (και μάλιστα το έκανε overclocking) Κοίτα το επεξηγηματικό βίντεο εδώ.

 

Μπορείς να αλλάξεις τον δίσκο σε 5400 αλλά δεν ξέρω για 7200 - νομίζω ότι το Mini φοράει 2.5" δίσκους (δηλ. δίσκους laptop) και δεν ξέρω αν υπάρχουν σε 7200. Και σε κάθε περίπτωση, η θερμοκρασία πρέπει να ανεβαίνει...

 

Μπορείς φυσικά να συνδέσεις USB2 ή FireWire δίσκο και να κάνεις boot από εκείνον, κατά πόσο θα'ναι πιο γρήγορος από τον ενσωματωμένο ή όχι δεν μπορώ να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to na alaksis ton skliro einai poli eukolo arki na exeis mia spatoula :)

gia na bootaris apo eksoteriko einai sigoura efikto omos tha to douleveis mono me firewire giati me usb tha exeis terastia provlimata kai telos me eksoteriko disko tha exeis xamiloteres epidosis apo ton esoteriko..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@paredwse

Δίσκοι 2,5" στις 7200 στροφές κυκλοφορούν εδώ και αρκετό καιρό αλλά ομολογώ πως αυτό που αναφέρεις με την θερμοκρασία δεν το είχα σκεφτεί...

 

@macpt

Τι εννοείς θα έχω τεράστια προβλήματα με εξωτερικό σε USB2.0? Μολις πριν λίγο έριξα μια ματιά σε κάποια forums του εξωτερικού και οι περισσότεροι αναφέρουν αύξηση των επιδόσεων τόσο με USB όσο και με Firewire, πάντα σε σχέση με τον εσωτερικό των 4200rpm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να αλλάξεις τον δίσκο σε 5400 αλλά δεν ξέρω για 7200 - νομίζω ότι το Mini φοράει 2.5" δίσκους (δηλ. δίσκους laptop) και δεν ξέρω αν υπάρχουν σε 7200. Και σε κάθε περίπτωση, η θερμοκρασία πρέπει να ανεβαίνει...

Υπάρχουν δίσκοι 2.5" στις 7200rpm και η διαφορά της ταχύτητας στις επιδόσεις του υπολογιστή είναι σημαντική. Αντίθετα, η διαφορά στη θερμότητα είναι αμεληταία. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

enoo oti i usb exei provllima gia paradigma otan prospathisis na kaneis dio doulies tautoxrona i usb gonatizei eno firewire den exei kanena provlima

de ksero ti sou lene apo to eksoteriko alla ego me eksoteriko 7200 me firewire eixa pio xamiles epidosis apo ton 5400 pou exei mesa to sistima kai itane poli esthiti i diafora. fisika esi mporeis na to dokimaseis kai monos sou gia na pistis... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να ανοίξει το Mac Mini είναι σχετικά εύκολο. Το'χει κάνει ήδη ένα άλλο μέλος εδώ (και μάλιστα το έκανε overclocking) Κοίτα το επεξηγηματικό βίντεο εδώ.

 

 

den exei videaki to link :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...