Προς το περιεχόμενο

Χαμηλη ταχυτητα-καθυστερηση στο surfing


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις τελευταιες μερες παρατηρω μια σχετικη καθυστερηση στο σερφαρισμα μου.

Εχω forthnet 384, και για μια ακομη φορα(παλια μας τεχνη εδω στα windows) ξεκινησα να σκαναρω το pc με οτι εχω και δεν εχω: kaspersky, adaware, spybot κλπ

Καθαρο το βρηκαν το pc.

Σαν ταχυτητα συνολικη, δεν φαινεται να υπαρχει προβλημα. Εννοω οτι πχ κατεβαζει το κατεβαστηρι(με καμια 20kb/sec-οχι φουλ, αλλιως δεν θα αναρωτιωμουνα για αργο σερφαρισμα), μπορει να κατεβαζω κι εγω κατι στο κανονικο pc κλπ.

Το θεμα ειναι οτι δεν ειναι 'σφεντονα' οπως ηταν παλια.

Παλια μεχρι να πατησω enter στην address bar, η σελιδα ειχε φανει.

Τωρα, θα το σκεφτει λιγο, και μετα σιγα-σιγα(δυστυχως) θα την εμφανισει. Στο σερφαρισμα, πιο πολυ μου θυμιζει isdn 128 παρα μια dsl 384.

Γιατι μπορει να συμβαινει αυτο?

Μπορει να φταιει το Modem? Μηπως κατι με τη forthnet? Μηπως κατι με το dslam? Μηπως...τι?

Σημειωτεον οτι δοκιμασα και συνδεθηκα και με απλη pstn και η ταχυτητα ηταν ελαχιστα αργοτερη(φυσιλογικο) αλλα ομως χωρις την καθυστερηση που ειχα με την dsl.

Τι μπορει να φταιει και τι να τσεκαρω?

Μηπως ειναι θεμα forthnet και εχουν κι αλλοι προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προλαβα να ποσταρω και με τα πολλα πειραματα...κατι βρηκα.

Σκεφτηκα να αποσυνδεσω το κατεβαστηρι απο το dsl modem.

Και η ταχυτητα σερφαρισματος του κυριως Pc....απογειωθηκε!

 

Γιατι συμβαινει αυτο, οταν το κατεβαστηρι δεν κατεβαζω παρα μονο γυρω στα 10-15kb?

Δεν μου φαινεται λογικη αυτη η επιβραδυνση οποτε κατι αλλο παιζει.

Δικτυακο προβλημα? μοντεμ? τι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα και το τι κατευαζει το κατεβαστηρι...

Αν κατευαζει με ενα connection αλλα ρουφαει ολο το bw τοτε δεν θα πρεπει να εχεις προβλημα...

Αν κατευαζει ομως με πολλα connections(torrents) τοτε λογικο ειναι να μπουκωνει η γραμμη λογω των υπολοιπων πακετων για την διατηρηση των connectios κτλ κτλ

Επισης μερικες φορες μπουκωνουν την γραμμη τα πακετα (το γνωστο προβλημα με τα πακετα) με αποτελεσμα ακομα και αν εχεις διαθεσιμο bw να μην μπορεις να το εκμεταλευτεις λογω πακετων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια ρυθμιση για τα πακετα?

 

Και κατι αλλο.

Αφου το κατεβαστηρι καθυστερει το κυριως pc στο σερφαρισμα, γιατι να μην πιστεψω οτι και το κυρίως pc καθυστερεί το κατεβαστήρι στα downloads του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποσυνδεω για λιγο το καλωδιο ethernet απο το κατεβαστηρι και οταν το επανασυνδεω, για λιγο, το κυριως Pc παει σφαιρα.

Μετα η ταχυτητα πεφτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω forthnet 384 και πάει αρκετα καλά ( <220 down - 120 up )

εχω μιλήσει και με άλλους χρήστες αλλα και με forthnet αλλα το πρόβλημα το έχει ο καταραμένος ΠΟΤΕ που δεν έχει κάνει αναβάθμιση εδω και τρία χρόνια Κατα τα αλλα ου πληρώνουμε συνδρομη για γραμμη adsl 384.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...