Προς το περιεχόμενο

Raid ή Σκληρο στις 10000rpm


MoUCLAs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

..θελω να εκμεταλλευτω οσο το δυνατον καλυτερα την νεα μου μητρικη (DFI ultra d) και cpu (dual 4400+ με 9x250Mhz)..

 

μεγαλυτερη ταχυτητα θα είχα με ενα raid δυο σκληρων? (αλήθεια ATA ή SATA?) οχι τιποτα αλλο για να μην πανε χαμενα τα ATA που εχει..

 

ή με εναν σκληρο στις 10000 στροφες που αποτι βλεπω είναι 4ms.. ενω οι απλοι ειναι στα 8+ ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

an theleis na exeis backup kane raid, o 10000 einai fiseki, alla akrivoi me mikri xwritikotita px 150gb-400euro,opote gia raid se 10000 einai krima na dwseis tosa lefta.episis oi sata II einai pio argoi apo sata 1 se meso xrono alla exoun to diplo data transfer.to thema einai an thes na exeis taxitita sta 150 gb i apleto xwro me ta idia lefta sta 600gb???pantws an pareis ton 10000 frontise na exei 16mb cache.auta apo mena, akou pantws diafores apopseis prin kaneis kinisi kai psaksto ligo sto internet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Μέχρι στιγμής τί σκληρούς έχεις;

2.Το ιδανικό για εσενα είναι 2χRaptor SATA(~210€) σε RAID0.

3.Αν δεν έχεις φράγκα πάρε 2χ80GB SATA(~100€) και βάλ'τους σε RAID0.

4.Άν είσαι ανάμεσα 2x7200rpmSATA RAID0 και 1x10000rpmSATA τότε σου

προτείνω να πάρεις τον 10Κ με το σκεπτικό στο μέλλον να τσιμπήσεις άλλον

έναν και να χτίσεις RAID0.

Όσον αφορά την "ταχύτητα",οι Raptor πχ έχουν αρκετό "νεύρο" λόγω του

πολυ μικρού AvSeekTime...

Ψάξε λίγο στο forum όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exw enan 200GB se sata kai enan 60GB ata133 opoy exw twra ta leitoyrgika , kai opoios fobamai oti 8a paradwsei pneyma..

 

epishs na pros8esw to stoixeio oti ta 2 apo ta 4 sata poy exei h mhtrikh epanw den exoyn problhma me thn ay3hsh toy fsb kai efoson exw skasei ena swro lefta gia na parw gskill 2GB sta 500MHz.. kai oti kapoia stigmh mallon 8a xreiastei na ay3hsh kai thn xwrhtikothta toy mhxanhmatos.. mias kai asxoloyme poly me video kai hdh eimai ka8hmerina sta oria.. ;)

 

den 8elw backup mias kai 8a oti apo ta dyo parw 8a to exw gia to leitoyrgiko..

 

dhl an apofasisw telika na kanw raid , eite me dyo aploys eite mia raptor , 8a prepei na ri3w xamhlotera to fsb.. ektos kai an bgoyne eis to mellon sklhroi poy na mhn exoyn prob me to ay3hmeno fsb..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ασχολείσαι με videos,δηλ αρχεία μεγάλου όγκου,το RAID0 και

το μεγάλο cluster size(128+) είναι μονόδρομος.

Εν ολίγοις,αναλόγως με τα χρήματα που έχεις,προβαίνεις στην αγορά δύο σκληρών SATA(II) για το RAID0 σου.

Πάντως οι Raptors αξίζουν σε RAID0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι raptor στις 10.000 στροφές κάνουν αρκετά μεγαλύτερο θόρυβο από τους υπόλοιπους δίσκους στις 7.200; Από δική σας εμπειρία ποιά εταιρία βγάζει τους πιο αθόρυβους δίσκους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι εντελώς off-topic φίλε nucleuspower.

Χωρίς να θέλω να δώσω συνέχεια και να χαλάσω το thread,σου απαντώ:

1.Οι Raptors κάνουν ένα ανεπαίσθητο σφύριγμα.

2.Για γενικά αθόρυβους συνήθως ακούγονται οι Seagate,ιδιαίτερα οι NCQ.

 

_end of off-topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το off-topic αλλά με την ευκαιρία των δίσκων είπα να ρωτήσω...

Σκέφτομαι κι εγώ για ένα raid 0 με 2 δίσκους 7200 ή για 1 raptor και 1 μεγάλο δίσκο για data. Επειδή ασχολούμαι με video μάλλον το raid θα ταίριαζε καλύτερα στις απαιτήσεις μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο μέρες πριν, εγκατέστησα σε ένα φίλο ένα δίσκο WD Raptor 37Gb. Τα συμπεράσματά μου είναι τα εξείς:

 

1ον: Η διαφορά στις ταχύτητα του δίσκου, είναι εμφανέστατη. Πραγματικά δεν το περίμενα οτι θα φαινόταν τόσο πολύ.

 

2ον: Ο θόρυβος είναι υπαρκτός. Δεν σου παίρνει τα αυτιά βέβαια, αλλά όσο να' ναι ακούγεται σε σχέση με τους απλούς δίσκους.

 

Ενθουσιάστηκα όμως τόσο πολύ με τις επιδόσεις του δίσκου, που σκέφτομαι να πάρω δύο raptor 37Gb, να τους κάνω Raid 0, να πετάξω το λειτουργικό πάνω και τους 200άρηδες που έχω να του έχω για data storage.

 

Raptor και raid πρέπει να πηγαίνει σφαίρα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο μέρες πριν' date=' εγκατέστησα σε ένα φίλο ένα δίσκο WD Raptor 37Gb. Τα συμπεράσματά μου είναι τα εξείς:

 

1ον: Η διαφορά στις ταχύτητα του δίσκου, είναι εμφανέστατη. Πραγματικά δεν το περίμενα οτι θα φαινόταν τόσο πολύ.

 

2ον: Ο θόρυβος είναι υπαρκτός. Δεν σου παίρνει τα αυτιά βέβαια, αλλά όσο να' ναι ακούγεται σε σχέση με τους απλούς δίσκους.

 

Ενθουσιάστηκα όμως τόσο πολύ με τις επιδόσεις του δίσκου, που σκέφτομαι να πάρω δύο raptor 37Gb, να τους κάνω Raid 0, να πετάξω το λειτουργικό πάνω και τους 200άρηδες που έχω να του έχω για data storage.

 

Raptor και raid πρέπει να πηγαίνει σφαίρα!!!![/quote']

 

μαλιστα ... πειθομαι.. αλλα wd δεν θελω με τιποτα....:) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα wd δεν θελω με τιποτα...

Μην ακούω βλακείες.

Δεν μιλάμε για οποιουσδήποτε WD.Για Raptor μιλάμε.

Επίσης δεν μπορείς να κρίνεις μια εταιρεία στο σύνολο της.

Ήμουν κάτοχος 2xRaptor 36.7 SATA RAID0.Η λέξη "θόρυβος" είναι υπερβολική.

Ένα μικρό σφύριγμα είναι που στις περισσότερες των περιπτώσεων καλύπτεται

από τον θόρυβο των εκάστοτε ανεμιστηρων του συστηματος.

Τώρα έχω 2xSeagate Barracuda 80GB SATA Raid0 και ο θόρυβος κατά το read/write

είναι εμφανώς λιγότερος.

Αλλά ο πιο θορυβώδης μου αυτή την στιγμη είναι ένας MAXTOR PATA 200GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι το προβλημα ο θορυβος.. δεν ειναι αυτο για τον οποιο δεν θελω wd..

Βασικα προτιμω τους Maxtor , αν καταφερω να τους βρω θα τους παρω..

Τους Barracuda απο που τους πηρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...