Προς το περιεχόμενο

Ασυμβατοτητα η Ζημια;


Cyric

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους! Στον υπολογιστη μου ειχα αποφασισει με την αγορα να βαλω μια MSI 7800GT αλλα λογω ελειψης αναγκαστηκα να καταφυγω στη αντιστοιχη προταση της Pixelviw.Ολα καλα ως εδω. Μολις ηρθε ο υπολογιστης και ξεκινοντας να κανω format για να βαλω τα Windows σταματουσε να μου κανει load. Μετα απο πολυ ψαξιμο(αντικατασταση της PV 7800GT με μια Asus 6600) βρηκαμε οτι το προβλημα ηταν η καρτα γραφικων και οτι ειχε ασυμβατοτητα με την μητρικη. Παραγγειλαμε μια Point of View 7800GT η οποια δημιουργησε τα ιδια προβληματα(επειτα παρατηρησαμε οτι οι δυο καρτες, η Pixelview και η Point of View, ειναι πανομοιοτυπες ακομα και στα χρωματα που εχουν οι πυκνωτες)... Θα ηθελα βασικα να ακουσω απο αλλους χρηστες της ιδιας μητρικης(MSI K8N SLI Platinum) ποιας εταιριας καρτα γραφικων εχουν γιατι δεν ειμαι ακομα σιγουρος αν ειναι προβλημα της μητρικης με τις συγκεκριμενες κατασκευαστριες η ασυμβατοτητα με το chipset 7800GT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δέν είμαι κάτοχος 7800Gt,είσαι σίγουρος οτι πρόκειται για ασυμβατότητα;Μήπως έχεις τροφοδοτικό No-name με λίγα watt;

Στο site της MSI κοίταξες σχετικά με ασυμβατότητες που μπορεί να έχει η μητρική σου με τις συγκεκριμένες κάρτες;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστο και αυτο...lol. Η μητρικη ειναι η MSI K8N SLi Platinum. Το τροφοδοτικο ειναι ενα Tagan 580Watt και για να προλαβω αλλες ερωτησεις εχω 2 Gb Ram kingston value ddr400 σε dual channel που δουλευει χωρις κανενα προβλημα(εξακριβωμενο εχω κανει το memtest32)... Ευχαριστω για το ενδιαφερον σου tenshi!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά μου φαίνονται όλα τα υπόλοιπα κομμάτια. Αν είχες δοκιμάσει μια μόνο 7800 θα έλεγα ότι ίσως φταίει η κάρτα, αλλά μου ακούγεται μάλλον για ερμαφρόδιτη μητρική.

 

Φαντάζομαι ότι δοκίμασες και τις δύο θύρες PCIe και ότι διάβασες αναλυτικά το εγχειρίδιο της μητρικής. Για να κλωτσάει με δύο διαφορετικές 7800 το πιθανότερο είναι ότι καταναλώνουν περισσότερη ενέργεια σε σχέση με την 6600. ΄Ελεγξε όλες τις παραμέτρους της μητρικής και αν οι συνδέσεις έχουν γίνει σωστά.

 

Το θεωρώ δεδομένο ότι έβαλες το 6-πινο βύσμα του τροφοδοτικού στην κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα δεν το είχε βάλει, δεν θα άναβε καν το μηχάνημα, θα σφύριζε η μητρική! Φίλε Cyric, λες ότι οι μνήμες σου είναι σε dual channel. Πρόσεξε ότι στις MSI το dual channel δεν παίζει με τις μνήμες στο ίδιο χρώμα, αλλά με τις μνήμες δίπλα δίπλα σε slot διαφορετικού χρώματος! ;) Έλεγξέ το με τα μάτια σου και άσε τα memtest! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ksi ego sou thimizo opos leei o ailuros mipos exei 3exasei tin e3oteriki trofodosia tis kartas grafikon?

 

Ego eimai katoxos mia MSI k8n apli kai exw mia msi 7800 gt (overclocked) pano xoris kanena provlima kai malista tou exw tou ipologisti enan 4200 amd , 2gb ram ,skystar 2 kai alla pano se ena zalnam 400 w trofodotiko kai den exo kanena provlima!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δοκιμασα μονο το ενα PCI-x slot γιατι το αλλο ειναι καλυμενο με ενα sticker που γραφει SLi και υπεθεσα οτι ειναι για αποκλειστικη τοποθετηση της 2ης καρτας. Δεν ξερω αν το ειπα αρκετα ξεκαθαρα αλλα οι 2 καρτες γραφικων ηταν πανομοιοτυπες(ψυκτρα, πυκνωτες κλπ) και το μονο που τις ξεχωριζε ηταν οτι η μια ελεγε Pixelview... Οι μνημες ειναι τοποθετημενες διπλα διπλα και η τροφοδοσια κανονικα συνεδεμενη στην στην καρτα γραφικων(τωρα που εχω την Asus δεν χρειαζεται....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 7800 σπανια εχουν διαφορα εφοσον ειναι ολες φτιαγμενες σχεδον με τα ιδια χαρακτηριστικα αφου ακολουθειτε το Reference Design.

( Μονο η Asus η Evga και η Gainward απο οτι ξερω χρησιμοποιουν καλυτερους πυκνωτες απο το Reference σχεδιο. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ακουσει πολλους με την συγκεκριμενη μητρικη να εχουν 7800 και να λειτουργουν χωρις κανενα προβλημα ακομα και κλοκαρισμενες. Ουτως η αλλως το κουτι της μητρικης γραφει κατι του τυπου "perfect for use with MSI 7800GTX"... Την συγκεκριμενη μητρικη την διαλεξα λογω ποιοτητα, σταθεροτητας και της onboard καρτας ηχου και το τελευταιο που θα ηθελα θα ηταν να την αλλαξω... Την περιπτωση ελαττωματικης μητρικης πως θα την ελεγξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

megia to pc cyric an kai den arxise sosta to makri tou taksidi. xexe.

ego exo mitriki gigabyte k8n pro sli, tagan 580w kai tin pny gt 7800.

ola doulepsan mia xara. den nomizo oti ftei i mitriki sou alla h karta grafikon isos na exi kapio elatoma. h' mpori na min exei koumpothei kala...!

pes mas an iparksi kamia ekseliksi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ equilibrium! Μπα δεν ανησυχω! Οποτε αγοραζω καινουργιο μηχανημα εχω στανταρ προβληματα...! Το εχει η μοιρα μου φαινεται... To προβλημα βεβαια οπως θα διαβασες ειναι οτι δοκιμασα και αλλη μια 7800GT αλλης εταιριας με τα ιδια αποτελεσματα... By the way τι επεξεργαστη εχεις;

Περιμενω αυριο η την δευτερα να ερθει μια MSI 7800GT να δω αν θα δουλευει με αυτη(το καλο που του θελω lol)... Για οτιδηποτε νεο θα ενημερωσω στα μπαμ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...