Προς το περιεχόμενο

SuSe 10 & 10.1 Start Guides


fotisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αυτο εβαλα.:razz: Αν ξερει κανεις τι γινετε με το xgl θα με βοηθουσε πολυ.Εχω ψαξει αρκετα αλλα δεν βγαζω καμια ακρη.

 

edit: επισης αν ξερει κανεις πως γινονται εγκατασταση oi drivers τηε ati.Πατω να κανω instal και λεει πως δεν υποστηριζεται η κωδικοποιηση χαρακτηρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εβαλα. Αν ξερει κανεις τι γινετε με το xgl θα με βοηθουσε πολυ.Εχω ψαξει αρκετα αλλα δεν βγαζω καμια ακρη.

 

edit: επισης αν ξερει κανεις πως γινονται εγκατασταση oi drivers τηε ati.Πατω να κανω instal και λεει πως δεν υποστηριζεται η κωδικοποιηση χαρακτηρων.

 

Διαβασε αυτα

http://www.kde-apps.org/content/show.php?content=43378

http://www.kde-apps.org/content/show.php?content=51201

(εαν χρησιμοποιεις kDE)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλος ο οδηγός......μόλις εγκατέστησα την 10.2 αλλά τι ειναι αυτό ρε παιδια....

τίποτα δεν παίζει ούτε mp3.....δλδ αν δεν είχα adsl θα έχανα πολύ χρόνο μέχρι το σύστημα να είναι κομπλέ.

τελος πάντων,ο οδηγός σου θα μ ου φανεί χρήσιμος αλλά.....

-10 για το suse(πολύ φρουφρού και αρώματα και από εργονομια,ευκολια τπτ.......τελικά slackware.να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο!!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Johnyboy υπάρχουν χιλιάδες guides για xgl σε suse... Έψαξες καθόλου ? Δεν είναι δύσκολο. To έχω κάνει με την ίδια κάρτα γραφικών που έχεις και εσύ και παίζει μια χαρά.

 

Εν συντομία:

 

1) κάνε ένα γενικό update

2) κατέβασε από το site της ati τους drivers και εγκατέστησε τους (χειροκίνητα καλύτερα)

3) εγκατέστησε τα xgl πακέτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι τα πακέτα xgl πρέπει να τα βάλεις μόνο μετά που θα έχει ενεργοποιηθεί το 3d αλλιώς δεν θα παίζει και θα θέλει reinstall μετά για να φτιάξει.

 

Εγώ ακολούθησα αυτόν εδώ τον οδηγό.

 

Αφού έχεις εγκαταστήσει τώρα κάποιους drivers αλλά δεν σου παίζει κάνε τους delete (ψάξε για fglrx) και δοκίμασε αυτό που σου έδωσα.

(Εννοείται ότι έχεις κατεβάσει την πιο πρόσφατη έκδοση από το site της ati έτσι; )

 

 

Πρέπει να προσέξεις όταν γίνεται η εγκατάσταση να μην σου βγάλει κανένα error. Μετά κάνε και ένα restart και λογικά θα παίζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξε όταν εκτελείς την εντολή

sh ati*.run --buildpkg SuSE/SUSE102-AMD64

όπου suse102 αν έχεις 10.1 εσύ, να βάλεις 101 και αν έχεις 64μπιτο (και intel να είναι) να βάλεις AMD64 στο τέλος αλλιώς να βάλεις IA32.

 

Επίσης μην ξεχνάς να βγάζεις τους drivers πριν προσπαθήσεις να τους ξαναβάλεις και στο τέλος να εκτελείς

# ldconfig

# aticonfig --initial --input=/etc/X11/xorg.conf

 

Επίσης νομίζω ότι παίζει και σε μένα στο κουτάκι να μην έλεγε 3d enabled αλλά εγώ είχα 3d (νομίζω ότι αυτό έγινε στο suse 10.2 γιατί στο 10.1 που είχα πριν το κουτάκι λειτουργούσε). Για να καταλάβω ότι εγώ έχω 3d έτρεξα τις εντολές

 

# fglrxinfo

# fgl_glxgears

 

Για δοκίμασε τις και εσύ να δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...