Προς το περιεχόμενο

AGP believer


wgibson

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν διευκρίνησες όμως γιατί είσαι τόσο σίγουρος πως φταίει η παρουσία διαύλου PCIe για τα προβλήματα στα PC της δουλειάς... πως είσαι σίγουρος πως αν είχαν διαύλο AGP με αντίστοιχη κάρτα γραφικών δεν θα παρουσίαζαν τα ίδια προβλήματα;

 

Κάτι άλλο... μπορώ να υποθέσω πως τα περισσότερα από τα 100 PC που αναφέρεις φορούν την ίδια Μ/Β;

 

to mono koino stoixeio einai oti einai tou idiou kataskeuasth

apo ekei kai epeita ta pc me vga se pci express parousiasan ta perissotera provlimata apo oti ta pc me tis agp vevaia ola epilythika me tous gnostous tropous sta perissotera atoma apo edo kai me elaxisti voitheia apo ton kataskeuasth. dioti to mono pou mas eipe itan oti i vga itan dikh mas epilogi oxi dikh tou.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ailure το υφακι αυτο καλο θα ηταν να του πουλησεις σε καποιον αλλο οχι σε μενα.

Τωρα γιατι να απαντησω στο μαυρο κειμενο σου δεν το γνωριζω εφοσον δεν εθιξα κατι τετοιο ουτε εχω καποια προσωπικη βεντετα αυτες ειναι για τους περιορισμενης ευθυνης, εγω απλα τονισα το αυτονοητο.

Το αν η οχι εχεις βασιστει πανω στο οτι κανεις Beta Test drivers της Nvidia ωστε να υποστηριξεις τις αποψεις σου το γνωριζουμε και απο προηγουμενα Threads. Βεβαια ακομα και να μην το εκανες ο ιδιος εχουμε τον Kombatant που το υπογραμιζει συνεχως.

Δικαιωμα φυσικα του καθενος να ειναι υπεροπτης και να θεωρει πως μετα τον εαυτο του το χαος αλλα καλο θα ηταν να μην εκφραζονται τετοιες αποψεις προς αποφυγης παρεξηγησεων.

Εμενα προσωπικα μαρεσει να γελαω οσο κουραστικο και αν ειναι.

 

ΥΓ: Ουδεμια σχεση εχω με τον φιλτατο Admin.IeKeep αφου τωρα καταλαβα την συνδεση που εκανες στα λεγομενα σου.

Μπορουν βεβαια να στο επιβεβαιωσουν και οι Mods βαση του IP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ailure το υφακι αυτο καλο θα ηταν να του πουλησεις σε καποιον αλλο οχι σε μενα.

Τωρα γιατι να απαντησω στο μαυρο κειμενο σου δεν το γνωριζω εφοσον δεν εθιξα κατι τετοιο ουτε εχω καποια προσωπικη βεντετα αυτες ειναι για τους περιορισμενης ευθυνης' date=' εγω απλα τονισα το αυτονοητο.

Το αν η οχι εχεις βασιστει πανω στο οτι κανεις Beta Test drivers της Nvidia ωστε να υποστηριξεις τις αποψεις σου το γνωριζουμε και απο προηγουμενα Threads. Βεβαια ακομα και να μην το εκανες ο ιδιος εχουμε τον Kombatant που το υπογραμιζει συνεχως.

Δικαιωμα φυσικα του καθενος να ειναι υπεροπτης και να θεωρει πως μετα τον εαυτο του το χαος αλλα καλο θα ηταν να μην εκφραζονται τετοιες αποψεις προς αποφυγης παρεξηγησεων.

Εμενα προσωπικα μαρεσει να γελαω οσο κουραστικο και αν ειναι.

 

ΥΓ: Ουδεμια σχεση εχω με τον φιλτατο Admin.IeKeep αφου τωρα καταλαβα την συνδεση που εκανες στα λεγομενα σου.

Μπορουν βεβαια να στο επιβεβαιωσουν και οι Mods βαση του IP.[/quote']

 

 

Ούτε καν υπαινίχτηκα ότι έχεις καμία σχέση μαζί του. ΄Οτι θέλεις διαβάζεις;

 

Κάνε μου την χάρη και μείνε στο θέμα αν θέλεις και αν πραγματικά σε ενδιαφέρει να συζητήσεις οτιδήποτε ουσιαστικό. ΄Οσων αφορά το ύφος μου είναι αυτό που σου αναλογεί.

 

***edit: και για τελευταία φορά άσε το focus group έξω από την συζήτηση ειδικά αφού δεν έχεις την παραμικρή ιδέα περί τίνος πρόκειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγμα που εγώ όλως περιέργως δεν συνάντησα σε συστήματα PCIe σε μεγαλύτερο βαθμό από ότι σε συστήματα AGP' date=' oύτε καν στην δεύτερη δουλειά μου όπου όλως παραδόξως διδάσκονται και τα επαγγελματικά προγράμματα στα οποία αναφέρεσαι.

 

Λες και δεν υπάρχουν τυχών ασυμβατότητες σε συστήματα AGP και δεν χρειάζονται ποτέ BIOS updates.

 

 

 

Το τοποθέτησα σε άλλη βάση: είναι παντελώς αδιάφορο τι είναι ή τι κάνει ο καθένας και η ηλικία του (και είμαι και 2 χρόνια μεγαλύτερός σου), αλλά μόνο αυτά τα οποία γράφει. ΄Οσο πιο συγκεκριμένα, εμπεριστατωμένα και αναλυτικά είναι αυτά τόσο περισσότερη αξία παίρνουν, ασχέτως τι είναι ή τι κάνει ο καθένας μας. Μέχρι τώρα εξακολουθώ να μην διαβάζω τίποτε άλλο παρά αοριστίες που δεν εμπεριστατώνονται από τίποτα συγκεκριμένο.

 

 

 

 

Οι κονσόλες είναι και θα είναι για χαμηλές απαιτήσεις. ΄Οτι πληρώνεις παίρνεις.

 

 

 

Αν έχεις τρελλά και ακαθόριστα προβλήματα τότε λυπάμαι που θα το ξαναπώ αλλά το πρόβλημα εντοπίζεται κατά πάσα πιθανότητα μεταξύ της καρέκλας γραφείου και του πληκτρολογίου.

 

 

 

Καμία διαφωνία. Ωστόσο σε σχέση με άλλα hobby το PC gaming δεν είναι καν το ακριβότερο. Εδώ ο καθένας θέτει τις προταιρεότητές του και αποφασίζει ανάλογα. Τίποτα το μεμπτό εδώ. Τα προβληματικά high end PC αδυνατώ να δω μόνο και ελπίζω να μην πρόκειται για την ψυχολογία της Αλεπούς του Αισώπου εδώ.

 

 

 

Κάνω απόσβεση πολύ πριν φτάσω στην επόμενη αναβάθμιση μέσω των διαφόρων ενασχολήσεών μου. Και αυτό όμως είναι άσχετο με το ουσιαστικό θέμα εδώ.

 

Πόσες XBox360 έχεις δοκιμάσει μέχρι στιγμής και πόσες δεν κρασάρανε λόγω υπερθέρμανσης σε αντιδιαστολή;[/quote']

 

loipon gia na sou apantiso sta erotimata sou :

 

1on exo synantisei kollhmata kai se systhmata me AGP ta opoia lynontai episis me tous gnostous tropous opos kai ton PCI EXPRESS alla oxi osa exo synantisei se PCI EXPRESS kai ypopsin ta mhxanhmata auta tis ergasias einai ola eponyma (idios kataskeuasths) to mono pou allazei einai to motherboard to opoio sta misa einai me AGP sta alla einai me PCI EXPRESS perissoteres leptomeries gia ta sfalmata pou thes na sou anafero epakrivos mporeis na miliseis me ton kataskeuasth ton proionton afou lete oti eiste oi "experts" tou eidous dioti tis lyseis tis vrika monos mou autos epemene oti ola einai "OK" kai den paradexotane oti exoun provlimata ta mhxanhmata alla erixne to varos oti emeis epilexame to sygkekrimeno motherboard me tin analogh karta kai autos den eixe kamia euthini kai as to dhmosio opou aniko eixe plirosei ta malia tis kefalhs tou gia auta ta mhxanhmata.

 

prosopika ego pantos oti agorazo einai eponyma exarthmata kai me poly elegxo prin ta agoraso.

 

2on giati to les auto ta "high end pc" den exoun "trella provlimata" giati edo sto forum exo dei arketa problimata na anaferontai kai oxi metaxy kareklas kai grafeiou opos les esy giati ego sto spiti den exo kanena provlima me ta pc mou opos kai pleon stin ergasia mou.

 

3on file mou an xrisimopoiheite ta "high end pc" gia games kai pali sygxaritiria alla pesmou eilikrina prolaveneis se 6 mhnes na kaneis aposvesi tou high end pc sou? giati dystyxos se auto to forum alla kai se polla alla vlepo to antitheto oti kapoioi klaine ta xrimata tous kai vrizoun tis etaireies.

 

4on les oti ta high end pc den exoun provlimata giati omos sta perissotera forums opos kai auto vlepo to antitheto?

 

5on kanena XBOX 360 den mou exei kollhsei alla oute kai apo ta palia XBOX ta "spasmena"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές φορές όταν λέγονται διάφορα άσχετα πράγματα πρέπει να τα λες HellasVagabond.Γιατί πολύ απλά αν δεν πεις ότι είσαι ο tester ή ότι έχεις τεστάρει τόσες κάρτες για reviews η πρώτη κουβέντα του Έλληνα θα είναι <<Σώπα ρε μάγκα.Και ποιος είσαι εσύ και μου λες τέτοιες ωρολογίες.Κάνας άσχετος που απλά τα έχεις διαβάσει κάπου είσαι>> και αντίστοιχες τέτοιες προτάσεις.Το φαινόμενο αυτό (το φαινόμενο του <<Τα ξέρω όλα εγώ ασχέτως αν δεν έχω τόση πολύ εμπειρία πάνω στο θέμα για το οποίο μιλάω>>) το έχω παρατηρήσει σε όλα περίπου τα Ελληνικά sites,πράγμα που σπάνια γίνεται στα ξένα sites αφού εκεί αποδέχονται κάτι που το αποδεικνύεις (most of the times) χωρίς να χρειαστεί να τους πεις ποιος είσαι ή τι κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο με το θέμα αλλά το επόμενο μεγάλο πεδίο αντιπαράθεσης μεταξύ των χρηστών μαντεύω ότι θα είναι IDE vs SATA..... :):):):):)

 

 

Τέλος του Offtopic......

Eυχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι παντα υπερ των τελευταιων τεχνολογιων οσο και αχρηστες και αν ειναι. Απλα μαρεσει να υπερασπιζομαι την βελτιωση της τεχνολογιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

loipon gia na sou apantiso sta erotimata sou :

 

1on exo synantisei kollhmata kai se systhmata me AGP ta opoia lynontai episis me tous gnostous tropous opos kai ton PCI EXPRESS alla oxi osa exo synantisei se PCI EXPRESS kai ypopsin ta mhxanhmata auta tis ergasias einai ola eponyma (idios kataskeuasths) to mono pou allazei einai to motherboard to opoio sta misa einai me AGP sta alla einai me PCI EXPRESS perissoteres leptomeries gia ta sfalmata pou thes na sou anafero epakrivos mporeis na miliseis me ton kataskeuasth ton proionton afou lete oti eiste oi "experts" tou eidous dioti tis lyseis tis vrika monos mou autos epemene oti ola einai "OK" kai den paradexotane oti exoun provlimata ta mhxanhmata alla erixne to varos oti emeis epilexame to sygkekrimeno motherboard me tin analogh karta kai autos den eixe kamia euthini kai as to dhmosio opou aniko eixe plirosei ta malia tis kefalhs tou gia auta ta mhxanhmata.

 

prosopika ego pantos oti agorazo einai eponyma exarthmata kai me poly elegxo prin ta agoraso.

 

2on giati to les auto ta "high end pc" den exoun "trella provlimata" giati edo sto forum exo dei arketa problimata na anaferontai kai oxi metaxy kareklas kai grafeiou opos les esy giati ego sto spiti den exo kanena provlima me ta pc mou opos kai pleon stin ergasia mou.

 

3on file mou an xrisimopoiheite ta "high end pc" gia games kai pali sygxaritiria alla pesmou eilikrina prolaveneis se 6 mhnes na kaneis aposvesi tou high end pc sou? giati dystyxos se auto to forum alla kai se polla alla vlepo to antitheto oti kapoioi klaine ta xrimata tous kai vrizoun tis etaireies.

 

4on les oti ta high end pc den exoun provlimata giati omos sta perissotera forums opos kai auto vlepo to antitheto?

 

5on kanena XBOX 360 den mou exei kollhsei alla oute kai apo ta palia XBOX ta "spasmena"

 

 

Πάλι δεν γίνεσαι συγκεκριμένος... το είδους κολλήματα παρατηρείς και ποιοί είναι οι "γνωστοί τρόποι" με τους οποίους τα αντιμετωπίζεις;

 

btw σε ένα forum είναι απείρως πιθανότερο να συναντήσεις ερωτηματικά για προβλήματα που αντιμετωπίζουν χρήστες παρά διαγγελίες τύπου "το PC μου δουλεύει τέλεια και είμαι καλά", διότι αν το PC κάποιου δουλεύει κανονικά ποιός ο λόγος να το αναφέρει; Ενδεχομένως να σου φαίνεται πως περισσότερα προβλήματα αναφέρονται σε PCIe συστήματα, αυτό όμως ίσως να μην είναι τόσο παράξενο αν σκεφτείς πως η συντριπτική πλειοψηφία των PC που πωλούνται σήμερα είναι με PCIe. Σε κάθε περίπτωση, θα ήταν ενδιαφέρον να αναφέρεις ενδεικτικά προβλήματα που έχεις δει και αναφέρονται συγκεκριμένα σε PCIe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

loipon gia na sou apantiso sta erotimata sou :

 

1on exo synantisei kollhmata kai se systhmata me AGP ta opoia lynontai episis me tous gnostous tropous opos kai ton PCI EXPRESS alla oxi osa exo synantisei se PCI EXPRESS kai ypopsin ta mhxanhmata auta tis ergasias einai ola eponyma (idios kataskeuasths) to mono pou allazei einai to motherboard to opoio sta misa einai me AGP sta alla einai me PCI EXPRESS perissoteres leptomeries gia ta sfalmata pou thes na sou anafero epakrivos mporeis na miliseis me ton kataskeuasth ton proionton afou lete oti eiste oi "experts" tou eidous dioti tis lyseis tis vrika monos mou autos epemene oti ola einai "OK" kai den paradexotane oti exoun provlimata ta mhxanhmata alla erixne to varos oti emeis epilexame to sygkekrimeno motherboard me tin analogh karta kai autos den eixe kamia euthini kai as to dhmosio opou aniko eixe plirosei ta malia tis kefalhs tou gia auta ta mhxanhmata.

 

Το δημόσιο φημίζεται για τις πετυχημένες επιλογές του όσων αφορά το hardware γενικά και όχι δεν είναι προσωπική βολή σε κανέναν αυτό' date=' απλά χωλαίνει το όλο σύστημα στις επιλογές του δημοσίου.

 

Μοντέλο μητρικών, κατασκευαστής και ανάλογες κάρτες γραφικών (κατασκευαστής/μοντέλο) θα με βοηθούσε. Τουλάχιστον θα μπορέσω έτσι να ερευνήσω αν και τι υπάρχει πίσω από την ιστορία.

 

Μια περίπτωση όμως δεν κάνει απαραίτητα τον κανόνα. Πρόκειται αν κατάλαβα καλά για μια πλειάδα όμοιων μητρικών και όμοιων καρτών γραφικών.

 

prosopika ego pantos oti agorazo einai eponyma exarthmata kai me poly elegxo prin ta agoraso.

 

Η μόνη σωτήρια λύση. Το φθηνό αρκετές φορές βγαίνει τελικά ακριβότερο και όχι μόνο όσων αφορά την συγκεκριμένη αγορά και τα συγκεκριμένα προιόντα.

 

2on giati to les auto ta "high end pc" den exoun "trella provlimata" giati edo sto forum exo dei arketa problimata na anaferontai kai oxi metaxy kareklas kai grafeiou opos les esy giati ego sto spiti den exo kanena provlima me ta pc mou opos kai pleon stin ergasia mou.

 

Δεν βλέπω πουθενά ούτε εδώ ούτε σε άλλα πλείστα forums του εξωτερικού oύτε τα high end συστήματα να παρουσιάζουν ΛΙΓΟΤΕΡΑ προβλήματα από τα μικρότερα, ούτε να εμφανίζονται περισσότερες προβληματικές περιπτώσεις με δίαυλο PCIe έναντι AGP. Eξ ου και η έκπληξη και η απορία μου σχετικά με το θέμα.

 

3on file mou an xrisimopoiheite ta "high end pc" gia games kai pali sygxaritiria alla pesmou eilikrina prolaveneis se 6 mhnes na kaneis aposvesi tou high end pc sou? giati dystyxos se auto to forum alla kai se polla alla vlepo to antitheto oti kapoioi klaine ta xrimata tous kai vrizoun tis etaireies.

 

Εξαρτάται τι κάνεις με το PC. 3 άρθρα να γράψω και τελείωσε η ιστορία. Και τα γράφω και σε διάστημα δύο μηνών αν πιεστώ.

 

4on les oti ta high end pc den exoun provlimata giati omos sta perissotera forums opos kai auto vlepo to antitheto?

 

Πάλι πέφτεις σε αοριστίες και γενικεύσεις. Εγώ από την θέση μου δεν βλέπω τίποτα σχετικό που να υπερβαίνει τον μέσο όρο τον προβλημάτων σε μικρότερα PC και πίστεψέ με επισκέπτομαι παραπάνω από μια χούφτα forums και προσφέρω εθελοντικά υποστήριξη όταν ο χρόνος μου το επιτρέπει.

 

Πάρε παράδειγμα τα πλείστα PC που αντιμετωπίζουν προβλήματα με το Oblivion. Δεν περιορίζονται ούτε σε ΑΤΙ/NVIDIA, oύτε σε AGP/PCIe και καμία σχέση αν είναι high end ή budget PC. Μέχρι να βγάλει η Bethesda patch, δεν υπάρχει ελπίδα να λυθούν οριστικά τα όσα προβλήματα παρουσιάζονται.

 

5on kanena XBOX 360 den mou exei kollhsei alla oute kai apo ta palia XBOX ta "spasmena"

 

Πόσα περάσανε από τα χέρια σου ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δημόσιο φημίζεται για τις πετυχημένες επιλογές του όσων αφορά το hardware γενικά και όχι δεν είναι προσωπική βολή σε κανέναν αυτό' date=' απλά χωλαίνει το όλο σύστημα στις επιλογές του δημοσίου.

 

Μοντέλο μητρικών, κατασκευαστής και ανάλογες κάρτες γραφικών (κατασκευαστής/μοντέλο) θα με βοηθούσε. Τουλάχιστον θα μπορέσω έτσι να ερευνήσω αν και τι υπάρχει πίσω από την ιστορία.

 

Μια περίπτωση όμως δεν κάνει απαραίτητα τον κανόνα. Πρόκειται αν κατάλαβα καλά για μια πλειάδα όμοιων μητρικών και όμοιων καρτών γραφικών.

 

 

 

Η μόνη σωτήρια λύση. Το φθηνό αρκετές φορές βγαίνει τελικά ακριβότερο και όχι μόνο όσων αφορά την συγκεκριμένη αγορά και τα συγκεκριμένα προιόντα.

 

 

 

Δεν βλέπω πουθενά ούτε εδώ ούτε σε άλλα πλείστα forums του εξωτερικού oύτε τα high end συστήματα να παρουσιάζουν ΛΙΓΟΤΕΡΑ προβλήματα από τα μικρότερα, ούτε να εμφανίζονται περισσότερες προβληματικές περιπτώσεις με δίαυλο PCIe έναντι AGP. Eξ ου και η έκπληξη και η απορία μου σχετικά με το θέμα.

 

 

 

Εξαρτάται τι κάνεις με το PC. 3 άρθρα να γράψω και τελείωσε η ιστορία. Και

τα γράφω και σε διάστημα δύο μηνών αν πιεστώ.

 

 

 

Πάλι πέφτεις σε αοριστίες και γενικεύσεις. Εγώ από την θέση μου δεν βλέπω τίποτα σχετικό που να υπερβαίνει τον μέσο όρο τον προβλημάτων σε μικρότερα PC και πίστεψέ με επισκέπτομαι παραπάνω από μια χούφτα forums και προσφέρω εθελοντικά υποστήριξη όταν ο χρόνος μου το επιτρέπει.

 

Πάρε παράδειγμα τα πλείστα PC που αντιμετωπίζουν προβλήματα με το Oblivion. Δεν περιορίζονται ούτε σε ΑΤΙ/NVIDIA, oύτε σε AGP/PCIe και καμία σχέση αν είναι high end ή budget PC. Μέχρι να βγάλει η Bethesda patch, δεν υπάρχει ελπίδα να λυθούν οριστικά τα όσα προβλήματα παρουσιάζονται.

 

 

 

Πόσα περάσανε από τα χέρια σου ακριβώς;[/quote']

 

Na sou apantiso :

 

1on den to sxoliazo auto pou anaferes gia to dhmosio an kai stin sygkekrimeni periptosh i agora ton mhxanimaton stoixise arketa xiliarika euro.

 

2on sxetika me ta montela kai loipa xaraktiristika ta exo ola ta stoixeia opos kai ti energeies ekana gia tin epilysi ton provlimaton apla den mporo na ta anafero dhmosios giati thigetai i etaireia kataskeuhs pou isos parolou tin elipsi ypostiriksis tis na min ftaei gia ta provlimata ekeinh alla autos pou evgale ta configuration ton pc kai egine oti egine.

 

3on Ta provlimata emfanizontai eite se akriva eite se fthna pc analoga to configuration mou exei tyxei i periptosi me to diko mou ton p4 akrivos idio enas filos me diafora ena montelo sto motherboard kai den mporouse na valei ta xp an den ekane flash bios kai update.

 

otan anafera na deis ta forums opos auto edo gia ta provlimata to anafera gia na dei kapoios ti problimata mporei na synantisei aneksartita markas.

 

4on an katafereis na kaneis aposvesi se ligotero apo 6 mhnes sygxaritiria pantos oi perissoteroi apo mas apla klaime ta xrimata mas.

 

5on ta provlimata pou episimeno einai se epipedo perissotero hardware oxi software (games) ekei sigoura einai geniko to fainomeno.

 

6on ego pantos os katoxos kartas grafikon ATI eimai euxaristimenos me oti proion exo xrisimopoihsei mexri tora se antithesi me tis NVIDIA tin opoia eimai dysarestimenos.

 

7on sxetika me ta XBOX 360 prosopika sta xeria mou epesan 10 kommatia kanena den parousiase provlima me eksairesi ena to opoio eixe provlima me tin trofodosia. alla kai se filo o opoios ta poulaei den tou exei tyxei auto pou anafereis ti na po isos einai provlimatikh partida.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι δεν γίνεσαι συγκεκριμένος... το είδους κολλήματα παρατηρείς και ποιοί είναι οι "γνωστοί τρόποι" με τους οποίους τα αντιμετωπίζεις;

 

btw σε ένα forum είναι απείρως πιθανότερο να συναντήσεις ερωτηματικά για προβλήματα που αντιμετωπίζουν χρήστες παρά διαγγελίες τύπου "το PC μου δουλεύει τέλεια και είμαι καλά"' date=' διότι αν το PC κάποιου δουλεύει κανονικά ποιός ο λόγος να το αναφέρει; Ενδεχομένως να σου φαίνεται πως περισσότερα προβλήματα αναφέρονται σε PCIe συστήματα, αυτό όμως ίσως να μην είναι τόσο παράξενο αν σκεφτείς πως η συντριπτική πλειοψηφία των PC που πωλούνται σήμερα είναι με PCIe. Σε κάθε περίπτωση, θα ήταν ενδιαφέρον να αναφέρεις ενδεικτικά προβλήματα που έχεις δει και αναφέρονται συγκεκριμένα σε PCIe.[/quote']

 

ela file mou an den gnorizeis ti kollhmata mporei na symvoun se enan ypologisth kai poioi oi tropoi antimetopisis tous den ftaio ego.

 

ta provlimata ta opoia anafera periliptika itan asymvatotita ylikou pou eixe os apotelesma tis legomenes BLUE SCREEN kata tin diarkeia egkatastasis tou leitourgikou kyrios i meta tin egkatastasi.

 

kai oi tropoi kyrios einai update bios / drivers / antikatastasi tou ylikou.

 

oso gia ta provlimata pou les na anafero den mporo na po leptomeries. tous logous tous anafero se prohgoumeno mhnyma se allo filo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ela file mou an den gnorizeis ti kollhmata mporei na symvoun se enan ypologisth kai poioi oi tropoi antimetopisis tous den ftaio ego.

 

ta provlimata ta opoia anafera periliptika itan asymvatotita ylikou pou eixe os apotelesma tis legomenes BLUE SCREEN kata tin diarkeia egkatastasis tou leitourgikou kyrios i meta tin egkatastasi.

 

kai oi tropoi kyrios einai update bios / drivers / antikatastasi tou ylikou.

 

oso gia ta provlimata pou les na anafero den mporo na po leptomeries. tous logous tous anafero se prohgoumeno mhnyma se allo filo.

 

 

Τα "κολλήματα" που μπορεί να φάει ένας υπολογιστής είναι πάρα πολλά στον αριθμό οπότε η ειρωνία πιστεύω είναι περιττή.

 

Μπορώ να σκεπτώ τουλάχιστον 5 λόγους αυτή τη στιγμή για τους οποίους μπορεί να παρουσιάζεται το συγκεκριμένο πρόβλημα κατά την εγκατάσταση' date=' για να μην νομίζετε πως λέω ό,τι μου κατέβει τους αναφέρω με σειρά πιθανότητας κατ' εμέ:

 

[list']

[*]Ασυμβατότητα μνήμης / μητρικής.

[*]Ασυμβατότητα κάρτας γραφικών / μητρικής.

[*]"Ιδιαιτερότητα" onboard συσκευών (κάρτα ήχου, LAN) με τους drivers των Windows.

[*]Ανεπαρκής τροφοδοσία συστήματος / σύνδεση στο ίδιο 12V rail πολλών συσκευών.

[*]Απενεργοποιημένο S.M.A.R.T. στο BIOS.

[*]κ.α.

 

Ούτε τον έξυπνο θέλω να κάνω ούτε θεωρώ πως δεν υπάρχει περιθώριο βελτίωσης των γνώσεών μου, θέλω απλά να καταλάβω από που καταλήξατε στο συμπέρασμα πως για όλα τα δεινά φταίει ο δίαυλος PCIe που διαθέτουν οι μητρικές και μόνο. Αν δεν θέλετε να διαπιστώσετε ο ίδιος ποιά είναι η πραγματική αιτία του προβλήματος με ορθολογιστικά μέσα και επιμείνετε πως πρέπει οπωσδήποτε να φταίει το PCIe πείτε το μας να μην σπαταλάμε το χρόνο μας να βοηθήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι φρονιμο οταν λεμε κατι να το στηριζουμε με επειχηρηματα και οχι να αναφερομαστε με γενικοτητες...

Ο Ailuros εθεσε καποια ερωτηματα τα οποια ακομα δεν εχουν λαβει απαντηση, απο εκει και περα μιλωντας με γενικοτητες δεν οδηγουμαστε πουθενα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ela file mou an den gnorizeis ti kollhmata mporei na symvoun se enan ypologisth kai poioi oi tropoi antimetopisis tous den ftaio ego.

 

ta provlimata ta opoia anafera periliptika itan asymvatotita ylikou pou eixe os apotelesma tis legomenes BLUE SCREEN kata tin diarkeia egkatastasis tou leitourgikou kyrios i meta tin egkatastasi.

 

kai oi tropoi kyrios einai update bios / drivers / antikatastasi tou ylikou.

 

oso gia ta provlimata pou les na anafero den mporo na po leptomeries. tous logous tous anafero se prohgoumeno mhnyma se allo filo.

 

Κάθομαι και διαβάζω κάποια ώρα τώρα όλο το thread και σε παρακολουθώ να κάνεις σημαία αρχικά την επαγγελματική ιδιότητά σου αρχικά για να υποστηρίξεις αυτά που λες, χωρίς καμιά άλλη διευκρίνιση. Μετά, με τρανό παράδειγμα την παραπάνω απάντησή σου, απαξιώνεις άτομα που σε κρίνουν για αυτή τη συμπεριφορά σου, χωρίς όμως να απαντάς κιόλας.

 

Δεν καταλαβαίνω τη δυσκοιλιότητα στο να μας πεις τι hardware έχουν όλα αυτά τα προβληματικά μηχανήματα, πέρα πιθανόν από το ότι θα έπρεπε να γίνεις συγκεκριμένος. Δε χρειάζεται να μας πεις τι γράφει από έξω το κουτί για να ζημιωθεί ο μεγαλοκαρχαρίας προμηθευτής του δημοσίου, απλά τι φοράνε τα μαχανήματα.

 

Και στην τελική, για να αναφερθώ και στην επαγγελματική του ιδιότητα, αν όταν συναντήσεις πρόβλημα τα μέτρα που πέρνεις είναι τα εξαιρετικά sophisticated BIOS/Drivers update και αντικατάσταση αν δε δουλεψουν αυτά, σε τι διαφέρεις από τη κυρά Λέλα που ξέρει να βάζει δισκέτα σε υπολογιστή, να πληκτρολογεί ΜΙΑ συγκεκριμένη εντολή σε DOS και να πατάει το ΄Επόμενο΄ κάνοντας drivers update; Και στην τελική, γιατί να μη βάλουμε την κυρά Λέλα admin;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ela file mou an den gnorizeis ti kollhmata mporei na symvoun se enan ypologisth kai poioi oi tropoi antimetopisis tous den ftaio ego

Diladi filaraki den ftanei pou grafeis edo kai tosi ora aoristies kai asinartisies kai oi ipolipoi se anexontai,tora eironevesai kiolas..

Etsi einai afou kathomaste kai sou apantame kai sou dinoume aksia,kala kaneis,POLI KALA KANEIS.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...