Προς το περιεχόμενο

Χρέωση από το Fleamarket...


elteo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω δυο ερωτησεις:

 

1. Πώς θα υποχρεωνουν τους χρηστες να δινουν τη μηνιαια "εισφορα" ; Αν καποιος αρνηθει για παραδειγμα θα δεχεται ban;

2. Το ποσο που θα εισπρατετται απο το Fleamarket πώς θα δηλωνεται στην εφορια; Σαν παροχη υπηρεσιων; Θα γινεται αποδοση ΦΠΑ στην εφορια; Προφανως το "invoice" μεσω email δεν ειναι νομιμη αποδειξη. Οποτε πρεπει οι χρηστες να παιρνουν καποια νομιμη αποδειξη, δεν πρεπει; Δεν ειναι μαυρα τα χρηματα αλλιως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Με bannerάκι.Απ' τη στιγμή που βάζει συνδρομή' date='αποδεικνύει απλά την νεοελληνικότητα του καινούργιου μπακάλη_ιδιοκτήτη,που θέλει ταφραγκάκια του να πιάσουν τόπο και με τη σειρά του πιάνει κι αυτός τις έδρες του κοσμάκη.

 

Η να μην βγάλει τα έξοδά του και να μπει μέσα.Δηλ,βάζουμε τον κόσμο στο γκεζί και μετά σαν εξαρτημένους χρήστες τους τα παίρνουμε;Τι διαφέρει απ΄ τον prez_έμπορα;

[/quote']

 

Με τα banner λοιπον δεν βγαινουν τα λεφτά.

 

@ all:Άμα πρόκειται να εκμεταλεύονται τις συνήθειές μας βάζοντας χέρι στην τσέπη μας,καιρός γι αλλού.Ο ιστός είναι μεγάλος,κάπου θα βρεθεί τζάμπα χώρος να φιλοξενήσει τις "ανησυχίες" μας.

 

One way or another, το internet που όλοι νόμιζαν φτηνό δεν ειναι και τόσο. Το free service είναι οπως οι δωρέαν πιτσες της pizza hut. Εθίστηκε κανεις στην pizza και δεν το θυμάμαι; Υπάρχουν πιτσόνια που δεν μπορουν να κανουν χωρις πίτσα;

 

Για μένα το μοντέλο να ζητάς απο τον χρήστη χρήματα, ειναι χαζό. Παρ'ολα αυτα δεν μπορώ να κατηγορήσω κάποιον που το κάνει. Εχει πλάκα να παραπονιόμαστε για την παραμικρή χρέωση στο internet και να πληρώνουμε 800 euro κινητο, 1 euro το click στο imode, και 4 euro τον καφέ ακόμα και στο κουτούκι του ζουγκάνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kai go nomizo pos den einai toso exipni kinisi ayti apo to flea .o kosmos otan akouei xreosi fovate (eidika sto internet) . apla exoun despozousa thesi ayti ti stigmi kai theloun na to ekmetaleytoun . an vgoun 2-3 akoma sites sto idio motivo me poli kinisi na doume ti tha kanei to flea .

 

pisteyo oti tha itan kalitero na valoun pio polles diafimiseis .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ζητάει λεφτά το flea μάλλον δεν πάει και τόσο καλά. Πάντως αυτή είναι μία καλή αρχή να κλείσει. Θυμίζω το sport.gr που άρχιζε και χρέωνε τις υπηρεσίες του κάποια στιγμή. Μέχρι τότε ήταν το Νο1. Σήμερα δεν το ξέρει κανένας ούτε ασχολείται μαζί του. Πάντως πολλά sites, όχι απλώς δεν βγάζουν τα απαραίτητα, αλλά μπαίνουν και μέσα κιόλας. Ξέρω περίπτωση με site που ήταν στο Νο 40 στην Ελλάδα, αλλά έκλεισε λόγω οικονομικών προβλημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, επειδη εγω το εζησα απο "μεσα" το συστημα, εχω να πω 1-2 πραγματακια. Στο Flea, ειμαι σχετικα παλιος χρηστης και εχω περιπου 200 αξιολογησεις, εκ των οποιων οι περισσοτερες (πανω απο 85-90%) ειναι ως πωλητης. Οταν λοιπον ασχολιομουν ("σχεδον") επαγγελματικα, εβγαζα ενα μεροκαματο/χαρτζιλικι (καμια 300αρια ευρω το μηνα)... το εκανα αυτο περιπου για 8-9 μηνες, πουλωντας διαφορα πραγματα που εφερνα απο εξωτερικο...

 

Κατα τη διαρκεια αυτου, εβαζα αραια και που καταχωρησεις στην πρωτη σελιδα, οχι τοσο γιατι το χρειαζουμουν, οσο για να βοηθησω το site, μεσω του οποιου εγω εβγαζα μερικα λεφτα.Και πραγματικα αναρωτιωμουν γιατι να μην υπαρχει ΚΑΙ χρεωση,ωστε να βελτιωθει το επιπεδο υπηρεσιων.

 

Δε θελω να συγκρινω με το ebay, που απο την πρωτη στιγμη ειχε βαλει χρεωση και εγινε ταχυτατα κερδοφορος επιχειρηση, για να καταληξει σημερα να ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ και με πολυ μεγαλη κεφαλαιοποιηση. Απλα, λεω οτι αν δεν υπηρχε το κινητρο του κερδους (απο τους επενδυτες του ebay), τωρα ebay δε θα υπηρχε. Γιατι λοιπον να κατακρινουμε και να πολεμουμε μια ελληνικη προσπαθεια, με οσα μειονεκτηματα (λογω μεγεθους, αγορας κτλ) κι αν εχει?

 

Επισης, θα ηθελα να ηξερα, ολοι εσεις που το χλευαζετε, εχετε βαλει ποτε χρημα και προσωπικη εργασια για κατι που θα το χαιρονται οι αλλοι, χωρις να περιμενετε ανταμοιβη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως παίζει ρόλο οι υπηρεσίες που προσέφερε παλιά.Παρα πολλοί χρήστες διαμαρτυροντούσαν το site δεν άνοιγε etc etc . Οπότε κάλό πρώτα να διορθώσεις τα κακώς κείμενα και μέτα αφού είναι ικανοποιμένοι οι ''πελάτες'' τότε ζητάς και κάτι παραπάνω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς σε μένα;Αν ναι' date='ένα μύδι θα πάρει όποιος μου ζητήσει φταλέ για κάτι που το βρίσκω τζάμπα.

Εγώ παίχτη μου δεν έχω χούγια για ιδιοκτησιακό καθεστώς ιντερνετικών τόπων και τέτοια,ιντερνετότσαρκες κάνω στις αυλές των αλλωνών και ούτε "πλάνα ψηλώματα σε ξένα αναστηλώματα" ψάχνω.

Αυτή είναι η άποψή μου.

 

[/quote']

Πες το ντε οτι μιλάμε μονο για εσένα.

Νόμιζα οτι το βλεπουμε σφαιρικά το ζήτημα

 

Παραβλέπεις τη δύναμη της συνήθειας,φίλτατε,γιατί η ψυχή μπορεί να βγει,το χούϊ όχι.

Btw,φτηνό και άτοπο το παράδειγμα της πίτσας,ούτε είναι τζάμπα.Πιάνοντας το τηλεφ για παραγγελία,έχεις κοζάρει που είναι το λάχανο...

Κάποτε η pizza hut εδινε τσάμπα πίτσες.

Btw, άλλο η συνήθεια άλλο ο εθισμός. Όποιος βγάζει χαρτζηλίκι απο το fleamarket ας δώσει και κανενα φράγκο.

 

Άνετα μπορώ εγώ,μιας και τα "καθήκοντά" σου δεν σου επιτρέπουν νοητικές αυθαιρεσίες.

 

Δεν το έπιασα.

 

Το κινητό μου είναι παλιάς γενιάς,το πήρα με σύνδεση και ελάχιστη εισφορά,την οποία σύνδεση την έκοψα μόλις τέλειωσε το συμβόλαιο.Μούμεινε το τηλεφ.

Ι_mode δεν χρησιμοποιώ,παλιά η υπογραφή μου ήταν "Αρχιleechαρχος",έχω μαζέψει τραγούδια για τρείς ζωές,λες να clickάρω με ένα γιούρο; =lol=

Όσο για τον καφέ μου,δεν κάνει 4,κάνει 4.75 στα StarBucks,είναι μια πολυτέλεια που μου επιτρέπω κάθε Κυριακή πρωί με την εφημερίδα.

 

Sigh....

 

Τέλος (και σταματάω εδώ γιατί είναι και τεχνολογικό forum...),κάποια στιγμή θα καταλάβετε εσείς οι νεώτεροι που σας οδηγούνε,όταν οι τράπεζες θα αρχίσουν να χρεώνουν τα click σας στα διάφορα "WinBank's".

Η επόμενη κίνηση,ο κεφαλικός φόρος,κληρονομιά από τα γειτονάκια.

 

Υ.Γ.Λεγόταν και "χαράτσι".

Ναι οκ, whatever.

Εμείς οι νεώτεροι είμαστε χαζοί , την πατάμε με όλα, είμαστε βλάκες και τα σχετικά.

Να γίνουμε ούυυυυλοι δημόσιοι υπάλληλοι, να ζούμε παρασιτικά απο τους υπόλοιπους για να μην εχουμε και φιλοδοξίες δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nai re na ginoume oloi dimosioi ipalliloi....

 

-pantos tha ithela na doume meta pos tha plironomaste....-

 

Θα μας πληρώνει το κράτος ρε.

Οι μ@λ@κες οι Ε.Ε θα μας πληρώνουν.

 

Υ.Γ Αυτο ειναι χαράτσι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμενα ειναι αυτος που πληρώνει 4,75 euro ενα καφε που στοιχίζει στα starbucks με το ΖΟΡΙ 30 λεπτα. Ήτοι περιθώριο κέρδους 90% και mark up 1583% (σε μια μέση καφετέρια τα υλικά στοιχίζουν 4-5 λεπτα για να σε βοηθήσω). Ακόμα και το εμποριο ναρκωτικών δεν εχει τέτοιο περιθώριο κέρδους.

 

Θανάσης Βέγγος: Έλα, λέγε τώρα τι σου χρωστάω να τελειώνουμε.

Γιώργος Τζιφός: Ό,τι καταλαβαίνεις.

Θανάσης Βέγγος: Λέγε εσύ και άσε τι καταλαβαίνω εγώ!

Γιώργος Τζιφός: Δώσε ένα εικοσάρι.

Θανάσης Βέγγος: Πώς το ΄πες αυτό ρε Βαγγέλη; Για τρελούς ψάχνεις;

Γιώργος Τζιφός: Γιατί κυρ Αντώνη, πολλά σου είπα;

Θανάσης Βέγγος: Τι έκανες ρε και θέλεις ένα εικοσάρι; Δυο πραγματάκια πήρες, τα φόρτωσες, και τα ξεφόρτωσες εδώ χάμω. Πόσο βάσταξε αυτή η δουλειά; Βάσταξε μισή ώρα;

Γιώργος Τζιφός: Άντε κυρ Αντώνη, δώσε ένα εικοσάρι τώρα να τελειώνουμε!

Θανάσης Βέγγος: Ένα εικοσάρι για μισή ώρα. Στην ώρα σαράντα και στο οχτάωρο, τέσσερεις οχτώ τριανταδύο, τρακόσες είκοσι. Και το μήνα, τρεις τριανταδύο εννενήντα έξι. Εννιά εξακόσες το μήνα; Ποιος είσαι εσύ ρε που παίρνεις εννιά εξακόσες το μήνα; Ρωτάς αν τα παίρνει ένας αντιναύαρχος εν ενεργεία; Για δέτε ρε έναν αντιναύαρχο εν ενεργεία!

Γιώργος Τζιφός: Έξι δραχμές μου δίνεις κυρ Αντώνη;

Θανάσης Βέγγος: Μάλιστα, έξι δραχμές! Στην ώρα δώδεκα και στο οχτάωρο οχτώ η δώδεκα ενενηνταέξι. Και το μήνα τρεις η ενενήντα έξι, διακόσες ογδόντα οχτώ. Δύο οχτακόσες ογδόντα το μήνα. Βρε, τόσα παίρνει ένας γυμνασιάρχης, που έχει μάλιστα να κάνει με τετρακόσιους αρκουδόμαγκες που τον σταυρώνουν από το πρωί ως το

βράδυ. Γιατί εσύ έχεις την απαίτηση να παίρνεις πιο πολλά από το γυμνασιάρχη; Άλλο τούτο πάλι! Ο Βαγγέλης γυμνασιάρχης! Μνήστιτί μου κύριε!

Γιώργος Τζιφός: Άντε, βάλε δυο τάλιρα ακόμα να τελειώνουμε.

Θανάσης Βέγγος: Έλα, πάρε κι αυτό και είσαι εντάξει.

Γιώργος Τζιφός: Τι ΄ν΄ αυτό;

Θανάσης Βέγγος: Αν κάνεις λογαριασμό, θα δεις ότι είσαι πληρωμένος με μισθό τμηματάρχου! Πήγαινε τώρα γιατί έχουμε κι άλλες δουλειές... Κατάλαβες φίλε μου;

Γίνανε κι οι χαμαλαραίοι τμηματάρχες...

 

Απο την Ελλ. ταινία: "Θα σε κάνω Βασίλισσα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως δεν είμαι πλήρως ευχαριστημένος από το τι προσφέρει! εδώ και 1,5 μήνα δεν παίρνω ενημερωτικά και σε mail που έστειλα δεν μου απάντησε κανείς ακόμη, δεν είναι καλό δείγμα για κάποιον που θέλει να του δώσεις και χρήματα... δεν ξέρω τι θα κάνω αλλά σαν ιδέα μόνο αρνητική μου ακούγεται (και έχω πληρώσει για να είμαι μέλος με εξακριβωμένα στοιχεία!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης' date=' θα ηθελα να ηξερα, ολοι εσεις που το χλευαζετε, εχετε βαλει ποτε χρημα και προσωπικη εργασια για κατι που θα το χαιρονται οι αλλοι, χωρις να περιμενετε ανταμοιβη?[/quote']

 

Απ' όλους όσοι εκνευρίστηκαν για τη χρέωση στο fleamarket θέλω απάντηση σ' αυτή την ερώτηση του Ιπτάμενου Ολλανδού πριν συνεχίσετε το κήρυγμα.

 

Το fleamarket προσέφερε και προσφέρει πάρα πολλά χρόνια τώρα και νισάφι πια με το κράξιμο σας. Είμαι από τους πρώτους χρήστες του και 1000% ικανοποιημένος. Μόλις πριν 2 βδομάδες κάηκε η κάρτα γραφικών σ' ένα παλιό πισι και χάρη στο fleamarket την επόμενη κιόλας μέρα είχα μια μεταχειρισμένη με 10 ευρώ και το πισι δούλευε πάλι κανονικά. Θέλει λοιπόν αμοιβή 2% για την υπηρεσία που προσέφερε; ΧΑΛΑΛΙ του. Τ' αξίζει. Αμάν πια!

 

Όποιοι πιστεύετε ότι δεν τ' αξίζει, μην το χρησιμοποιείτε. Αηδία κατάντησε όποτε ξεκινάει thread για το fleamarket να βγαίνουν διάφοροι και να το κράζουν. Αλλά κι αυτό το άτιμο, ακόμα αντέχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει λοιπόν αμοιβή 2% για την υπηρεσία που προσέφερε; ΧΑΛΑΛΙ του. Τ' αξίζει. Αμάν πια!

 

Και να συμπληρώσω FTFA: "Μόνο για τους πωλητές, και μόνο για όσους κάνουν συνολικές πωλήσεις άνω των 100 euro".

 

Οι μικροπωλητές που το έχουν κάνει επάγγελμα δηλαδη και τα eshops.

 

Δυστυχώς καρντάσι, ο έλληνας έχει μάθει όλα να τα κάνει τσάμπα, ΕΚΤΟΣ αν το μαγαζάκι ειναι δικό του.

Τότε , βαράει και στο κεφάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...