Προς το περιεχόμενο

Zalman Fatal1ty FS-C77 CPU cooler


silencer51

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος το συγκεκριμένο cooler.

 

Αυτή τη στιγμή έχω στον Athlon64 4200+ X2 μου ενα Zalman 7000Cu και δυστυχώς με θερμοκρασία δωματίου 27-28 βαθμούς (κουτί 30 βαθμούς) σε full load (CPU Burn κ.λ.π.) έχω δει μέχρι 51-52 βαθμούς. Επειδή σκέφτομαι να τον πουσάρω στα 2,4 GHz, ψάχνω για καλή αερόψυξη (δεν με ενδιαφέρει το watercooling).

 

Επειδή γενικά έχω μείνει ευχαριστημένος απο τη Zalman, σκεφτόμουν το FS-C77 γνωστό και ως Fatal1ty. Ειναι ουσιαστικά ενα 7700 με πιο γρήγορο fan.

 

Πόση μείωση θα δω λογικά; Θα ήθελα να μείνω στους 42 βαθμούς και κάτω με full load. Να σημειώσω οτι χρησιμοποιώ Arctic Silver 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πιο διαδεδομενες αεροψυκτρες ειναι οι Thermalright XP-120 και αυτη που εχεις και η Ζalman 9500.Για ακομα πιο extreme μοντες ειναι οι Skythe και ιδιαιτερα η Ninja http://www.ok-technologies.com/products/Scythe-cpu.html

(που θα ταν και η πρωτη μου επιλογη).Αλλα με αερα μην περιμενεις και 42 βαθμους σε full load!!!Εμεις οι νερουλαδες δλδ τι να πουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με νοιάζει τόσο θόρυβος όσο η απόδοση. Πάντως και το Big Typhoon φαίνεται ενδιαφέρον... Απλά έχω άσχημη εμπειρία με Thermaltake (αρκετά παλιότερα, τώρα πρέπει να έχουν βελτιωθεί τα πράγματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμεις οι νερουλαδες δλδ τι να πουμε?

 

Εσύ Hudrus τι PC έχεις και ποιό waterkit πάνω στο PC σου; Και φυσικά τι θερμοκρασίες πιάνεις;;;

Και custom να είναι το watercooling system σου, πες έστω κάποια χαρακτηριστικά ή τα επιμέρους υλικά του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω πάντως για π.χ. θερμοκρασία δωματίου 25 βαθμούς η θερμοκρασία της CPU να είναι στους 36-40 βαθμούς under load μόνο με υδρόψυξη. Πιστεύω και με μια καλή ψύκτρα επιτυγχάνονται τέτοιες θερμοκρασίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα το Fatal1ty. Πραγματικά τεράστιο cooler!

 

Πανεύκολη τοποθέτηση, και πολύ καλά αποτελέσματα.

 

Με ταχύτητα fan στις 1500 στροφές έχω σε full load τη CPU στους 44-45 βαθμούς. Αν ανεβάσω το fan στις 2100 πέφτει στους 40 περίπου. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...