Προς το περιεχόμενο

\\ Stop The Spam //


madsc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Sebastienomnia

 

Καλα κυριε εξυπνακια, παιζε το εσυ μεγαλοκαρδος και cool ελληνας τωρα, ομως οταν θα βρω τροπο να δωσω το νουμερακι σου σε αυτους (δεν με ξερεις καλα), και αρχισουν να καλουν στις 3 το μεσημερι, να δω που θα παει το κουλ υφακι σου και η καθωσπρεπει ευγενειούλα σου.

 

Έεεελαααα τωρα, αφου αμα δωσω το τηλεφωνο σου, και δεν χρειαζεται να το ψαχνουν, θα βοηθησεις αυτα τα καημενα παιδακια στην δουλεια τους... Δεν θες να βοηθησεις αυτα τα καημενα παιδακια στην δουλεια τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμένα με ενοχλούσαν συστηματικά για μεγάλο χρονικό διάστημα. Από ένα σημείο και μετά δεν μιλούσα καθόλου και με το που τους άκουγα τους το έκλεινα στα μούτρα. Σταμάτησαν μετά από 10 μέρες περίπου, πράγμα που απέδειξε ότι υπάρχουν λίστες.

Επίσης ένας γνωστός μου είπε ότι η "προσφορά" θα τον ενδιαφέρει από το τέλος του χρόνου και μετά και για 4 μήνες είχε ησυχάσει. Επομένως είμαστε κάπου καταχωρημένοι - δεν εξηγείται αλλιώς.

 

Α, μπράβο, έτσι γίνονται οι δουλειές. Κι εγώ το ίδιο κάνω, το κλείνω αμέσως στο 1". Αφήστε δε που έχουν μια μανία να παίρνουν γύρω στις 8.30-10 το πρωί, που πάντα κοιμάμαι τέτοιες ώρες. Οπότε είτε θα το κλείσω αμέσως, είτε θα τους κράξω που με ξύπνησαν. Προτιμώ το πρώτο.

 

Πλέον με παίρνουν 2-3 φορές το μήνα και αν. Παλιότερα έπαιρναν αρκετές φορές την εβδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με είχαν πάρει μια φορά από την Dinners για να μου βγάλουν κάρτα της ΑΕΚ. Προφανώς και η ΠΑΕ διέρρευσε τα στοιχεία μου μιας και η Dinners είναι σπόνσορας. Με πήραν μια με πήραν δυο με πήραν τρεις ε την Τέταρτη τους είπα ότι είμαι φανατικός γαύρος και ξεμπέρδεψα.

 

Πρόσφατα κάποια άλλη κοπελιά με πήρε πάλι για κάρτα. Την συγκεκριμένη ημέρα είχε έρθει μια προσφορά με επιστολή από την δική μου πιστωτική την οποία τυχαία διάβαζα την στιγμή που χτύπησε το τηλέφωνο. Αρχίζει η κοπελιά το κατεβατό, Στην ερώτηση αν ενδιαφέρομαι της απαντάω ναι αν ενδιαφέρεσαι και εσύ? Με ρωτάει για πιο πράγμα και της αράδιασα το κατεβατό από τα χαρτιά που μου είχε αποστείλει η Bonus Visa. Η κοπελιά μου το έκλεισε στα μούτρα αχ0α0χ0α0χ0α0χ0α0χα.

 

Πλέον έχω κόψει στο κινητό mp3 από την γνωστή φάρσα με τον gay και τον τσολιά. "Πες μου ότι είσαι άτριχος, μόνο αυτό πες μου τέλος", "Γελάς ε", "Τέλος" "Πες μου που είσαι τώρα και τι κάνεις" κλπ και συνήθως τα βάζω να παίζουμε και σκάω στα γέλια με την αντίδραση τους :).

 

Και αν θεωρείτε τα παραπάνω καφριλίκι ή αν νομίζετε ότι θα μπω στην διαδικασία που περιγράφει ο mad για να μην με ενοχλούν γελιέστε. Καρφιλίκι είναι να σε ενοχλούν ότι ώρα τους καπνίσει για να σε ενημερώσουν για παπαριές. Λες και ζούμε στην προϊστορική εποχή και μαθαίνουμε τα νέα προιόντα από σκαλίσματα στους τοίχους χαχα. Ας ίσχυε το αντίστροφο δηλαδή να συμπληρώνεις κάποια αίτηση αν θες να σε ενημερώνουν (ή καλύτερα ενοχλούν). Αφού λοιπόν δεν μπορώ να τους σταματήσω να με ενοχλούν τουλάχιστον το διασκεδάζω :).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού λοιπόν δεν μπορώ να τους σταματήσω να με ενοχλούν τουλάχιστον το διασκεδάζω :).

 

Έτσι θέλει ρε.. Χαβαλέ. Και τι δεν είχα κάνει:

 

Το έπαιζα "πενθών" ("Αυτή τη στιγμή έχουμε κηδεία στο σπίτι...")

Λεφτάς που δεν τον νοιάζουν κάρτες και προσφορές

Αλλοδαπός κλπ

 

Τώρα πια έχουν μήνες να με πάρουν.. Με μάθανε οι άτιμοι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

εγω παιδια το παιζω "αλλος"... τι ποιον θελετε? τον κυριο *****.... ααααα, λυπαμαι πολυ λαθος τηλεφωνο σας εδωσαν... χαχαχχα

 

επισης για να προσθεσω τη δικη μου εμπειρια σχετικα με τις ωρες που ενοχλουν και τα ψεματα που λενε... με πηρε μια ΚΥΡΙΑΚΗ(!!!!) πρωι και μου ειπε ¨γεια σας, σας τηλεφωνουμε απο την αγροτικη τραπεζα και θα θελαμε να σας ενημερωσουμε για...."

 

καλα της λεω κυριακατικα απο την αγροτικη τραπεζα??? ε, ναι λεει ειμαστε σε ενα ειδικο τμημα και βλακειες...

 

και μετα λετε να σεβαστουμε τον ανθρωπο αυτο? να τον λυπηθουμε ναι... επισης καποιος φιλος πριν ειπε οτι "θυσιαζουν" την φραπεδια τους... τι να πω εγω οταν ημουν φοιτητακος θυσιαζα τη φραπεδια μου για το διαβασμα.. και παρεπιπτοντως η φραπεδια ειναι απο τα τελευταια πραγματα που θα θεωρουσα θυσια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

παιδες ,με παιρνουν τηλεφωνο συνεχεια απο γερμανια[δεν γνωριζω κανεναν]και 1 φορα που το σηκωσα ,κανει ενα ασταματητο μπιπ[fax δηλαδη].Τι ειναι τουτο τωρα?Προσπαθησα να δω απο που ειναι ,αλλα δεν μου βγαζει κατι για αυτον τον αριμο παρα μονο οτι ειναι απο γερμανια.Με παιρνει συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδες ,με παιρνουν τηλεφωνο συνεχεια απο γερμανια[δεν γνωριζω κανεναν]και 1 φορα που το σηκωσα ,κανει ενα ασταματητο μπιπ[fax δηλαδη].Τι ειναι τουτο τωρα?Προσπαθησα να δω απο που ειναι ,αλλα δεν μου βγαζει κατι για αυτον τον αριμο παρα μονο οτι ειναι απο γερμανια.Με παιρνει συνεχεια.

 

μπορει καποια εταιρεια να θελει να στειλει φαξ σε καποιον αλλον και καταλαθως να το στελνει σε σενα.δεν νομιζω οτι ειναι κατι κακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 8 μήνες μετά...

Έτυχε να πέσω σε αυτό το θέμα και για όποιον ενδιαφέρεται, τα λίνκ του πρώτου ποστ δεν ισχύουν πια. Από όσο έψαξα, κατάλαβα τα εξής:

 

Εξ ορισμού κάθε "ξαφνικό" διαφημιστικό τηλεφώνημα είναι παράνομο γιατί είναι opt in σύστημα.

Οπότε όποιος και να σας πάρει είτε είναι παράνομος είτε του έχετε δώσει τη συγκατάθεσή σας στο παρελθόν (αυτό βέβαια δεν είναι και δύσκολο. Π.χ., σε μια αίτηση για συμβόλαιο σε κάποια εταιρεία να μη βάλατε ένα τικ στο "Δεν επιθυμώ να λαμβάνω προσφορές..."). Πάλι λοιπόν το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι καταγγελία.

 

Εδώ έχει οδηγίες και εξηγεί και τα δικαιώματά μας.

4) Τι μπορώ να κάνω για να μην με ενοχλούν άλλο στο τηλέφωνό μου;

 

- Θα πρέπει άμεσα να δηλώσετε σε κάθε ανεπιθύμητη επικοινωνία την εναντίωσή σας. Έχετε δικαίωμα να ρωτήσετε με ποιόν τρόπο έχουν βρει τα στοιχεία επικοινωνίας σας και με ποιο τρόπο ο διαφημιστής έχει αποκτήσει τη συγκατάθεσή σας για την πραγματοποίηση της επικοινωνίας.

- Σε περίπτωση που έχετε δώσει συγκατάθεση στο παρελθόν μπορείτε να ζητήσετε εκείνη τη στιγμή να μη σας ενοχλήσουν ξανά, δηλαδή να άρετε τη συγκατάθεση.

- Σε περίπτωση που δεν έχετε δώσει τη συγκατάθεση σας, μπορείτε να υποβάλετε καταγγελία στην Αρχή. Στην καταγγελία αναφέρετε όσα περισσότερα στοιχεία διαθέτετε για τη στοιχειοθέτησή της, όπως τα προϊόντα ή υπηρεσίες που διαφημίζονται, την εταιρεία που σας καλεί, τον αριθμό τηλεφώνου από τον οποίο σας καλούν, ονοματεπώνυμο του πωλητή, ημερομηνία και ώρα πραγματοποίησης της κλήσης. Για την υποβολή της καταγγελίας μπορείτε να ενημερωθείτε εδώ.

 

Και το ίδιο ισχύει και με τα email spam. Το σύστημα είναι opt in. Δυστυχώς όμως το μόνο που μπορεί να κάνει κανείς πάλι είναι καταγγελία στην Αρχή..

 

 

Τέλος ΓΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ, μπορεί κανείς να γραφτεί στο σάιτ της Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων και ηλεκτρονικά να υποβάλει Αίτηση εγγραφής στη λίστα του Άρθρου 13.

 

Η Λίστα του άρθρου 13 της Αρχής (ή αλλιώς Μητρώο του αρ. 13) περιλαμβάνει τα φυσικά πρόσωπα που έχουν δηλώσει ότι δεν επιθυμούν να λαμβάνουν επικοινωνία μέσω ταχυδρομείου για θέματα που αφορούν την προώθηση/διαφήμιση αγαθών. Οι υπεύθυνοι επεξεργασίας υποχρεούνται να συμβουλεύονται το μητρώο και να διαγράφουν από τους καταλόγους τους όσους είναι εγγεγραμμένοι σε αυτό.

 

Προσέξτε ότι για την περίπτωση τηλεφωνικών οχλήσεων ή οχλήσεων μέσω email, κινητών τηλεφώνων (ή αλλιώς spam) δεν ισχύει η παραπάνω λίστα και ο Νόμος είναι αυστηρότερος! Για περισσότερες πληροφορίες δείτε τις Θεματικές Ενότητες για το spam και την προώθηση προϊόντων και υπηρεσιών.

Από εδώ.

 

 

Θα ήταν καλό αν ο Madsc ή κάποιος άλλος moderator μπορούσε να αλλάξει το αρχικό πόστ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 2 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...