Προς το περιεχόμενο

SuSe 10 & 10.1 Start Guides


fotisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε μια ασύρματη κάρτα δικτύου που να αναγνωρίζεται στο Linux (πχ suse 10.1);

Έχω μια παλιά Dlink 520+ και πλέον η θέση της είναι στα σκουπίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε μια ασύρματη κάρτα δικτύου που να αναγνωρίζεται στο Linux (πχ suse 10.1);

Έχω μια παλιά Dlink 520+ και πλέον η θέση της είναι στα σκουπίδια

Είσαι σίγουρος; Εχω την εντύπωση ότι η 520+ φοράει το ίδιο chip με την PCMCIA G-650+, που δουλεύει άψογα (με ndiswrapper), τόσο σε Mepis όσο και σε Vector.

 

Γενικά, με τις D-Link, δεν είχα ποτε πρόβλημα, εξίσου καλά δουλεύουν η (pcmcia) G-630 σε Vector και η (usb) G-122 σε kubuntu.

Πριν την πετάξεις, θα πρότεινα να ψάξεις για ενημερωμένους drivers sto site D-Link.

 

Καλή τύχη.

 

Edit: Οπως βλέπω εδώ, καλά θυμόμουν: Οι DWL-520+/DWL-650+ έχουν κοινούς drivers.

Πρόσεξε επιπλέον την Revision, υπάρχουν κάμποσες εκδόσεις της 520 και τις "ιδιαιτερότητες" της d-link, π.χ. άλλο η 650+ κι άλλο η G-650+.

Πολύ πιθανό επίσης η συγκεκριμένη κάρτα να σε "στείλει" σε ευρωπαϊκό site, μην επιχειρήσεις Location Greece, δεν βρήκα ποτέ τίποτε, ούτε μου απάντησαν ποτέ σε mail. Ωστόσο πάντα έκανα τη δουλειά μου με το αγγλικό ή το Ιταλικό site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, εγώ έχω ένα άλλο πρόβλημα...

 

 

δεν μπορώ να βάλω sources στο yast!!

 

Δοκιμάζω αυτές του NeTd4mN, αλλά μου βγάζει ότι δεν ήταν εφικτό να δημιουργηθεί πηγή εγκατάστασης απο το τάδε url..

 

 

 

τι παίζει;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλο προβλημα το update/install μεσω Yast.

Να προτιμησεις το ZEN ή το smart. Το smart μαλλον δεν εχει εγκατασταθει απο την αρχικη εγκατασταση οποτε πρεπει να το εγκαταστησεις εσυ. Μαζι εγκατεστησε και το smart-gui. Οποτε απο κονσολα δινεις smart --gui και σου ανοιγει το γραφικο interface του smart. Τα υπολοιπα ειναι πολυ ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, η έκδοση 10.1 ήταν λίγο για τα μπάζα. Έτσι οι λύσεις είναι 2, ή χρησημοποιούμε smart και κάνουμε κορυφαία την δουλειά μας, ή κατεβάζουμε την resmastered έκδοση του 10.1.

Δική μου γνώμη είναι να παίξετε λίγο με ubuntu, gentoo, mandriva μέχρι 7 Δεκεμβρίου που θα βγει το 10.2!

 

 

Υ.Γ. Καλό αλλά βαρύ είναι το sabayon 3.2 και καλό πρέπει να είναι το mint.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gerontas: ευχαριστώ για την απάντηση σου. Τελικά κατάφερα το ndiswrapper να λειτουργήσει και χρησιμοποιώ την κάρτα κανονικά

 

Προς έκπληξην μου παρατήρησα πως το usb bluetooth αναγνωρίστηκε και λειτούργησε με την πρώτη , ενώ στα windows είχα φτάσει sta prothira να χαλάσει το λειτουργικό απο πειραματικούς driver. Άφωνος!

 

Έχω το qtek 8010 που είναι windows mobile 2003se. Υπάρχει περίπτωση να το χρησιμοποιήσω ώς voice getaway και να μιλάω πχ στο skype ή voipdiscount απο το κινητό μέσω Bluetooth?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δική μου γνώμη είναι να παίξετε λίγο με ubuntu, gentoo, mandriva μέχρι 7 Δεκεμβρίου που θα βγει το 10.2!

 

αυτό σκέφτηκα κι εγώ ;) να βάλω ubuntu μεχρι να βγουν τα 10.2 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Για KDE χρηστες του openSUSE 10.2 που θελουν ευκολη ενεργοποιηση-απενεργοποιηση των 3D Effetcs

Κλικ εδω

 

Επισης για KDE χρηστες και για ευκολη διαχειριση των διαφορων package managers, εγκατασταση codecs, java και flash, nvidia drivers κτλ

Κλικ εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας παιδες!!

Ειμαι νεος στο insomnia και επιτελους αποφασισα να περσω Linux στο laptop μου.

Εχω ηδη τα windows και σκεφτομαι να μην τα βγαλω πριν ολα λειτουργισουν σωστα στο linux. Μπορει καποιος να μου πει πως μπορω να φτιαξω το dual boot και να επιλεγω εγω με ποιο OS θα μπουταρει καθε φορα το PC μου. Επίσης αλλη μια τελευταια ερωτηση: υποθετω οτι τα ευτιαξα ολα μια χαρα και δουλευει τελεια το linux για να ξεφορτωθω τa windows τι κανω. Προφανος το linux θα ειναι σε αλλο partition οποτε με ενα format στο αλλο partition θα αδιασει ο σλκηρος αλλα με το boot τι γινεται.

Ευχαριστω και καλος σας βρηκα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απ' όλα καλωσήρθες...

 

Το linux θ' αναλάβει να εγκαταστήσει ένα boot loader, που θα σου επιτρέπει να ξεκινάς όποιο λειτουργικό θέλεις. Υπάρχει λίγο πιό πάνω ένα εξαιρετικό sticky.

 

Αν νοιώθεις ανασφαλής, κάποιος φίλος έχει περιγράψει αναλυτικά μια αποτελεσματική μέθοδο που αφήνει την πρωτοβουλία στα Win. Τη μέθοδο αυτή, τη θεωρώ εδώ και χρόνια μονόδρομο, για κάποια φορητά με κρυφές partitions που δεν επιτρέπουν να πειράξεις τον Master Boot Record, όπως παλιότερα τα Compaq Armada ή πιό πρόσφατα τα IBM Thinkpad.

 

Καλή Τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ φιλε να εισαι καλα.

Τελικα μιλησα με καποιους γνωστους που δουλευουν καιρο σε linux και μου ειπαν καλυτερα να περασω το ubuntu που ειναι αρκετα ποιο user friendly για εναν αδαη οπως εγω!!

Και αυτο κανω τωρα!!!Οποτε θα γραψω νεοτερα αργοτερα σε καποιο αλλο thread σχετικο με ubuntu!!

Ευχαριστω για τις πληροφοριες σου τελικα και το ubuntu το εκανε αυτοματα το boot menu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...