Προς το περιεχόμενο

Προβληματική οθόνη ή κάρτα γραφικών;


nick_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

την τελευταία εβδομάδα μου παρουσιάζεται το εξής περίεργο πρόβλημα.

 

Η οθόνη (LG 1920P TFT), μπαίνει σε Standby mode, χωρίς να επανέρχεται.

 

Το πρόβλημα συνέβη και χθές στα ξαφνικά την ώρα που δούλευα στο PC!

 

Σε επικοινωνία μου με την LG, μου ανέφεραν ότι αυτό συμβαίνει στην περίπτωση που η κάρτα γραφικών δεν στέλνει σήμα στην οθόνη, και πρότειναν να την δοκιμάσω σε άλλο pc, και αν το πρόβλημα παραμένει να επικοινωνήσω για αλλαγή της.

 

Η απορία μου είναι η εξής πως μπορώ να τσεκάρω ότι φταίει η κάρτα γραφικών 100%? Αν τρέξω πχ ένα παιχνίδι μπορεί να το παρουσιάσει;

Αν και έχω καταλήξει στο ότι συμβαίνει τυχαία.

 

Το πρόβλημα διορθώνεται μόνο μετά απο μερικά συνεχόμενα restart.

Περιμένω τις απαντήσεις σας, αν είναι να πάω σε αλλαγή κάρτας γραφικών (τώρα έχω την GeForce FX 5600).

 

Υ.Γ. Να προσθέσω ότι όλες οι ρυθμίσεις για standby, ή κλείσιμο της οθόνης είναι απενεργοποιημένες, και ότι η οθόνη δεν ανοίξει ξανά πατώντας κάποιο πλήκτρο.

 

Ευχαριστώ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα διορθώνεται μόνο μετά απο μερικά συνεχόμενα restart.

Isws etsi peftei i 8ermokrasia, dokimase na to kliseis gia liga lepta to pc kai na to ksanaanikseis.

Exei anemistiraki pou doulevei kala h VGA sou?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

e logika den dinei shma h karta grafikwn, mhpws exeis mikro trofodotiko kai den shkwnei thn karta grafikwn se megalo load?

 

Από τροφοδοτικό σίγουρα δεν πάσχω :)

Έχω ένα 550W, και χρησιμοποιούνται κάτι λιγότερο απο τα 300W.

 

Isws etsi peftei i 8ermokrasia' date=' dokimase na to kliseis gia liga lepta to pc kai na to ksanaanikseis.

Exei anemistiraki pou doulevei kala h VGA sou?[/quote']

Πολύ πιθανόν να φταίει το ανεμιστηράκι, γιατί έκανε φασαρία και το λάδωσα. Αλλά το πρόβλημα πρωτο - εμφανίστηκε μετά από απλό φύσημα του PC για να φύγει η πολύ μπόχα (φαίνεται ήταν χρήσιμη after all )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...