Προς το περιεχόμενο

SuSe 10 & 10.1 Start Guides


fotisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το έλυσα...

με το update, μου άλλαξε το kernel του Linux απο μη πιστοποιημένο repository.

Εβαλα το cd1, εβγαλα το νεο κι εβαλα στην θέση του το παλιό kernel και όλα καλα.

Τώρα, μου εμφάνισε άλλο πρόβλημα...

Ενω σε root μου τρέχει ο firefox, όταν κανω Login σε απλό user του λέω να το τρέξει... μου βγάζει οτι κανει Loading αλλά μετα εξαφανίζεται... τον έβγαλα, τον ξανα έβαλα αλλα τα ίδια.

Θα τον βγάλω, θα σβίσω και οτι φακέλους έχουν περισέψει και θα τον ξανα εγκαταστήσω για να δω...

 

---- Ανανέωση -----

Έσβησα τον φάκελο .mozilla στο /home/<my username> και λειτουργησε κανονικά ο firefox.

 

Όταν μπαίνω ως root, to ALT+SHIFT λειτουργεί κανονικά για την αλλαγή της γλώσσας πληκτρολογίου.

Όταν όμως μπαίνω ως κανονικός χρήστης δεν λειτουργεί και αναγκάζομαι να κάνω με το ποντίκι click όταν θέλω να γράψω με ελληνικά γράμματα ή λατινικά. Το xkb και στις δύο περιπτώσεις είναι απενεργοποιημένο. Τι πρέπει να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Geia sas paidia.San kainourgios linuxas kai ego..koinos NOOB! :mrgreen:

Kathe fora pou kano installation ena .rpm paketo mou bgazi anagnosi pliroforion paketou (to yast) kai meta mou lei i pigi egkatastasis den ananeothike..

to idio gia ton Mplayer gia ton Mozila firefox ton kainourgio kai diafora alla programata (sinithos meta mou grafei SFLAMA: ta akoloutha paketa den brethikan sto meso kai grafi ena onoma paketou..

Episis dokimase na anazitiso apo to yast--->Logismiko----->Prosthaferesi Logismikou "Πήγαιντε Yast-->software manager, στο search γράψτε w32codec-all πατήστε search. Επιλέξτε το αρχειο που θα βγει...auto kai kati alla opos to kaffeine-mozilla..Den mou bgazi tipota stin anazitisi...:confused: :confused: :confused: :confused:

euxaristo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

γεια σας και πάλι.

Στο 1 pc του δικτύου με winxp έχω ορίσει τον εκτυπωτή του κοινόχρηστο.

Υπάρχει τρόπος να έχω πρόσβαση στον εκτυπωτή και από το άλλο pc (δηλαδή να εκτυπώνω) το οποίο τρέχει suse10.1 kde ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλαγή της γλώσσας πληκτρολογίου.

 

Alt+F2 -> kcontrol-> Regional & Accesability -> Keyboard Shortcut (Είναι το τελευταίο στην λίστα, εγώ έχω βάλει Alt+Ctrl+Space)

 

@ L__E__O__N Δεν έχεις φτιάξει σωστά το Installation Source και δεν είναι σωστά ρυθμισμένα τα repos.. Εάν δεν το καταφέρεις, γράψε να σου εξηγήσω τι χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γειά σας και πάλι.

Υπάρχει τρόπος να αποθηκεύσω οτιδήποτε κατεβάζω απο τα repositories ωστε εαν αργότερα κανω format και reinstall να τα κανω update απο πχ dvd και όχι απο το ιντερνετ που θα κάνει μια ώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apt-get install

 

Ανοίγουμε το Yast και κάνουμε install τα apt και apt-libs. Μετά κατεβάζουμε από εδώ:

http://linux01.gwdg.de/~scorot/install-apt4suse.rpm

και σαν root δίνουμε:

rpm -Uvh install-apt4suse.rpm

 

install-apt4suse –update-srclist

 

apt-get update

 

Τώρα μπορούμε να κάνουμε install κάτι δίνοντας apt-get install και το όνομα της εφαρμογής. Αν θέλουμε να γίνεται όλο αυτό πιο γραφικά επειδή δεν υπάρχει ακόμα το synaptic μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το smart. Έτσι από Yast εγκαθιστούμε τα smart και smart-gui. Τέλος για να μεταφέρουμε τα sources του apt στο smart κατεβάζουμε από εδώ:

http://babelfish.altavista.com/babelfish/trurl_pagecontent?lp=de_en&trurl=http%3a%2f%2fwww.cerocity.de%2flinux-club%2faptosmart.sh

και σε κονσόλα δίνουμε chmod +x aptosmart.sh. Μετά σαν root:

mkdir /etc/smart/channels και ./aptosmart.sh /etc/smart/channels.

 

 

Το apt-get, δεν χρειάζεται κάποια signature keys;; Τουλάχιστον εμένα, δεν μπορεί να μου κάνει upgrade ή να μου εγκαταστήσει πακέτα και μου πετάει κάποιο σφάλμα για GPG Signature verification..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές ερωτήσεις για το wine.

 

1) Ως root δημιούργησα τον φάκελο /urs/commander/

και μέσα έβαλα το αρχείο downloader.exe (εφαρμογή των windows.

στην συνέχεια έδωσα εντολή "wine downloader.exe" στο τερματικό και η εφαρμογή άνοιξε κανονικά και συνδέθηκα σ'έναν δορυφορικό δέκτη (μέσω καλωδίου null στην σειριακή θείρα) που έχω. Η δουλειά μου έγινε κανονικά.

 

Στην συνέχεια συνδέθηκα ως user , έτρεξα την εφαρμογή με τον ίδιο τρόπο αλλά δεν μπορούσε να συνδεθεί με τον δέκτη. Μου έβγαζε μήνυμα οτι δεν μπορεί να βρεί την com port. γιατί; Μόνον ως root γίνεται;

 

2) Με το wineHQ θα πρέπει να εγκαθιστώ την κάθε windows εφαρμογή ξεχωριστά για κάθε χρήστη linux (user1, user2, root, user 3...); Γίνεται να τις εγκαταστήσω ως root μια φορά και ολοι οι χρήστες να τις χρησιμοποιούν ως κοινόχρηστες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το apt-get, δεν χρειάζεται κάποια signature keys;; Τουλάχιστον εμένα, δεν μπορεί να μου κάνει upgrade ή να μου εγκαταστήσει πακέτα και μου πετάει κάποιο σφάλμα για GPG Signature verification..

 

Καλημέρα. Θα πας στο /etc/apt/apt.conf.d/gpg-checker.conf και θα αλλάξεις το

"GPG::Check true" σε "GPG::Check no".

Λογικά τώρα είσαι κομπλέ.

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

loipon kalispera kai apo mena! avrio kano egatastasi to plires paketo tou SUSE 10 kai mias kai einai i proti fora pou thelo na afiso edelos ta windows kai na asxolitho me to linux exo kapoies apories...

 

1 Tha dei apo mono tou oles ti siskeves mou i tha prepei na psaxno gia drivers!

 

2 To diktio tha dei kateythian to switch kai ton router oste na exo kai internet i prepei na kano tipota ritmiseis ego!

 

3 Programmata gia Download peer2peer iparxoun?

opos kai gia na katevazo apo ton theio sto exoteriko? kai an nai pou mporo na ta vro kai pos ta kano egatastasi!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1- Λογικά θα δει κανονικά όλες τις συσκευές χωρίς να έχεις κάποιο πρόβλημα αλλά και πάλι υπάρχουν μεγάλες κοινότητες που βοηθούν.

 

2- Αν έχεις dhcp τότε θα "τραβήξει" μόνο του τα σχετικά. Αν όχι θα δώσεις την static ip σου και τα dns.

 

3- Από p2p υπάρχουν όλα αντίστοιχα για Linux so είσαι ok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...