Προς το περιεχόμενο

Περι ανεμιστήρων...


vamour

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η λύση στο δικό μου σύστημα έχει ως εξής:

2 8ρηδες τοποθετημένοι κατακόρυφα πίσω βγάζουν αέρα

2 8ρηδες τοποθετημένοι κατακόρυφα μπροστά από τους δίσκους (με πατέντα) βάζουν αέρα

Είναι συνδεδεμένοι ανά ζεύγη παράλληλα σε ένα fan controller της zalman 3.5" και δουλεύουν σχεδόν πάντα στα 6 Volt. Θερμοκρασίες στους δίσκους μέχρι 35 C. Έχω χρησιμοποιήσει και δύο ανεμιστήρες από καμμένα τροφοδοτικά οπότε το κόστος μειώθηκε αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

re paidia' date=' den exw katalavei telika. pws mpainoun oi anemistires?

mprosta : fysane ton aera

pisw roufane ton aera

plagia: fysane i roufane?[/quote']

Τα βασικά είναι μπροστά intake (βάλε στο κουτί) και πίσω & πάνω exhaust (βγάλε απ' το κουτί). Τα πλαϊνά είναι ανάλογα το κουτί και την θέση του ανεμιστήρα (επάνω απο την CPU, επάνω από την VGA).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βασικά είναι μπροστά intake (βάλε στο κουτί) και πίσω & πάνω exhaust (βγάλε απ' το κουτί). Τα πλαϊνά είναι ανάλογα το κουτί και την θέση του ανεμιστήρα (επάνω απο την CPU, επάνω από την VGA).

 

to diko mou plaino anemistiri einai panw apo ton epexergati kai exei kai ena xwni kai vlepei ousiastika akrivws panw ston epexergasti

ti kanei auto intake, i exhaust?

thanx pandws

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ήθελα να πώ κάτι, επειδή δεν έχω δοκιμάσει ποτέ κάτι συγκεκριμένο.. Ας μας πεί κάποιος που να έχει κάτι αντίστοιχο στο PC του και να έχει κάνει δοκιμές με intake και exhaust στον συγκεκριμένο ανεμιστήρα. Ή κάνε εσύ δοκιμές και δημοσίευσε τα αποτελέσματά σου :)

 

Θεωρητικά θα πω πως αν είχα αρκετούς ανεμιστήρες για intake τον συγκεκριμένο θα τον έβαζα για exhaust αφού είναι ακριβώς πάνω από την CPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απο τότε που έβαλα στο πλαϊ ανεμιστήρα που σπρώχνει αέρα πάνω στον επεξεργαστή, έχω μεγάλη μείωση θυρύβου γιατί πλέον η CPU δεν θερμένεται τόσο με αποτέλεσμα να μην χρειάζεται να ανεβάζει στροφές το CPU FAN.

 

Κατα την γνώμη μου, για καλύερο αποτέλεσμα, οι ανεμιστήρες που βρίσκονται:

 

1. Μπροστά και στο πλαϊ --> Βάζουν αέρα στο κουτί

2. Πίσω και πάνω --> Βγάζουν αέρα απο το κουτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Standards για τον πλαϊνό ανεμιστήρα? Του alexb_10 ακριβώς πάνω από την CPU, δηλαδή εγώ το σκέφτομαι σα να φυσάει αυτός του παραθύρου πάνω στον ανεμιστήρα της CPU με αποτέλεσμα να μην κάνει κανένας δουλειά.. Αλλά ας το δοκιμάσει πρώτα και βλέπουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

egw exe treis fan dio 12cm kai ena 8cm.Skopos einai enas na einai einai sto mprostino meros oste na roufaei to kryo aera kai na to pigenei mesa sto case giati o kryos aeras einai xamila.o plainos na dinei aera mesa sto case kai kalitera na einai topothetimesos apenanti apo tin CPU. kai o allos na einai sto piso meros gia na vgazei to zestos aera pou einai panw opws eipe kai o [joef_gr]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...