Προς το περιεχόμενο

Προγραμμα για scanner


derizio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα. Δεν εχω ξανασχοληθει με σκαναρισμα και θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει καποιο καλο προγραμμα για σκαναρισμα κειμενων και μεταφορα σε word περαν απο αυτα που εχουν τα σκανερ. Η βοηθεια σας θα μου ειναι πολυτιμη. Σας ευχαριστω προκαταβολικα οσους απαντησουν και συγνωμη αν εχει ξανασυζητηθει το θεμα αλλα μεχρι το μεσημερι πρεπει να εχω βρει λυση και επειδη δουλευω κιολας δεν εχω χρονο να ψαξω!

Βασικα θελω να σκαναρω αγγλικα κειμενα απο φωτοτυπιες και μετα μεσω systran να τα μεταφρασω. Αλλα το software της HP δεν μου το σκαναρει σωστα και δεν μου δινει την επιλογη να μου το μεταφερει σε word 2003. Μου το κανει σε wordpad και οταν το μεταφερω στο word μου χαλαει την δομη του κειμενου. Το αναφερω μηπως παιζει καποιο ρολο!

 

Ευχαριστω πολυ και παλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκανάρισμα - κείμενο = απώλεια 10-20%

Κείμενο - μετάφραση = απώλεια 30% (τουλάχιστον, το Systran είναι τραγικό...)

 

Μήπως είναι καλύτερα να γράψεις κατευθείαν τη μετάφραση σε Word αντί να μπεις σε όλη αυτή τη διαδικασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο το abbyy έχω δουλέψει που έχει σίγουρα μεταφορά στο word. Δες και εδώ για το adobe.

 

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=137071

 

edit: συμφωνώ απόλυτα με γιάννη το systran είναι τραγικό!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας, αλλα εχετε να προεινεται κανενα καλυτερο μεταφραστικο απο το systran?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταφραστικά προγράμματα που μπορούν να μεταφράζουν μεγάλα κείμενα με λίγες απώλειες,αμφιβάλω αν υπάρχουν.

Πολλές φορές είναι πολύ καλύτερα,απο άποψη χρόνου-ποιότητας,να κάνεις την μετάφραση εσύ,ή αν θέλεις κάτι σε επαγγελματικό επίπεδο να απευθυνθείς σε κάποιον μεταφραστή. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...