Προς το περιεχόμενο

Raid ή Σκληρο στις 10000rpm


MoUCLAs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μαλιστα ... πειθομαι.. αλλα wd δεν θελω με τιποτα....:) ;)

 

Θα αστειεύεσαι βέβαια. Η Western είναι πολύ καλή μάρκα, πόσο άλλωστε η σειρά Raptor. Προσωπικά όσα χρόνια ασχολούμαι με PC, μόνο WD χρησιμοποιώ. Και επειδή έχω δουλέψει και ως τεχνικός Η/Υ, έχω παρατηρήσει οτι οι Western είναι οι πιο αξιόπιστοι δίσκοι. Τέλος πάντων, ο καθένας με τα γούστα του.

 

Η λέξη "θόρυβος" είναι υπερβολική.

Ένα μικρό σφύριγμα είναι που στις περισσότερες των περιπτώσεων καλύπτεται

από τον θόρυβο των εκάστοτε ανεμιστηρων του συστηματος.

 

 

Σίγουρα! Όταν λέω οτι κάνουν θύρυβο, εννοώ σε σχέση με τους απλούς. Αλλά σε απόλυτες τιμές, δεν ακούγοντε σχεδόν καθόλου. Ειδικά αν μπουν σε κανένα PC με θορυβώδεις ανεμιστήρες (όπως το δικό μου), ούτε που θα τον καταλάβεις οτι δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αστειεύεσαι βέβαια. Η Western είναι πολύ καλή μάρκα' date=' πόσο άλλωστε η σειρά Raptor. Προσωπικά όσα χρόνια ασχολούμαι με PC, μόνο WD χρησιμοποιώ. Και επειδή έχω δουλέψει και ως τεχνικός Η/Υ, έχω παρατηρήσει οτι οι Western είναι οι πιο αξιόπιστοι δίσκοι. Τέλος πάντων, ο καθένας με τα γούστα του.

[/quote']

 

εγω παλι εχω την ακριβως αντιθετη εμπειρια.. ολο Wd βλεπω να χαλανε γυρω μου.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ MoUCLAs τί να σου πω τώρα...;

Και εγώ έχω τραγικές εμπειρίες μα Maxtor SATA HDs και τους παλιούς 40GB seagate.Τί να λέει αυτό; Αν αγοράσω WD μειώνονται οι πιθανότητες να

μου πάθει κάτι;

Αντε να έκατσε μια συγκεκριμένη παρτίδα την συγκεκριμένη περίοδο με τον

συγκεκριμένο διανομέα κτλπ...

Αν γουστάρεις να έχεις κόλλημα με τους WD,no prob.

Μόνο που WD δεν είναι Ολυμπιακός! :) Κολλημένος με την μπάλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεικτικά να πω οτι στην τράπεζα που δούλευα, καθημερινά άλλαζα τουλάχιστον 2 δίσκους. Απο τα στατιστικά μου, στους 10 δίσκους αυτοί ήταν:

 

4 Quantum (όταν υπήρχαν ακόμη)

3 Maxtor

2 Seagate

1 WD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ MoUCLAs τί να σου πω τώρα...;

Και εγώ έχω τραγικές εμπειρίες μα Maxtor SATA HDs και τους παλιούς 40GB seagate.Τί να λέει αυτό; Αν αγοράσω WD μειώνονται οι πιθανότητες να

μου πάθει κάτι;

Αντε να έκατσε μια συγκεκριμένη παρτίδα την συγκεκριμένη περίοδο με τον

συγκεκριμένο διανομέα κτλπ...

Αν γουστάρεις να έχεις κόλλημα με τους WD' date='no prob.

Μόνο που WD δεν είναι Ολυμπιακός! :) Κολλημένος με την μπάλα!

 

αν ειμαι εγω κολλημενος με τους Wd.. εσυ είσαι μαλλον με τους Maxtor..

 

..δεν λεω ετσι ειναι.. μαλλον ετυχε η παρτιδα.. όπως ετυχε και με τους Maxtor σε καποιον αλλον..

 

Εγω απλα προτιμω τους Maxtor γιατι ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ πιστευω οτι ΣΥΝΗΘΩΣ τα μοντελα της ειναι καλυτερα.. και οταν λεω συνηθως εννοω ,τουλαχιστον ,οταν ηταν εγω να αγορασω σκληρο.. απο πλευρας σου μαλλον πιστευεις οτι οι WD.. δικαιωμα σου..

 

δεν ειχα καμια διαθεση για διαψιφισμους.. δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου.. ποτε δεν ζητησα να μου πειτε τι μαρκα να παρω.. αλλα τι "τεχνολογια".. ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και την εμπειριες σας που μοιραστικατε μαζι μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ean to shkwnei h tseph sou, tote phgaine gia SCSI RAID

2) O Raptor 37GB einai ligo pio 8oryvodhs se sxesh me ton antistoixo 74GB

3) Ena SATA RAID opws ki ena SCSI RAID array, na mhn ksexname oti 8elei kai poly kalo Controller gia best performance, lowest latency kai lowest CPU usage, kati to opoio elaxistoi lamvanoun ypopsin, enw h pleiopshfia xrhsimopoiei tous onboard HostRaid controllers...

 

Rikste mia matia sta anwterw, kante ki ena search sto google kai 8a katalavete ti ennow.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MoUCLAs δε τσακωνόμαστε.

Πάντως αυτή τη στιγμή για 10Κ rpm πας σε RAPTOR και WD.

plpapadopoulos όσον αφορά το SCSI RAID και τους onboard SATA RAID

controllers συμφωνούμε,αλλά:

α)στην περιπτωση του SCSI RAID το κόστος ανεβαίνει

β)απο την στιγμη που όλες οι μητρικές έχουν onboard SATA RAID

controllers είναι πολύ λογικό να προβείς στην αγορά 2 Raptor ας πούμε

και αν θες στο μέλλον σκας φράγκα για PCI RAID controller που να παίρνει και

μνήμη αν το γουστάρεις για cache...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

den 3erw an yparxei gia pci express

 

Vevaiws kai yparxei. Einai ths LSI Logic h seira MegaRAID SATA/SCSI me to "e" sto telos tou montelou pou mpainoun se PCIe (PCI Express)

 

Υπάρχει SCSI controller για PCIx.Της Adaptec νομίζω.

 

Allo PCI-X allo PCIe, MHN ta mperdeyoume. To men einai 64bit kai 66~133MHz 3.3Volt Extended PCI slot kai to synantame se server kai workstation mhtrikes MONO, to de PCIe einai to klasiko PCI Express pou sunantoume stis neou typou koines mhtrikes tou emporiou, alla kai se server/workstation mhtrikes (opws to TYAN S2895A2NRF h' to ASUS K8N-DL)

 

Allo to ena, allo to allo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...