Προς το περιεχόμενο

O 80GB sata δισκος μου διαβαζεται σαν 600MB!


Isle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

The perfect administrator is the trully paranoid administrator

 

Από την πρώτη φορά που μου έστειλες pm...βλέπω ότι έχεις ξεφύγει λίγο. Καλό αυτό..είσαι σε "καλό" δρόμο για να καταλάβεις την "πραγματικότητα". Μείνε στην μεριά με τα άσπρα καπέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ευχαριστω για τα καλα λογια!8)

 

Συνεχιζουμε παντως...

Κατεβασα το mplayer, configure --enable-gui, compile και install κανονικα.Ομως δεν εχει gui!Εβαλα τα skins στο σωστο μερος(/usr/local/share/mplayer/Skin/default/skin/QuickSilver(ελπιζω)).

Οταν το τρεχω με root στο terminal ολα δειχνουν να δουλευον κανονικα μονο που το gui δεν ειναι πουθενα!

Οταν το τρεχω με κανονικο χρηστη τοτε μου βγαζει αυτο:

Linux RTC init error in ioctl (rtc_irqp_set 1024): Permission denied

Try adding "echo 1024 > /proc/sys/dev/rtc/max-user-freq" to your system startup scripts.

Δηλαδη να βαλω max user frequency 1024?Μα αυτο μπορει να μου καταστρεψει την οθονη!

Αλλα και παλι, δεν δουλευει.

Αρα πρεπει να βρεθει πρωτα μια λυση για το max-user-freq(που πηγα να το αλλαξω και δεν αλλαζε(ουτε τα permissions, ουτε το κειμενο(που το κειμενο ειναι απλα '64'(το maximum user frequence))) για να μπορω να το τρεξω σαν κανονικος χρηστης και μετα να βρεθει λυση για την απωλεια του gui.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα skin αρχεία θα πρέπει να είναι μέσα στο default dir. Εσύ έχεις dir μέσα στο default dir γιαυτό και δεν βλέπει το skin.

 

To user frequency δεν είναι για την οθόνη σου. Αλλά μην σε απασχολεί αυτό, δεν είναι πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απαραίτητα. Εμένα από το Run command πληκτρολογώντας mplayer[/b'] ανοίγει το GUI:)

 

Χμ, έχεις δίκιο, δεν το είχα προσέξει. Από terminal όμως δεν ανοίγει. Υποθέτω ότι κοιτάει την TERM μεταβλητή ή/και το parent process και καταλαβαίνει αν κλήθηκε από terminal ή κατευθείαν από περιβάλλον Χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, φιλε αποικε, gmplayer τρεχω, το mplayer σκετο παιζει κανονικα, δεν ειμαι τοσο ασχετος.;)8)

 

Ακολουθω παντως τη συμβουλη του Dimmu και βλεπω...

 

[edit]

Dimmu, το αρχειο το εχω βαλει στο σωστο μερος.Δε μου βγαζει μηνυμα λαθους.Το εβγαλα απο το /usr/local/share/mplayer/Skin/default/skin και με prompt οταν το ετρεξα οτι δεν υπηρχε skin.

Το θεμα ειναι οτι ειναι σαν να τρεχει κανονικα ενω δεν υπαρχει gui!

Σε root μου βγαζει αυτο:

 

# gmplayer

MPlayer 1.0pre7try2-3.3.6 © 2000-2005 MPlayer Team

CPU: Intel (Family: 8, Stepping: 1)

Detected cache-line size is 64 bytes

CPUflags: MMX: 1 MMX2: 1 3DNow: 0 3DNow2: 0 SSE: 1 SSE2: 1

Compiled for x86 CPU with extensions: MMX MMX2 SSE SSE2

 

 

vo: X11 running at 1280x1024 with depth 24 and 32 bpp (":0.0" => local display)

 

Δηλαδη ολα σωστα αλλα πουθενα δεν εχει gui.

 

Σε normal user αυτο:

 

gmplayer

MPlayer 1.0pre7try2-3.3.6 © 2000-2005 MPlayer Team

CPU: Intel (Family: 8, Stepping: 1)

Detected cache-line size is 64 bytes

CPUflags: MMX: 1 MMX2: 1 3DNow: 0 3DNow2: 0 SSE: 1 SSE2: 1

Compiled for x86 CPU with extensions: MMX MMX2 SSE SSE2

 

 

vo: X11 running at 1280x1024 with depth 24 and 32 bpp (":0.0" => local display)

Linux RTC init error in ioctl (rtc_irqp_set 1024): Permission denied

Try adding "echo 1024 > /proc/sys/dev/rtc/max-user-freq" to your system startup scripts.

 

Εδω κατι εχει με τα permissions.

 

 

 

 

Αρα:

Φτιαχνουμε πρωτα το προβλημα που μας βγαζει ο normal user

και μετα

βλεπουμε και το γενικο προβλημα...

[/edit]

 

[edit2]

Λοιπον, το /proc/sys/dev/rtc/max-user-freq εχει permissions -rw-r--r-- και ανηκει στον root.

Παρεπιπτοντως, το αρχειο γραφει μεσα 64 και τιποτα αλλο.

Το παραξενο ειναι οτι ο normal user μπορει να διαβασει το αρχειο.

Εκτος κι αν κατα τη λειτουργια του gmplayer, το αρχειο γινεται 1024, που αυτο θελει root permissions.Γιαυτο τρεχει σαν root και οχι σαν normal user.Παντως το εχω ελεγξει ενω το κουφιο gmplayer ετρεχε και ειχε 64.Μπορει να γινεται 1024 μονο οταν αρχιζει, και μετα να γυρνα στο κανονικο του περιεχομενο(64).

Λοιπον, αυτη ειναι η γνωμη μου.

Συγνωμη αν δεν γινομαι κατανοητος.:P

[/edit2]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρχείο έχει 64 και δεν αλλάζει ανεξάρτητα με το ποιός το τρέχει, απλός user ή root. Δεν μπορείς να το αλλάξεις γιατί χρησιμοποιείται και ας έχει write permissions ο root. Ο μόνος τρόπος είναι με την εντολή echo. Παρ' όλα αυτά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι το πρόβλημά σου βρίσκεται σε αυτό το αρχείο... Δοκίμασες να τρέξεις gmplayer με strace μπροστά? Αν ναι τί output σου έδωσε? Sorry αλλά δεν έχω διαβάσει ΟΛΟ το thread :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε και λέμε:

 

>
[b]open("/usr/local/share/mplayer/Skin/default/skin", O_RDONLY|O_LARGEFILE) = 5[/b]
fstat64(5, {st_mode=S_IFDIR|0755, st_size=4096, ...}) = 0
mmap2(NULL, 4096, PROT_READ|PROT_WRITE, MAP_PRIVATE|MAP_ANONYMOUS, -1, 0) = 0x40153000
[b]read(5, 0x40153000, 4096)               = -1 EISDIR (Is a directory)[/b]

 

Εδώ βλέπεις καθαρά πoιο είναι το πρόβλημα: ανοίγει το /usr/local/share/mplayer/Skin/default/skin και το αντιστοιχίζει στον file descriptor 5 (1η γραμμή). Στην τελευταία γραμμή κάνει το 1ο read, και του επιστρέφει ότι το /usr/local/share/mplayer/Skin/default/skin είναι directory και όχι αρχείο (κοινώς κάτι έχεις κάνει στραβά).

 

Κάνε τα εξής:

>
cd /usr/local/share/mplayer/Skin
rm -rf default
wget  http://www1.mplayerhq.hu/MPlayer/skins/Blue-1.5.tar.bz2
tar xvjf Blue-1.5.tar.bz2
ln -s Blue default

 

και λογικά θα παίξει.

 

Για τους υπόλοιπους, ιδού το log χωρίς τις παπαριές του RapidShare:

http://apoikos.awmn.net/mplayerlog.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω κι εγω server να ανεβαζω οτι θελω!

 

Λοιπον, το θεμα ηταν οτι στο gui.conf στο .mplayer στο home file ειχε gui_skin='default' και εγω ειχα /usr/local/share/mplayer/Skin/Quicksilver.Αλλαξα λοιπον το Quicksilver σε default και τωρα παιζει μια χαρα.

Σχεδον μια χαρα...

Ενω ολα παιζουν κανονικα σε mplayer(ετσι κι αλλιως επαιζαν), σε gmplayer δεν παιζει τα βιντεο.Λεει Error opening/initializing the selected video_out (-vo) device.

Παραθετω το strace log...

gmplayerlog.txt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...