Προς το περιεχόμενο

Ο καλύτερος τρόπος μετατροπής DVD σε Divx ή Xvid?


FILIM0N

Προτεινόμενες αναρτήσεις

to Gk einai poli poliploko,kai pisteyw kaki epilogi gia arxario xristi.

gia aplo,grigoro,kai poiotiko encoding,DVDx(ixo kai eikona mazi)se sindiasmo me divx,tha exeis telia apotelesmata.pare kai ena link:

http://www.labdv.com/dvdx/

kai gia ixo,mpeg layer 3

http://www.free-codecs.com/download/MPEG_Layer_3_Codec.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως για τις 300 DivXαρισμένες ταινίες που έχω συλλογή έχω χρησιμοποιήσει το ImTOO DVD Ripper (την έκδοση 3, η 4 είναι κάπως πιο περίπλοκη!). Είναι χαλαρά το πιο απλό πρόγραμμα που έχω χρησιμοποιήσει, και συνάμα έχει όλες τις απαραίτητες επιλογές! Τα αρχεία του τα παίζω κανονικά σε DivX Player (για τηλεόραση προφανώς) απροβλημάτιστα! Btw, το αρχείο μου βγαίνει ακριβώς το επιθυμητό, ενώ σε άλλα προγράμματα που είχα χρησιμοποιήσει αρχικά είχα κάποιο πρόβλημα σε αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To AutoGK χρειάζεται μόλις 6 κλικ για να κάνει κωδικοποίηση σε xvid

 

1. Επιλογή ifo

2. Ονομασία τελικού αρχείου

3. Επιλογή μεγέθους αρχείου

4. Επιλογή format ήχου

5. Add Job

6. Start

 

Αν θες να αλλάξεις τον codec σε divx, θέλει άλλα 2 κλικ.

 

ΥΓ. Εγώ προτιμώ να μην κωδικοποιώ την ταινία μαζί με τους υπότιτλους οπότε το κάνω ξεχωριστά το βήμα αυτό. Αλλιώς επιλέγεις και τους υπότιτλους που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kai egw to AutoGK xrhsimopoiw. Kai apoti blepw auto kanoun oi perissoteroi.

 

An 8elw na balw ena logo ('h estw ena aplo onoma me th morfh upotitlou) sthn arxh, 8a htan kalutero na kanw edit to vob, 'h na to eisagw sto teliko arxeio?

 

Exete na proteinete progs giauth th douleia?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργησε με το subtitle workshop ενα υποτυπωδες .srt που θα περιεχει μονο το μηνυμα που θες...

 

Σχετικα με την συγκριση DVDx και AutoGK...

Kαι τα δυο ειναι front-ends αλλων προγραμματων...

Δεν καθοριζουν αυτα την ποιοτητα, αλλα οι ρυθμισεις των codecs που χρησιμοποιουν...

Η ταχυτητα ειναι καθαρα θεμα ρυθμισεων codec και χρησιμοποιυμενων φιλτρων...

H τελευταια εκδοση του AutoGK, υποστηριζει και τον DivX 6.1.1 και το multithreaded build του Xvid 1.2...

...και τα δυο ειναι ταχυτατα...

 

Εdit: Ο οδηγος δεν ειναι δικος μου...

Απλα τον μετεφρασα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο AutoGK, στο laptop, με επιλογή xvid μια ταινία 2 ωρών μου έκανε 3:15 ώρες. (AthlonXP-M 2800+, 512MB (266), 60GB 4200rpm). Η αντίστοιχη ταινία σε AthlonXP 2500+, 768MB (333), 160GB 7200rpm έκανε 2:15. Δεν μπορώ να καταλάβω που οφείλεται η διαφορά, αλλά δεν με ενοχλεί (AutoGK 2.27, bundled xvid)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...