Προς το περιεχόμενο

"Ξαλαφρωμένα Win Xp"....


makis_kom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν φορητό υπολογιστή HP με 800Mhz, 64Mb Ram, 20Gb HDD. Τώρα έχει πάνω φορτωμένα Win 98 και Linux Mandrake. Είχα βάλει στο παρελθόν τα Win XP αλλά καθυστερούσε σε διαφορες εργασίες. Είχα διαβάσει κάποτε ότι κυκλοφορούν εκδόσεις Win XP που είναι ελαφρότερες και έχουν μόνο τα απολύτως απαραίτητα. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

 

Yparxoun ta mini xp i to Lite Xp to opoio to eixa balei se ena p1 me 32 mb mnimi kai doulepse kala.

 

Einai mia ekdosi ton xp me aferemena komatia apo multimedia kai odigous apo ta kainourgia chipset

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ennoeis ekdosis pou trechoun choris egatastasi mechri tora yparchoun echi akoma kai alles

 

adobe photoshop 7 kai 8 ekdosi

ultra iso

nero giro sta 15mb ine

partition magic

 

ine to kati allo

 

 

Πως λέγονται οι εκδόσεις αυτές να τις "ψάξω"? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν πολλά πράγματα από drivers, και από multimedia εφαρμογές και αρχεία που έχουν τα κανονικά. έχουν αφαιρέσει fonts,graphics,screensavers,codepages, και πάρα πολλά άλλα,όμως είναι στεθερότατα. εγώ έχω τα tinyXP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω και γω μια τέτοια έκδοση' date='αλλά δεν έχω αξιωθεί να την βάλω.

Το ερώτημα όμως είναι μήπως έχουν παρενέργειες τέτοια "ξαλαφρώματα".[/color']

 

Φυσικά και μπορεί να έχουν παρενέργεις τέτοια ξαλαφρώματα όπως οτι δεν μπορείς να προσθέσεις hardware και ας έχεις τους drivers.Η δοκιμή είναι ο μόνος δρόμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ είχα φάει κόλλημα με το θέμα πριν λίγο καιρό. Πήρα λοιπόν τα XP, τα SP1,SP2 και το nLite και άρχισα την χειρουργική.

5 μέρες, 4 ξενύχτια, 14-15 πλήρεις εγκαταστάσεις όλων των εφαρμογών, 16 formats και 10 πεταμένα CDs μετά, είχα ένα λειτουργικό που έπιανε στο CD 350 ΜΒ, μe ενσωματωμένα τα SP1,2 και χωρίς τίποτα περιττό. Η εγκατάσταση κρατάει 15 λεπτά...

Το μόνο κακό είναι πως το ξαλάφρωμα είναι τελείως προσωπικό, ό,τι χρειάζομαι εγώ δεν το χρειάζεται ο άλλος και το αντίστροφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 formats και 10 πεταμένα CDs μετά

 

Μπορουσες να χρησιμοποιησεις cd-rw :Ρ η να εγκαταστησεις το vmware που σου επιτρεπει να κανεις εικονικο installation ενος OS απο το iso πανω στο υπαρχον λειτουργικο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...