Προς το περιεχόμενο

O 80GB sata δισκος μου διαβαζεται σαν 600MB!


Isle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον, κατεβασα εναν driver για την καρτα, και δεν ταιριαζε με την gcc εκδοση και εκανα export ενα πραμα εκει, δεν θυμαμαι πως ηταν, απλα εκανα οτι μου ειπε το readme και απενεργοποιησε τον gcc ελεγχο.

Εκατσα μια μερα και εψαξα αλλα δεν πειραζει.Την επομενη φορα θα ξερω!:D

Αλλα αυτα ειναι λεπτομερειες.

 

Λοιπον, τωρα που αναγνωριζεται η καρτα δικτυου εκανα netconfig και αυτη τη φορα δεν με prompt για προβλημα με αυτην.

Ομως παρολο που ολα εγιναν κανονικα στο netconfig παλι δεν εχω internet.

ip address:192.168.1.33

netmask:255.255.255.0

default gateway:192.168.1.1

name server:δε χρησιμοποιειται

 

Επισης γινεται να αυξησω την αναλυση?Απο το kde πηγαινει μονο μεχρι 1024x768 ενω εγω θελω 1280x1024.Στο suse, στο kde δεν ειχε μονο 1280x1024 αλλα ειχε και μεγαλυτερες.Κριμα, εχω την οθονη να πηγαινει χαμενη, και εχω συνηθισει σε 1280x1024.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Για την ανάλυση θα πρέπει να κάνεις edit το /etc/X11/xorg.conf

θα δεις στο "Section "Screen"" μια ή παραπάνω γραμμές σαν την παρακάτω:

Subsection "Display"

Depth 24

Modes "1280x800" "1024x768" "800x600" "640x480"

ViewPort 0 0 # initial origin if mode is smaller than desktop

Αλλάζεις τα modes και βάζεις 1280x1024 πρώτο.

Αλλά θα πρέπει να αλλάξεις και τα horizontal και vertical refresh rates για να έχεις το σωστό refresh rate. Αυτά θα πρέπει να τα δεις στο manual της οθόνης σου.

Για παραδειγμα μια Sony 19" που έχω σηκώνει στο horizontal refresh rate μέχρι 92.1KHz και maximum 150Hz αν δεν κάνω λάθος στο vertical.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον' date=' τωρα που αναγνωριζεται η καρτα δικτυου εκανα netconfig και αυτη τη φορα δεν με prompt για προβλημα με αυτην.

Ομως παρολο που ολα εγιναν κανονικα στο netconfig παλι δεν εχω internet.

ip address:192.168.1.33

netmask:255.255.255.0

default gateway:192.168.1.1

name server:δε χρησιμοποιειται

[/quote']

Κατα αρχας κανε ενα ping 192.168.1.1 να σιγουρευτεις για τον default gateway.

Δευτερον σαν name server θα βαλεις τον name server που εχει ο provider σου.

Ειναι απαραιτητος γιατι αυτος κανει τις μετατροπες απο ονομα (πχ http://www.otenet.gr)

σε αριθμους (62.103.128.215) και να μπορεσει να γινει η επικοινωνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ανάλυση θα πρέπει να κάνεις edit το /etc/X11/xorg.conf

θα δεις στο "Section "Screen"" μια ή παραπάνω γραμμές σαν την παρακάτω:

Subsection "Display"

Depth 24

Modes "1280x800" "1024x768" "800x600" "640x480"

ViewPort 0 0 # initial origin if mode is smaller than desktop

Αλλάζεις τα modes και βάζεις 1280x1024 πρώτο.

Αλλά θα πρέπει να αλλάξεις και τα horizontal και vertical refresh rates για να έχεις το σωστό refresh rate. Αυτά θα πρέπει να τα δεις στο manual της οθόνης σου.

Για παραδειγμα μια Sony 19" που έχω σηκώνει στο horizontal refresh rate μέχρι 92.1KHz και maximum 150Hz αν δεν κάνω λάθος στο vertical.

 

Dystyxos den...

Allaksa to xorg.conf opos mou eipes kai pigaino sto control center na allakso tin analush alla den exei megalyterh apo auth twn 1024x768.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά με το που θα ξεκινούσες τον Χ θα έπρεπε να σου δώσει ανάλυση 1280χ1024.

Τα refresh rates τα έβαλες; Τι κάρτα γραφικών έχεις; Τι driver έχεις στο xorg.conf (vesa?).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Entaksei, peiraksa kai ta refresh rates.Den mou eipes oti eprepe na ta koitakso kai auta, kai kathos eimai amorfotos ta pareleipsa.:P

Eutyxos htan merikes grames pio pano sto idio file kai den duskoleuthka polu na ta balo opos mou boleuei.Me th boitheia 2 tty kai meta apo kamposa startx katharisa.:)

Pantos auto pou me parakseneuei einai oti parolo pou h othoni einai 1280x1024, sto control center akoma deixnei 1024x768.Mporo na to agnoiso bebaia, alla tha htan kalutera na eleges apo poio configuration file mporo na to peirakso auto, etsi gia na einai kalutera, mias kai eimai kai kainourios sto slackware kai mou aresei na xono ti myth mou edo ki ekei.:D

 

[edit]

Ωραια, τωρα εβαλα κι ελληνικα, μονο που δεν τονιζονται, δεν ξερω γιατι.

Εχω ομως ακομα να φτιαξω το mouse.Δε κανει scroll.Γενικα το τριτο πληκτρο δεν δουλευει.

[/edit]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιά το scroll, θα πάς στο xorg.conf (/etc/X11/xorg.conf) και θα πάς στο section που έχει για το mouse και στο τέλος θα γράψεις αυτό:

 

Option "ZAxisMapping" "4 5"

 

με προσοχή στα κεφαλαία γράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα στο Core Pointer's Inputdevice Section(ειμαι σιγουρος οτι ειναι το σωστο μερος, εκει γραφει και για το emulate3buttons κτλ) μεσα στο /etc/X11/xorg.conf και εβαλα το option στο τελος, πριν το EndSection εννοειται και μετα εκανα reboot.

Αλλα δεν...

Δοκιμασα στο opera και στο conqueror, στο opera με τις επιλογες για scroll ενεργοποιημενες, ομως οχι μονο δεν scrollαρει, αλλα γενικα δεν αναγνωριζει το μεσαιο πληκτρο.

Καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, ρε τι συμφορα που με βρηκε.

Ε, ρε δακρυα που θα πεσουνε.

Ε, ρε μανουλες και κορες που θα κλαψουνε.

Ε, ρε γιατι πηγα ο ανοητος και πηρα το γαμημενο το ups απο το γαμημενο το e-shop και μου γαμησε το filesystem.

Ε, ρε και δεν γινεται τιποτα.

Ε, ρε format που θα πεσουνε.

 

Μαλιστα.Το βρωμο mustek ups απο τα αγαπημενα μας e-shop χωρις να το αγγιξω ενω δουλευε κανονικα ξαφνικα εκλεισε και οταν ξαναbootαρα δεν...

Το λειτουργικο εκανε κατι ελεγχους και μου ειπε οτι δεν αναγνωριζει το filesystem, που οπως ειπε πιθανως ειναι ext2(ειναι ext2) και μου προτεινε κατι εντολες να δωσω αλλα δεν κατεληξα πουθενω.

 

Λοιπον, επειδη δεν ειχα τιποτα σημαντικο μεσα, μιας που τωρα προσφατα το εβαλα, θα καταπιω το πληγμα, θα κανω format και παλι απο την αρχη, αυτη τη φορα ομως με μερικες γνωσεις παραπανω.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ειναι ext2)

 

Γράψε 100 φορές στον πίνακα: «Δε θα ξαναβάλω ext2, μόνο ext3 ή reiserfs»

 

Και μετά κάνε ένα boot από livecd και δώσε e2fsck /dev/to-partition-sou.

 

Αν καταφέρεις και το σώσεις, δώσε tune2fs -j /dev/to-partition-sou για να το κάνεις ext3 και ρύθμισε το fstab αναλόγως ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω φιλε μου, αλλα μιας που τωρα προσφατα εβαλα slackware, θα κανω εγκατασταση παλι απο την αρχη, για να βαλω κιολας καλυτερα τα πακετα.Σε ευχαριστω παντως για την βοηθεια.

 

Α, ναι!Στην καινουρια εγκατασταση, ext3.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...