Προς το περιεχόμενο

LAN με 2 pc κατευθείαν με crossover


panagiotis19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@fonzi :

 

Έλεγξε αν έχουν δηλωθεί σωστά IP και subnet mask.

 

Έλεγξε αν έχει απενεργοποιηθεί το firewall των XP (by default κόβει τα πακέτα ICMP, δηλ. το ping) ή μήπως κάποιο άλλο εγκατεστημένο firewall κόβει το ping.

 

Αν δεν είναι κάτι από τα παραπάνω, έχε υπόψη σου ότι κάποιες κάρτες δικτύου δεν κάνουν σωστά το autonegotiation (δηλαδή δεν μπορούν να αντιληφθούν σωστά αν πρέπει να λειτουργήσουν σε 10 ή 100 Mbps και σε full duplex ή half duplex. Κάνε κάπιοες δοκιμές αλλάζοντας χειροκίνητα τις τιμές αυτές στις ρυθμίσεις των καρτών δικτύου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Katarxas exile se euxaristw poly gia tin poly alousteumeni kai emperistatwmeni apantisi pou mou edwses. A couple more dieukriniseis please :-)

 

1) To NetBIOS over TCP/IP diladi paizei stin ousia ton rolo tou DNS server se stand-alone PCs(workgroup) pou theloun na syndethoun metaxy tous gia na ginetai to host name resolution. Wraia.

Stin ousia auto to pwtokollo pou trexei se kathe pc diatirei ena pinaka antistoixisis hostname <-> ip address kai enimerwnei to ena pc ton allo me kathe kainourgio entry? Diladi an exw 4 PCs se workgroup sto akthe pc yparxei mai vasi dedomenwn pou kanei tin antisoixisi enimerwnwtai apo tis allages stis vaseis twn allw 3 PCs?

 

I diafora tou me ton DNS Server einai oti o autos kanei tin idia douleia alla yparxei mono 1 kentriki vasi ston server tou admin?

 

Yparxei tropo na dw auton ton pinaka tou NetBIOS kapws?

 

2) Poly marese auti i exigisi :-)

Epishs na rwtisw an otan ena xristis paei na kanei login sto diktyo ,o domain controller pou tha xreiastei na kanei to authentication trexei ston server? Diladi to pc pou o xristis paei na kanei login kanei redirect to login info ston domain controller pou trexei ston server gia to authentication i gientai alliws i diadikasia?

 

Marese pou eipes pws ta workgroups stin ousia einai mia logiki omadopoihsh tou diktyou kai den einai aparaitita sto na diktywthoun 4 pc px sto idio diktyo kai antallaxoun plirofories swsta?

Apla o logos pou ginetai einai gia na pairnoume mia visual eikona mesw twn XP gia to poi alla diktya einai syndemena mazi mas? Den einai omws aparaition. Swsta to katalava?

 

3) Diladi me allo logia o proxy tou diktyou "syllegei" ola ta outbound internet connection requests, swsta? Kai o kathe client diladi rythmizei ws default gateway tin ip address tou proxy server swsta? Etsi den dilwnei o kathe client to gegonos pws thelei na anakateuthynei to akthe request ston proxy server?

 

Wraia.

 

Kai giati diladi to kathe pc na min stelnei tin aitisi pros to internet kateutheian sto default gateway pou einai i LAN IP tou router alla na tin stelnei prwta ston proxy server tou diktyou kai meta autos me tin seira tou ston router?

 

Dwron adwron mou fainetai. Afou etsi kai allios o router tha exei embedded NAT functionality pali tha krypsei tin Source IP tou request mas kai tha leitourgisei ws mesolavitis pros ton remote host.

 

An o proxy itan Web - Proxy mono tha elega oti to kanei gia na min spatalaei bandwidth gia idies selides pou exoun idi episkeftei oi clients mesa se ena (x) xroniko diastima, opws epishs kai gia na gientai retrieve poly pio grigora i selida afou yparxei idi ston hdd.

 

Gia kamia omws allai xrisi den mporw na to fantaste useful.

 

Shed again soem light one please ;-)

 

Poios o l

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fonzi :

 

Έλεγξε αν έχουν δηλωθεί σωστά IP και subnet mask.

 

Έλεγξε αν έχει απενεργοποιηθεί το firewall των XP (by default κόβει τα πακέτα ICMP' date=' δηλ. το ping) ή μήπως κάποιο άλλο εγκατεστημένο firewall κόβει το ping.

 

Αν δεν είναι κάτι από τα παραπάνω, έχε υπόψη σου ότι κάποιες κάρτες δικτύου δεν κάνουν σωστά το autonegotiation (δηλαδή δεν μπορούν να αντιληφθούν σωστά αν πρέπει να λειτουργήσουν σε 10 ή 100 Mbps και σε full duplex ή half duplex. Κάνε κάπιοες δοκιμές αλλάζοντας χειροκίνητα τις τιμές αυτές στις ρυθμίσεις των καρτών δικτύου.[/quote']

 

Panw se auto pou els exile se emna etsi epaixe swsta i syndesi emtaxy Realtek kai Router. allaxa to mode apo 100mbps se 10mbps. Prin apo auto gia 3 mines peripou i syndesi tis NIC(Realtek) me to Router epefte kathe 45 mins average time.

 

Poly paraxeno pantws giati den einai kamai tis plakas, 35 Euro tin agorasa kai akrivws gia na min pathainw tetoies malakies.

 

An den se kourazw tha ithela na se akousw na les 2 logia gia tis taxytites kai tis diakrisei paeir hlf-duplex mode.

 

Euxaristw kai autin tin fora.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Nik0s

 

Δεν με κουράζεις, το πρόβλημα είναι ότι έχουμε κάνει hijacking στο topic που άνοιξε ο panagiotis19 (κι ακόμα δεν μάθαμε αν έλυσε το πρόβλημά του...). Απαντώ λοιπόν εδώ για τελευταία φορά - για οτιδήποτε άλλο νομίζω ότι πρέπει να ανοιχτεί ένα νέο topic.

 

1. Το NetBIOS δεν δουλεύει με αυτό τον τρόπο. Δουλεύει κάνοντας περιοδικά broadcast στο δίκτυο για να ανακαλύψει νέους κόμβους και τα shared στοιχεία τους - αυτός είναι και ένας από τους λόγους που το καθιστούν ακατάλληλο για δίκτυα πολλών Η/Υ.

 

2. Όντως, το login info γίνεται redirect στον domain controller, που είναι αυτός που κάνει το authentication. Βέβαια μετά το πρώτο logon με κάποιο account, τα στοιχεία του γίνονται cached στον σταθμό εργασίας, αλλά αυτός χρησιμοποιεί την cached πληροφορία μόνο για την περίπτωση που λόγω προβλήματος στο δίκτυο δεν μπορεί να επικοινωνήσει με τον domain controller (και ο network admin έχει τη δυνατότητα να κάνει disable την cache).

 

Όσον αφορά τα workgroups, σωστά το κατάλαβες. Απλά, στην περίπτωση που για παράδειγμα σε 4 PC έχεις δηλώσει και 4 διαφορετικά workgroups, όταν κάνεις browse στο δίκτυο πρέπει να συνεχίσεις το browsing στο επόμενο επίπεδο, να δεις τα workgroups και μπαίνοντας σε κάθε workgroup να βλέπεις το PC που είναι μέλος του και τα κοινόχρηστα στοιχεία του. Όπως καταλαβαίνεις αυτό δεν είναι και τον καλύτερο για τον μέσο χρήστη.

 

3. Όσον αφορά τη λειτουργία του proxy: Αυτή, πέρα από τη χρησιμότητα της ταχύτερης πρόσβασης λόγω web cache, έχει και το πλεονέκτημα του καλύτερου ελέγχου της πρόσβασης στο Internet. Οι routers δουλεύουν στο επίπεδο 3 (IP), που σημαίνει ότι μπορείς εύκολα να κόψεις την πρόσβαση σε sites με βάση την IP address τους (ή το πολύ το port τους, αν δεν παίζουν στο 80). Στον proxy μπορείς εύκολα να "παίξεις" κάνοντας URL filtering, content filtering κλπ. Επιπλέον το ότι το NAT κρύβει την source IP δεν είναι πάντα αληθινό. Υπάρχουν πολλοί τύποι NAT, άλλοι "κρύβουν" το PC του εσωτερικού δικτύου και άλλοι όχι (πχ το static NAT). Τελευταίο: ο client δηλώνει την IP του proxy στις ρυθμίσεις του Internet browser που χρησιμοποιεί (ή τρέχει ένα πρόγραμμα proxy client, που ενημερώνει αυτόματα όλες τις ρυθμίσεις του PC). Το αν ο proxy θα δηλωθεί και σαν default gateway είναι μια μεγάλη κουβέντα που εξαρτάται από τη γενικότερη δομή κάθε δικτύου.

 

4. Προσωπικά δεν έχω σε πολύ μεγάλη εκτίμηση τις realtek. Γενικά πρόκειται για ένα φτηνό chipset, που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι ταϊβανέζοι κατασκευαστές και για το οποίο τα προβλήματα δεν είναι ασυνήθιστα. Όσον αφορά το full/half duplex, αυτό που μπορώ σαν γενική αρχή να σου πω είναι ότι στα απλά hub (στα οποία τα PCs που συνδέονται μοιράζονται έναν κοινό δίαυλο) οι Η/Υ λειτουργούν σε half duplex λειτουργία (δηλαδή λαμβάνουν και στέλνουν data, αλλά όχι ταυτόχρονα, ενώ τα PCs ουσιαστικά μοιράζονται το ονομαστικό bandwidth του hub ), ενώ στα switches (που λειτουργούν διαφορετικά, δημιουργώντας στιγμιαίες piont-to-point συνδέσεις μεταξύ δύο PCs που επικοινωνούν) τα PCs λειτουργούν full duplex, λαμβάνοντας και στέλνοντας data ταυτόχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nai na anoixoume neo topic alla dex xerw pws na apantisw se neo topic pane se auto to post!

 

Anyway nagkastika synexizw edw:

 

2) Oson afora ta workgroups, diladi, i idio onoma workgroup dilwsoume kai sta 4 pc i diaforetiko sto kathena pali tha yparxei LAN kai oti auto synepagetai metaxy twn pc logw tou oti anoikoune sto idio subnet aki by defautl epikoinwnoune.

Apla kala einai na exoun to idio grop name etsw wste na xeroume oti ta tade 4 pc einai part tou idou LAN se visual morfi. Auto tha kratisw apo tin kouventa me ta workgroup.

 

3) Xmmm, ara ousiastika o logos pou einai kalytera na ginonte redirect ola ta outbound connection requests(http, ftp, mail, irc) prwta ston proxy kai meta ston router einai oti me ta katallila Application Level filtra pou trexei o proxy tha mporesei na kanei kalytero URL filtering, content filtering, kai genika na kopsei i na affisei to traffic tou en logw client pros to NET.

Auto omologw den to exia skeftei katholou :)

 

Anarwtiemai omws an to content inspection tou proxy tha einai kalytero apo oti tha ekane enas NAT & Statefull Packet Inspection Router pou kai autos exei control mexri to Application Level tou TCP/IP Stack.

An o router einai mono NAT tote elitourgei opws les mexri Network Level (3) an omws exei SPI tote isws skeftomai na mporei na exaleipsei entelws tin anagki parousias proxy server.

 

"Το αν ο proxy θα δηλωθεί και σαν default gateway είναι μια μεγάλη κουβέντα που εξαρτάται από τη γενικότερη δομή κάθε δικτύου."

 

Ok alla apo tin alli an den dilwthei etsi tote ola ta connction tha feugoun pros tin default gateway pou tha einai i LAN IP tou router, opote pws ha perasei to traffic apo ton proxy server prwta pou einai kai auto pou theloume? Mono stin periptwsi tou web tha perasei epeidi tha exei dilwthei ws proxy ekei, sta alla omws idi syndesis?

 

4) Niwthw elwfrws ilithios pou edwa 35 Euro gia Realtek kai oxi 8-10 gia mia apli, alla den ixera.... :-)

 

I epikoinwnia pou exei to dekstop mou me ton router mou ti tha prepei na einai?

Mallon 100 mbps e? Dioti afou les oti sta

Hub (Physical Level) half duplex

Switch (Datalink Level) full duplex

ara kai sto

Router (Network Level) full duplex 100 mbps ypothetw.

 

H dikia mou omws karta sta 100 arneitai an doulepsei kaid en xerw giati.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι παιδιά δυστηχώς το προβλημα δεν έχει λυθεί.

το θέμα είναι ότι έχω στήσει τα αφάνταστα δίκτυα και ότι σπουδάζω και δίκτυα.

όλοι τραβάνε τα μαλλιά τους μόλις τους λέω τι δίκτυο έχω φτιάξει και δε δουλεύει.το ίδιο πρόβλημα είχα και με δύο ασύρματες κάρτες που είχα συνδέσει.και μη μου πείτε για ip γιατί τα έχω διαβάσει αφάνταστες φορές και όχι, δεν έχω κάνει κάπου λάθος γιατί οι default ρυθμίσεις μόλις φτιάξεις τοπική σύνδεση και ρυθμίσεις ip και στα δύο computer,είναι το μόνοο πράγμα που πρέπει να κάνεις για να δουλέψει.

 

Μόλις διαβασα ένα reply που είχε τη λέξη βαγγέλης έκλεισε η πόρτα απότομα και έφυγε το πόμολο.

έτσι έμεινα μέσα στο δωμάτιο μου και είπα να γράψω ένα reply.Οι απαντήσεις σας ήταν ψιλοεκτός θέματος και αν και είχα να μπω λίγο καιρό μόλις είδα 19 replies στο τοπικ μου, μου φύγανε τα μαλιά.

 

έτσι για να δούμε αν όντος έχω κάνει κανα λάθος στις ρυθμίσεις της κάρτας αναφέρω απλά πως είναι ρυθμισμένη η κάρτα αυτή τη στιγμή (και οι δύο).

 

ανοίγουμε τα properties tis kartas->deksi click sto Tcp/ip protocol kai properties,ekei uparxei

 

tab general

computer 1 computer 2

ip address:192.168.0.2 192.168.0.1

subnet mask:255.255.255.0 255.255.255.0

 

(to 192.168.13.1 kai 192.168.13.2 pou eixa valei arxika allaxtikan me ta noumera apo pano)

έχω βγάλει το default gateway και το preferred dns server (δηλαδή το έχω αφήσει κενό) για λόγουςπολυπλοκότητας και ότι όντος δε θέλω να μπαίνω στο internet.

 

meta patame to koumpaki advanced

sto tab "ip settings" grafei kanonika to ip mou kai to subnet mask opos einai dilwmena.

gateway de grafei tipota

to "Automatic metric" einai tsekarismeno

 

 

sto tab DNS

sto keno de grafei tipota

 

to "Append primary and connection specific DNS suffixes" einai tsekarismeno

to "Append parent suffixes of the primary DNS suffix" DEN einai tsekarismeno

oute uparxei kati allo tsekarismeno ekei

 

sto tab WINS to mono pou einai tsekarismeno sto NetBios setting kato kato einai to "Enable NetBios over TCP/IP"

to "enable LMHOSTS lookup" den einai tsekarismeno

oute uparxei kati allo tsekarismeno

 

sto tab "options" sto "tcp/ip filtering" sta properola einai sto "permit all" to "enable TCP/IP filtering (ALL adapters)" den einai tsekarismeno.

 

autes oi rithmiseis einai kai sta 2 pc.

ok ti m@lakia exo kanei? akouw protaseis apotous daskalous

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, οι απαντήσεις δεν ήταν εκτός θέματος. Απλά, ξεκινώντας από το πρόβλημα που έθεσες, επεκταθήκαμε αρκετά. Οπότε, λίγη ευγένεια από μέρους σου δε βλάπτει. Μπορεί να γνωρίζεις δίκτυα, να σπουδάζεις δίκτυα, αλλά στην τελική εσύ έχεις και το πρόβλημα.

 

Ως προς το πρόβλημα, οι ρυθμίσεις σου είναι σωστές. Άρα, αν έχεις σωστό crossover και αν δεν έχεις ενεργοποιημένο κάποιο firewall σε κάποιον από τους 2 υπολογιστές, φυσιολογικά το δίκτυό σου θα πρέπει να λειτουργεί. Το να υπάρχει κάποια ασυμβατότητα μεταξύ των 2 καρτών δικτύου, ασυνήθιστο , αλλά όχι απίθανο. Αν κάνεις ping από τον 1 στον 2, απαντάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¨Οσο αναφορά τις ρυθμίσεις, τα ping, τα net view , τα ipconfig/all , τα έχωκάνει όλα αυτό και δεν υπάρχει ανταπόκρηση από το δίκτυο.

¨οσο αναφορά την ευγένια δεν είμαι κομπλεξικό άτομο όπως κάποιοι εδώ μέσα ούτε μπήκα για να τσακωθώ ούτε είπα κάτι κακό για τα replies που ήταν εκτός θέματος.

όταν κάποιος ανοιγει ένα τόπικ τότε το κάνει για να απαντήσουν κάποιοι άλλοι στο θέμα αυτό

και απ'ότι βλέπω δεν έχουν απαντήσει και πολλοι στο δικό μου θέμα γιαυτό και το ανέφερα.΄Και όντος είναι λίγο κουφό να ανοίγει δεύτερο τόπικ μέσα στο υπάρχον.ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΓΡΑΦΕΙΣ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΜΕ ΑΛΛΟΝ!.Υπό αυτές τις συνθήκες ποιος είναι αγενής?...

 

τέλος των πάντωνμ το πρόβλημα μου δε λύθηκε ακόμα.θα το πάω σε κάποιον να εξετάσει το καλώδιο αν δουλευει σωστά, και τα pc.

οι κάρτες δεν έχουν σημασία αν είναι άλλη μάρκα,γιατί λειτουργούν με το ίδιο προτόκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@panagiotis19

 

Κι εγώ επισήμανα σε προηγούμενο post μου ότι καλό θα είναι να σταματήσει η γενική κουβέντα περί θεμάτων TCP/IP και να μείνει το συγκεκριμένο topic για το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις. Όταν πάντως συμμετέχεις σε κάποιο forum ξέρεις πάντα ότι σε ένα topic η κουβέντα μπορεί να επεκταθεί αρκετά και να αρχίσει να ξεφεύγει από το σημείο που άνοιξε το topic. Και νομίζω ότι αν κάτι ενόχλησε τον spinmind (συγγνώμη αν κάνω ερμηνεία της σκέψης του) δεν ήταν η επισημανσή σου για τα off topic, αλλά τα ειρωνικά περί πόμολων που έφυγαν και περί δασκάλων.

 

Όσον αφορά το θέμα σου: Όταν μιλάμε για ασυμβατότητα μεταξύ καρτών δικτύου, δεν εννούμε διαφορετικές μάρκες. Θεωρητικά όλες οι κάρτες (και γενικότερα ο δικτυακός εξοπλισμός), αφού ακολουθούν το πρότυπο του Etrhernet, πρέπει να συνεργάζονται. Το πρόβλημα είναι ότι ορισμένες φορές, ιδιαίτερα μερικές φτηνές κάρτες δικτύου, δεν μπορούν να εκτελέσουν σωστά τις λειτουργίες autonegotiation - autosense. Θεωρητικά, αν και οι δύο κάρτες δικτύου που έχεις είναι 10/100, με το cross καλώδιο πρέπει να δουλεύουν σε 100 Mbps full duplex. Υπάρχει όμως περίπτωση να μην συνεργάζονται σωστά και να μην καταλαβαίνουν η μία τον τρόπο λειτουργίας της άλλης. Δοκίμασε να αλλάξεις χειροκίνητα τις ρυθμίσεις (by default θα είναι στο automatic). Εννοείται ότι οι αλλαγές πρέπει να γίνουν και στις δύο κάρτες ταυτόχρονα: 100 full, 10 full, 100 half, 10 half. Αν σε κάποια από αυτές τις τιμές το δίκτυο δουλέψει, τότε πρόκειται για πρόβλημα συμβατότητας των καρτών δικτύου.

 

@Nik0s

 

Τσέκαρε τα pm σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Na zitisw kai gw sygnwmi me tin seira mou, pou xefyga ligaki me tis erwtiseis ekmetaleuomenos tin gnwseis tou spinmind & exile.

Pisteuw omws oti polloi tha wfelithikan apo tin kouventa.

 

@Panagiwtis

Panagiwti opws anefera kaise proigoumeno psot kai syzitithike me ton exile to ido provlima eixa antimetwpisei kai gw oson afora tin epikoinwnia SpeedTouch 530 <-> NIC(Realtek)

 

An kai 35 Euro i karta xreiastike meta apo peiramatismo na tin configurarw sta 10 Mbps Full Duplex gia na doulepsei kai oxi sta 100.

An den symvainei auto kai se sena, tote ftaiei sigoura to crossover kalwdio kata tin gnw mi mou to opoio kai tha prepei na elenxeis me cable tester.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για περίμενε λίγο...πώς τσέκαρες αν είναι απενεργοποιημένο το windows firewall?

Μην μου πείς ότι είδες το εικονίδιο της σύνδεσης?

 

 

 

 

 

P.S. Από την "εμπειρία" μου σε κόντρες στο insomnia θα σου γράψω μια συμβουλή.

Αλλάζει θέμα κάποιος στο δικό σου τόπικ? Προσπέρασε το και μείνε στο topik.

Υπάρχει κάποιος κομπλεξικός που θα σε κοροιδέψει? Πάτα το ignore. EOF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...