Προς το περιεχόμενο

O 80GB sata δισκος μου διαβαζεται σαν 600MB!


Isle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

XAXAXAXAXAXAXAXA!

LOL LOL LOL!!!

Καλά apoiko τα ρέστα μου! :mrgreen:

 

Xaxaxa....read only και 600 mb νόμιζες ότι στον διάβαζε γιατί πολύ απλά εκείνη την στιγμή διάβαζε το dvd! Για αυτό ήτανε και read only. Δεν υπάρχει read only δίσκος μετά από σβήσιμο partitions.

 

Eγώ στα έλεγα είναι βαθιά νερά το slack.. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
XAXAXAXAXAXAXAXA!

LOL LOL LOL!!!

Καλά apoiko τα ρέστα μου! :mrgreen:

 

Xaxaxa....read only και 600 mb νόμιζες ότι στον διάβαζε γιατί πολύ απλά εκείνη την στιγμή διάβαζε το dvd! Για αυτό ήτανε και read only. Δεν υπάρχει read only δίσκος μετά από σβήσιμο partitions.

 

Eγώ στα έλεγα είναι βαθιά νερά το slack.. :-)

 

Τα fdisk και cfdisk διαβαζουν σαν default το /dev/hda γιατι εκει συνηθως ειναι ο σκληρος δισκος.

Εγω ομως ειχα εναν sata και επρεπε να δωσω /dev/sda.Παντως το cd(ε, dvd, ακουσα καλα, τυπογραφικο λαθος υποθετω, εκτος κι αν δεν εχω καταλαβει κατι:)) device το εβαλε στο /dev/hda και για αυτο εγινε το μπερδεμα.Τωρα για ποιο λογο εβαλε το cd στο /dev/hda δεν ξερω...

Το αστειο ειναι οτι το ανακαλυψα αυτο οταν πηγα να κανω mount ενα cd.Το /dev/cdrom ηταν link στο /dev/hda.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ, ποσταρα δυο φορες :P :p.

 

[edit]

Να κανω μια ερωτηση:γιατι ενω οταν δινω shutdown now -h και τερματισει ολα τα processes μου βγαζει μηνυμα power off now ενω στο rc.6 δε λεει echo "power off now"?

[/edit]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dimmu_Borgir, μη γελασεις αλλα στο προηγουμενο installation που μου εδωσες οδηγιες για την οθονη τελικα δεν ειχα βαλει 1280x1024 αλλα ηταν η ιδεα μου οτι ειχα τετοια αναλυση, γιαυτο και στο kde εδειχνε 1024x768.:P

Πως μπορω να φτιαξω την αναλυση παντως?

Αυτα που μου ειπες δεν δουλεψαν.

 

[edit]

@$!$!%#@^@#^$!!!

Εσπασα τα στηριγματα του πληκτρολογιου χτυπωντας το απο θυμο προσπαθοντας να βαλω την αναλυση αλλα λεει οτι δεν βρισκει screen με σωστο configuration.

[/edit]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ' date=' ποσταρα δυο φορες :P :p.

 

[edit']

Να κανω μια ερωτηση:γιατι ενω οταν δινω shutdown now -h και τερματισει ολα τα processes μου βγαζει μηνυμα power off now ενω στο rc.6 δε λεει echo "power off now"?

[/edit]

 

To runlevel 6 einai restart, oxi shutdown, opote fadazomai oti gi'auto de sou bgazei power off (an katalaba swsta...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Loipon, eimai sto grafeio, alla brhka ena rc.6 sto akolou8o link: http://www.linux.com/howtos/Root-RAID-HOWTO-9.shtml

Ekei fainetai oti yparxei ena 'case' pou analoga me to level *0 h *6 allazei to mhnyma pou bgainei sthn o8onh.. Opote ontws trexei to idio script k gia ta 2 runlevels, apla analoga me thn parametro tou runlevel allazoun ta mhnymata (h variable $message)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο howto το κατω κατω μερος του script ειναι ετσι:

 

# Now halt or reboot.

echo "$message"

[ ! -f /etc/fastboot ] && echo "On the next boot fsck will be FORCED."

$command -f

############### end rc.6 #################################

 

Εμενα ομως ειναι ετσι:

 

# Now halt (poweroff with APM or ACPI enabled kernels) or reboot.

if [ "$command" = "reboot" ]; then

echo "Rebooting."

reboot

else

poweroff

fi

############### end rc.6 #################################

 

Στο howto το $message αλλαζει οπως ειπες αναλογα με το αν θα γινει reboot η poweroff.

Στο δικο μου ομως δεν υπαρχει $message.Πως βγαζει το "power off now" αν δεν υπαρχει echo "power off now"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E?:shock::shock:

 

[edit]

Και εχω και αλλο προβλημα...

 

Sound server informational message:

Error while initializing the sound driver:

device: default can't be opened for playback (No such device)

The sound server will continue, using the null output device.

[/edit]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ' date=' ποσταρα δυο φορες :P :p.

 

[edit']

Να κανω μια ερωτηση:γιατι ενω οταν δινω shutdown now -h και τερματισει ολα τα processes μου βγαζει μηνυμα power off now ενω στο rc.6 δε λεει echo "power off now"?

[/edit]

Μα κατι απορίες που έχεις:) (πλάκα κάνω)

Προφανώς το μύνημα πους λες το τυπώνει το εκτελέσιμο /sbin/poweroff και γι'αυτό δεν φαίνεται πουθενά echo ....

 

Κάτι άλλο, εκτός από lynx για κονσόλα υπάρχει και το links

 

Και τελευταίο, τη μέγιστη ανάλυση που είναι διαθέσιμη για αλλαγή τη δηλώνεις στο xorg.conf Αν έχεις μέχρι 1024x768 δεν πρόκειται να σου εμφανίσει μεγαλύτερη. (Αλλάζει και με CTRL_ALT_+ ή CTRL_ALT_-) Και βάλε και τις σωστές συχνότητες που υποστηρίζει το monitor για να έχεις όλους τους υποστηριζόμενους ρυθμούς ανανέωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...