Προς το περιεχόμενο

PHILIPS 190X6FB ή LG 1950SQ


sakis79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι δύο αυτές οθόνες έχουν σχεδόν παρόμοια χαρακτηριστικά και εγγύηση, αν εξαιρέσουμε το DVI και τα ενσωματωμένα ηχεία της Philips. Επειδή προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το DVI, θα ήθελα να ρωτήσω...

 

ποιά από τις δύο είναι καλύτερη σε ποιότητα εικόνας και γενικά ποιά από τις δύο θα προτιμούσατε και γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

exo tin philips 190x5 kai eimai apolita hkanopihmenos apo oles tis pleures.. to mono pou paratirisa sthn arxi einai mia fotinotita ligo pio entonh alla auto rithmizete, kai fisika htan kai to proto sock apo lcd monitor ...

epishs nomizo oti einai ligo kourastiki meta apo arketo diavasma keimenon ,alla isos na mhn tin sinithisa akoma!

den tha antimetopishs genika kanena provlima oute sta games oute sta video, to mauro apodidete poli sosta kai h piotita genika krinete akros hkanopihtiki .. an ypologishs kai to xamilo kostos tote protinete anepifilakta!

xoris bebea na exo ypopshn mou tipota giatin LG...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου έχω την LG 1915S. Πρίν πάρεις LG ρίξε και μια ματιά στο thread

 

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=135802

 

σχετικά με την ταλαιπωρία που πέρασα με τα καμμένα pixel. Μην κάθομαι και τα αναλύω ξανά. Όσον αφορά την απεικόνιση, τουλάχιστον η 1915, δε λέει πολλά. Αλλά για τα χρήματά της, 300 ευρώ, καλή είναι. Την δουλειά μου την κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

den einai sxetika idies' date=' isa isa.

 

philips contrast 700:1

lg 550:1

 

philips dvi, hxeia, usb, makran kalytero design ( me ta koubia afhs px)[/quote']

 

Tα χαρακτηστικά είναι ακριβώς τα ίδια, εκτός το DVI και τα ενσωματωμένα ηχεία της Philips. Και οι δύο οθόνες έχουν τα εξής παρόμοια χαρακτηριστικά...

 

Γωνίες θέασης: Οριζόντια: 160 μοίρες, Κατακόρυφα: 160 μοίρες.

Κοντράστ: 700:1.

Φωτεινότητα: 300 cd/m2.

 

 

Σχετικά με την εγγύηση της Philips, ισχύει ότι και με τις οθόνες της LG;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου έχω την LG 1915S. Πρίν πάρεις LG ρίξε και μια ματιά στο thread

 

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=135802

 

σχετικά με την ταλαιπωρία που πέρασα με τα καμμένα pixel. Μην κάθομαι και τα αναλύω ξανά. Όσον αφορά την απεικόνιση' date=' τουλάχιστον η 1915, δε λέει πολλά. Αλλά για τα χρήματά της, 300 ευρώ, καλή είναι. Την δουλειά μου την κάνω.[/quote']

 

Όταν παρέλαβα την 1950SQ διαπίστωσα ένα καμμένο Pixel μετά από 2 μέρες χρήσης.

Κάλεσα την ΑΛΜΑΝ, έστειλα με fax την απόδειξη αγοράς και τον σειριακό αριθμό και μέσα σε 2 μέρες είχα καινούρια.

 

where is the taleporia? (oeo?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ποιά από τις δύο είναι καλύτερη σε ποιότητα εικόνας και γενικά ποιά από τις δύο θα προτιμούσατε και γιατί;

Πριν λίγο καιρό ήμουν και εγώ στη θέση σου και διάλεξα την LG.

Ο βασικός λόγος ήταν η 3χρονη εγγύηση ZERO pixel on-site. Πολύ συμαντικό να σου αντικαθηστούν ΕΠΙ-ΤΟΠΟΥ την οθόνη σου με καινούρια ή επισκευασμένη για αυτό χρονικό διάστημα.

 

Φαντάζεσαι να πάρεις μια ολοκαίνουρια TFT και πάνω στην χαρά σου να διαπιστώσεις ότι η καινούρια σου οθόνη έχει ένα καμμένο pixel και να μη μπορείς να την αλλάξεις;

 

Ίσως η philips να έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας από την LG. Αυτό για να το διαπιστώσεις, τράβα να δεις και τις δύο από κοντά σε κάποιο κατάστημα και να "παίξεις" με τις ρυθμίσεις τους.

 

Θα προτιμούσα να δοκίμασω την philips, αν είχε 0 pixel εγγύηση.

To DVI και τα ηχεία είναι ένα μικρό bonus.

 

Πάντως είμαι αρκετά ικανοποιημένος με την LG και δεν έχω μετανιώσει για την αγορά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα παρελαβα την philips 190X6FB. Μπορω να πω οτι ειναι η καλυτερη αγορα που εχω κανει μεχρι τωρα. Η οθονη ειναι καταπληκτικη. Παρα πολυ ομορφη και εντυπωσιακη. Ειναι λιγακι περισσοτερο φωτεινη αλλα δεν ειναι προβλημα αυτο διοτι ρυθμιζεται πολυ ευκολα οπως τη θελεις. Εχει dvi , usb hub, κουμπια αφης , ηχεια με αρκετα καλη αποδοση και φυσικα 3 χρονια εγγυηση (0 pixel). Νομιζω οτι για να λεφτα της ειναι η καλυτερη.... value for money !!!!

Παρτη και δεν θα χασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και φυσικα 3 χρονια εγγυηση (0 pixel). Νομιζω οτι για να λεφτα της ειναι η καλυτερη.... value for money !!!!

 

Οι Philips που βγαίνουν τελευταία έχουν όλες 3 χρόνια zero pixel on site.

Για αυτήν το επιβεβαιώσα και στο eshop. Εξαιρετική περίπτωση όπως και η αντίστοιχη 17άρα. Όντως εδώ ισχύει το value for money.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, η εγγύηση που δίνει η Philips για τη συγκεκριμένη οθόνη, είναι η ίδια ακριβώς με την εγγύηση που δίνει η LG για τις οθόνες της, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...