Προς το περιεχόμενο

Χρέωση από το Fleamarket...


elteo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύεις οτι αν ο HAL έμπαινε μέσα θα το κράταγε;

Για ποιό λόγο; Έχει κάνει κάνεις τέτοια αγαθοεργία και δεν το έχω πάρει χαμπάρι;

Για να το λές θα έχεις δίκιο φίλε μου...

Δεν το συνεχίζω γιατί γκρεμίζεται ο κόσμος που ήξερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μέσα έμπαινε παλιά ο Κώστας που ξέρω.Πολέμησα κάποτε να βγάλει κάμποσα απ' τα σπασμένα,αλλά δεν έκατσε.Βοήθησα αλλού,όσο με έπαιρνε.

 

Νίκο,ο κόσμος που ξέρεις εκεί είναι,απλά πήγε σε παράλληλη διάσταση,σε σένα απομένει μόνο να ξεχωρίσεις τα avatars από τους πραγματικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν ανοίγεις ενα fleamarket να μπαίνεις εσύ μεσα;

Έχεις δίκιο ' date=' 20 euro είναι πολλά λεφτα.

Έλα τώρα στην θέση του άλλου που μπαίνει μέσα, να σου πεί εκείνος αν είναι πολλά λεφτά. Το ξαναλέω. Δεν πληρώνει η διαφήμιση στο internet. Ειναι στο 1/10 του Ευρωπαικού επιπέδου και στο 1/100 εφημερίδας και 1/1000 τηλεόρασης. Η χρυση ευκαιρία τα βγάζει απο τις διαφημίσεις γιατι ζητάει ενα σκασμό λεφτα. Ένα ολοσέλιδο στο "Πρωτο Θέμα" για μια μονο κυριακή εχει 13.000 euro (καλά διαβάσατε). Στο Internet κανενα ετήσιο να κλείσεις με 13.000 αν εισαι πολύ τυχερός και έχεις πολύ κίνηση.[/quote']

Που να δείτε και το Champions' League, 15-20.000 ευρώ για μία τηλεοπτική διαφήμιση του ενός λεπτού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω και εγώ τη γνώμη μου μιας και είμαι χρήστης του flea από τον Απρίλιο του 2001.

 

Πρώτα απ' όλα είναι μάλλον πασιφανές, έστω και αν δεν το ομολογούμε, ότι ο καθένας προσέχει την τσέπη του - το οποίο βέβαια δεν είναι απαραίτητα κακό.

 

Αφενός οι χρήστες καλά θα ήταν να απολαμβάνουν άριστες, ή τουλάχιστον πολύ καλές, προσφερόμενες υπηρεσίες με μηδαμινό κόστος.

Αφετέρου, το ιδανικό θα ήταν για το site να απολαμβάνει ευρείας ποδοχής και επισκεψιμότητας με υψηλά, αν όχι ικανοποιητικά περιθώρια κέρδους.

 

Εξ όσων όμως γνωρίζω, τίποτα από τα παραπάνω 2 δε συμβαίνει και άρα πρέπει να υπάρξει μια αλλαγή στην υφιστάμενη κατάσταση.

 

Μια είδους αλλαγή, λοιπόν, επήλθε (καλώς ή κακώς κατά αυτό τον τρόπο με τη χρέωση του 2%) και ο χρόνος θα δείξει αν θα πιάσει.

 

Εγώ προσωπικά είχα ταχθεί υπέρ ενός τρόπου ελάχιστης χρέωσης (όπως ο συγκεκριμένος) αρκεί βέβαια να επιφέρει ΒΕΛΤΙΩΣΗ στις υπάρχουσες υπηρεσίες.

 

Κλείνοντας, λοιπόν, τάσσομαι υπέρ του μέτρου αυτού και συνετό θα ήταν αφενός -πλέον- να είμαστε περισσότερο αυστηροί και απαιτητικοί στις από αυτό το χρονικό σημέείο κριτικές μας για το flea αλλά αφετέρου να μην επικρίνουμε την αυτή καθε αυτή απόφαση περί χρεώσεως.

 

Σε δημοκρατική κοινωνία ζούμε και υποτίθεται ότι οι κανόνες της ελεύθερης αγοράς ισχύουν. Υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές για τους διαφωνούντες... Δεν είναι ανάγκη να προτρέχουμε σε εύκολες επικρίσεις που πιθανότατα να μην ωφελούν κανέναν μας και που θα ειπωθούν απλά για να να ειπωθούν.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τρίχα, τριχία κάνουμε πάλι..

100 ευρώ σε 1 μήνα λέμε... Μονο οι πωλητές ... το διάβασε κανείς;

 

Ο περιστασιακός χρήστης :

1. συνηθως αγοράζει, παρά πουλάει,

2. πουλάει μεταχειρισμένα, μετα απο δική του χρήση, αρα πολυ φτηνότερα απο οτι αγόρασε.

3. και δεν πουλάει τακτικά, γιατι του κερατά δηλαδή, πόσο συχνα αλλαζετε vga και μνήμες;

 

δεν επιρρεάζεται καθόλου, σχεδόν.

ε, και οταν τυχει να πουλήσεις το παλιο desktop, λαπτοπ με 200-300 ευρουδάκια... θα δώσεις και 4-6 ευρώ στο Fleamarket.

Πέσαν έξω τα καράβια μας?

αντέ πουλήστε το, αντίστοιχα 204-306 ευρώ να βγαλετε τα "λειτουργικά έξοδα" :)

 

για εμένα δεν αλλάζει τίποτα.

 

 

--------------------------------

 

Οσο για τους υπόλοιπους, που το εχουν κάνει 2η, ή κύρια απασχόληση με καθαρότατο και αφορολόγητο εισόδημα το "παζάρι", και τους συλλέκτες, τόσα χρόνια, κάλο ηταν όσο κράτησε. Η αχαριστία περισσεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ κακή την ποσοστιαία χρέωση!Είναι νταβατζιλίκι κανονικό!Έπρεπε να έχουν συγκεκριμένη τιμή για διαφορές κατηγορίες τιμών!Δηλαδή γιατί να χάσω εγώ 4€ αν πουλήσω κάτι 200€ και να πρέπει να πληρώσει ο αγοραστής και έξοδα μεταφοράς και αντικαταβολής;Μου λέτε;Αυτό το μέτρο είναι άδικο για όσους μένουν επαρχία και γενικά όσους θέλουν να στείλουν ή να πάρουν κάτι με αντικαταβολή διότι γίνονται αάμεσα μη ανταγωνιστικοί σε σχέση με τον συντοπίτη του αγοραστή!Έλεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι μου λέι ότι η τιμή 99 ευρώ θα κάνει θραύση (μέχρι να κλείσει το φλέα)

 

Γιατί αν πουληθεί 100 θα βγει τελικά 102 κι είναι τέτοια η αύξηση ώστε ο αγοραστής να ακυρώσει την αγορά, έτσι;

 

ΔΕΝ θέλω να πιστέψω ότι είμαστε τόσο γύφτοι Χρήστο μου. Ο χρόνος θα το δείξει φυσικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως δε θέλω η τράπεζα να μου πέρνει μικροπόσα για τις συναλλαγές, έτσι και στις συναλλαγές στο internet δε θέλω να μου τα πέρνουν.

 

Δεν είναι γυφτια είναι ιδεολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως δε θέλω η τράπεζα να μου πέρνει μικροπόσα για τις συναλλαγές' date=' έτσι και στις συναλλαγές στο internet δε θέλω να μου τα πέρνουν.

 

Δεν είναι γυφτια είναι ιδεολογία.[/quote']

 

Etsi akrivos einai! Vevaia iparxoun kai ta koroida sti zoi pou lene "ela more kaneis etsi gia ena euro" kai apo autous einai pou thisaurizoun oi exipnoi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Etsi akrivos einai! Vevaia iparxoun kai ta koroida sti zoi pou lene "ela more kaneis etsi gia ena euro" kai apo autous einai pou thisaurizoun oi exipnoi

 

Να ανοίξεις ενα δικο σου fleamarket να πληρώνεις τους servers και τους υπαλλήλους και να μην τα παίρνεις απο κανέναν.

 

Αυτο που λες εσύ είναι ιδεολογία και λέγεται "Με ξένο κώλο πούστης". Ειναι κατοχυρωμένο των ελλήνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απλά μετά από 5 χρόνια στο φλέα θα σταματήσω να κάνω τις λίγες μου συναλλαγές σε αυτό και θα βάζω αγγελίας σε αυτό το site η σε εναλλακτικά site δημοπρασιών. Δεν είναι μονοπώλειο (βλέπε ΟΤΕ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ανοίξεις ενα δικο σου fleamarket να πληρώνεις τους servers και τους υπαλλήλους και να μην τα παίρνεις απο κανέναν.

 

Αυτο που λες εσύ είναι ιδεολογία και λέγεται "Με ξένο κώλο πούστης". Ειναι κατοχυρωμένο των ελλήνων.

 

Πάρε και ένα βούρδουλα και βάρα αυτουνούς που έχουν διαφορετική άποψη από σένα,σ' αυτούς δε που συμφωνούν μαζί σου τρατάρησέ τους περγαμόντο...

 

Πολύ τσαμπουκάς το παίζεις με τη βοήθεια και το κύρος που σου δίνει το πράσινο χρώμα...

 

Πανάθα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ανοίξεις ενα δικο σου fleamarket να πληρώνεις τους servers και τους υπαλλήλους και να μην τα παίρνεις απο κανέναν.

 

Αυτο που λες εσύ είναι ιδεολογία και λέγεται "Με ξένο κώλο πούστης". Ειναι κατοχυρωμένο των ελλήνων.

 

Έτσι, έτσι.

 

Καλά ρε παιδιά, νομίζετε ότι το φλεαμαρκετ δεν έχει έξοδα; Δε σας καταλαβαίνω. Ήταν τόσο καιρό τσάμπα, πάει για κλείσιμο από τα έξοδα και βάζει ένα πολύ μικρό κόστος για να συνεχίσει να υπάρχει. Το εκμεταλλευόμασταν τόσο καιρό και τώρα που θέλει να επιβιώσει το βγάζουμε "εκμεταλλευτή"; Ωραίοι είστε!

 

Είναι ιδεολογία λοιπόν να δεχόμαστε ως αυτονόητο (!!!) να λαμβάνουμε υπηρεσίες δίχως να πληρώνουμε κι όταν μας ζητάνε να πληρώσουμε να τους λέμε "εκμεταλλευτές"; Τι είδους ιδεολογία είναι αυτή; Τσαμπαντάν ολέ;!;!

 

Κι επιτέλους για να κλείσει η ιστορία, όσοι θεωρούν ότι προσβάλλονται από τη χρέωση (που είναι ΚΑΙ ελάχιστη ΚΑΙ επιβεβλημένη) ας αποχωρήσουν κι ας χρησιμοποιήσουν τόσα άλλα σαιτ που προσφέρουν παρόμοιες υπηρεσίες (όπως και το ινσομνια άλλωστε). Ο χρόνος θα δείξει αν οι ιδιοκτήτες του φλεαμαρκετ έπραξαν σοφά ή όχι.

 

Edit: Κυρ διευθυντά των δίσκων, δεν του ρίχνεις ένα κλείδωμα; Νομίζω ότι όλοι ολοκλήρωσαν τις απόψεις τους, από δω και πέρα θα καταλήξει σε προσωπική αντιπαράθεση και δε βλέπω το λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...