Προς το περιεχόμενο

Project - Ελληνική Μετάφραση του Grim Fandango (Διαθέσιμο το patch v1.0b)


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 213
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Εγώ σκέφτομαι να κυκλοφορήσουμε την beta version γενικώς σε όλους, να γράψουμε και στο readme να στείλει όποιος θέλει παρατηρήσεις ή παράπονα (τι δεν του άρεσε) και αν με το καλό έρθουν μερικά email, να κάνουμε κάποιες διορθώσεις και να δώσουμε μια τελική έκδοση.

 

Περιμένω να συνεννοηθώ με τους υπόλοιπους δημιουργούς του patch ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Περιμένω να συνεννοηθώ με τους υπόλοιπους δημιουργούς του patch ;)

 

Λοιπόν εγώ σας εστειλα pm. Ελπίζω να "βρεθούμε" όλοι σύντομα για να πάρουμε μια απόφαση.

 

Πολύ κρίμα για τους beta testers. Στην αρχή έβλεπα σημάδια ότι ήθελαν να ασχοληθούν. Μόνο ο ενθουσιασμός της στιγμής ήταν βρε παιδιά :confused: ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Ρε παιδιά τι γίνεται με αυτή την υπόθεση; Σε μαύρη τρύπα πέσατε όλοι; Ούτε ένας δε μου έχει απαντήσει σε pm, και στο MSN δε μου μιλάει κανείς...

:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εγώ σας εστειλα pm. Ελπίζω να "βρεθούμε" όλοι σύντομα για να πάρουμε μια απόφαση.

 

Πολύ κρίμα για τους beta testers. Στην αρχή έβλεπα σημάδια ότι ήθελαν να ασχοληθούν. Μόνο ο ενθουσιασμός της στιγμής ήταν βρε παιδιά :confused: ;

 

 

 

 

θελω να πω οτι οταν τελειωσα το παιχνιδι εστειλα pm στον manuel

με καποιες παρατηρησεις μου

 

μια και γκρινιαζεις το επναλαμβανω εδω

 

 

"04-02-07, 10:17

grgmls

Junior Member

 

 

 

μεταφραση grim fandango

τελειωσα χθες το παιχνιδι

οσον αφορα την μεταφραση βρηκα καποιο λαθος

(αν δεν με απατουν τα αυτια μου)

στο τελος οταν ο calavera ψαχνει γυρω απο το

θερμοκηπιο , αν θελησει να χρησιμοποιησει το

liquid nitrogen λεει ¨it's all gone" δηλ " εχει τελειωσει"

(το liquid nitrogen)

η μεταφραση λεει " ειναι ολα κοκκαλα" (it's all bone)

που νομιζω οτι ειναι λαθος

 

οσον αφορα τα bugs

οταν εβαλα το exe και τους launchers σε compatibility mode win 98 δεν ξαναπαρουσιαστηκε κανενα προβλημα πια

 

θελω να σας συγχαρω για την προσπαθεια σας

και να ευχαριστησω γιατι μου δωσατε την ευκαιρια

να παιξω το παιχνιδι πραγμα που δεν ξεκινουσα με την αγγλικη εκδοση"

__________________

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ok. Συγνώμη, δεν ήμουν αρκετά συγκεκριμένος.

 

Στο τελευταίο (σημερινό) post δεν αναφερόμουν στους beta testers, αλλά στην ομάδα μετάφρασης του Grim Fandango.

grgmls: To pm σωστά το έστειλες στον Manuel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το msn είναι συνέχεια ανοιχτό. Τους υπόλοιπους πράγματι δεν τους βρίσκω ούτε εγώ (εκτός του vrok που είναι σχεδόν πάντα msnομενός).

 

Το προτείνεις να κάνουμε;

 

Εμένα η πρόταση μου είναι η εξής:

 

Σου δίνω μια τελική έκδοση του txt, βγάζεις ένα σχεδόν τελικό αρχείο με ότι έχεις κάνει προγραμματιστικά (να σημειώσω ότι τα τονισμένα άλφα κεφαλαία δε φαίνονται σωστά και ίσως θα έπρεπε να αφαιρέσουμε τους τόνους) και το μοιράζουμε με ένα readme αρχείο, όπου θα λέμε πως όποιος έχει παρατηρήσεις να μας τις στείλει σε ένα κοινό email στο οποίο θα έχουμε πρόσβαση όλοι (είχα δημιουργήσει ήδη κάποια στιγμή το [email protected] για αυτό το σκοπό, το manuel c από το όνομα του χαρακτήρα, όχι το δικό μου :P ). Αν μαζευτούν παρατηρήσεις ή αν κάποιος από εμάς ξαναπαίξει το παιχνίδι και βρει λάθη, ας τα στείλει στο email και κάποια στιγμή αν έχουν μαζευτεί αρκετές παρατηρήσεις, βγάζουμε μια ανανεωμένη έκδοση.

 

Προσωπικά κάπου τον Φεβρουάριο αν θυμάμαι καλά, είχα κάτσει ένα 15ωρο και έπαιξα όλο το παιχνίδι διορθώνοντας όλα τα κραυγαλέα λάθη. Δηλαδή δεν έκανα πειραματισμούς στο τι θα πει ο χαρακτήρας όταν έχει τελειώσει το liquid για παράδειγμα, αλλά είδα τους διαλόγους όσο πιο διεξοδικά μπορούσα, τσέκαρα τα στοιχεία για τους γρίφους να δίνονται σωστά και διόρθωσα όλα τα μη κοινά ονόματα (όπως το Number Nine και το LSA).

 

Προφανώς κάποιοι "κρυμμένοι" διάλογοι ή παρατηρήσεις του χαρακτήρα σχετικά με άδειο liquid (είναι καλό το παράδειγμα, γιατί προφανώς από τη στιγμή που χρησιμοποίησα το liquid δεν έκανα πείραμα να δω τι θα γίνει αν προσπαθήσω να το ξαναχρησιμοποιήσω) θα έχουν μείνει ίσως με λαθάκια (αν είμαστε τυχεροί θα είναι ελάχιστα).

 

Νομίζω πάντως πως είναι σε αξιοπρεπές επίπεδο. Αν δούμε ότι υπάρχει και κίνηση (το παίξει αρκετός κόσμος) και μας στείλουν παρατηρήσεις με ενοχλητικά σημεία, κυκλοφορούμε ένα ακόμα patch βελτιωμένο.

 

Αυτά πιστεύω, γιατί το παρατραβήξαμε το πράγμα και σε λίγο δε θα παίζεται το παιχνίδι σε κανέναν υπολογιστή ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Εμένα το msn είναι συνέχεια ανοιχτό. Τους υπόλοιπους πράγματι δεν τους βρίσκω ούτε εγώ (εκτός του vrok που είναι σχεδόν πάντα msnομενός).

 

Το προτείνεις να κάνουμε;

 

Εμένα η πρόταση μου είναι η εξής:

 

Σου δίνω μια τελική έκδοση του txt, βγάζεις ένα σχεδόν τελικό αρχείο με ότι έχεις κάνει προγραμματιστικά (να σημειώσω ότι τα τονισμένα άλφα κεφαλαία δε φαίνονται σωστά και ίσως θα έπρεπε να αφαιρέσουμε τους τόνους) και το μοιράζουμε με ένα readme αρχείο, όπου θα λέμε πως όποιος έχει παρατηρήσεις να μας τις στείλει σε ένα κοινό email στο οποίο θα έχουμε πρόσβαση όλοι (είχα δημιουργήσει ήδη κάποια στιγμή το [email protected] για αυτό το σκοπό, το manuel c από το όνομα του χαρακτήρα, όχι το δικό μου :P ). Αν μαζευτούν παρατηρήσεις ή αν κάποιος από εμάς ξαναπαίξει το παιχνίδι και βρει λάθη, ας τα στείλει στο email και κάποια στιγμή αν έχουν μαζευτεί αρκετές παρατηρήσεις, βγάζουμε μια ανανεωμένη έκδοση.

 

Προσωπικά κάπου τον Φεβρουάριο αν θυμάμαι καλά, είχα κάτσει ένα 15ωρο και έπαιξα όλο το παιχνίδι διορθώνοντας όλα τα κραυγαλέα λάθη. Δηλαδή δεν έκανα πειραματισμούς στο τι θα πει ο χαρακτήρας όταν έχει τελειώσει το liquid για παράδειγμα, αλλά είδα τους διαλόγους όσο πιο διεξοδικά μπορούσα, τσέκαρα τα στοιχεία για τους γρίφους να δίνονται σωστά και διόρθωσα όλα τα μη κοινά ονόματα (όπως το Number Nine και το LSA).

 

Προφανώς κάποιοι "κρυμμένοι" διάλογοι ή παρατηρήσεις του χαρακτήρα σχετικά με άδειο liquid (είναι καλό το παράδειγμα, γιατί προφανώς από τη στιγμή που χρησιμοποίησα το liquid δεν έκανα πείραμα να δω τι θα γίνει αν προσπαθήσω να το ξαναχρησιμοποιήσω) θα έχουν μείνει ίσως με λαθάκια (αν είμαστε τυχεροί θα είναι ελάχιστα).

 

Νομίζω πάντως πως είναι σε αξιοπρεπές επίπεδο. Αν δούμε ότι υπάρχει και κίνηση (το παίξει αρκετός κόσμος) και μας στείλουν παρατηρήσεις με ενοχλητικά σημεία, κυκλοφορούμε ένα ακόμα patch βελτιωμένο.

 

Αυτά πιστεύω, γιατί το παρατραβήξαμε το πράγμα και σε λίγο δε θα παίζεται το παιχνίδι σε κανέναν υπολογιστή ;)

 

Λοιπόν συμφωνώ σε όλα. Στείλε μου το txt και θα ετοιμάσω το συντομότερο το νέο patch.

 

Πολύ καλή ιδέα και για το κοινό e-mail.

 

Θα κοιτάξω και το πρόβλημα με το Ά.

 

Το μόνο θολό σημείο είναι ό,τι έχω θίξει σχετικά με τις λεπτομέρειες του patch προγράμματος. (το "license" και το readme αρχείο με τα credits κλπ). Για τα υπόλοιπα (νέος launcher, d/l official patch, packaging, backups κ.α.) υποθέτω ότι συμφωνείτε.

 

Δεν μπορώ να έχω συνέχεια το MSN ανοιχτό για πολλούς λόγους -ένας εκ των οποίων (και βασικός) είναι ότι για κάποιο λόγο κάνει conflict με άλλα προγραμματάκια που τρέχω και καταλήγει σε BSOD και restarts.

 

Σήμερα θα προσπαθήσω να το έχω ανοιχτό το βράδυ μεχρι 1 πμ . Για offline επικοινωνία, μπορείτε να με βρίσκετε και στο e-mail μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να έχω συνέχεια το MSN ανοιχτό για πολλούς λόγους -ένας εκ των οποίων (και βασικός) είναι ότι για κάποιο λόγο κάνει conflict με άλλα προγραμματάκια που τρέχω και καταλήγει σε BSOD και restarts.

 

Η λύση είναι το windows messenger. Δεν είναι bloatware, δεν τρώει 592,55 MB RAM και δεν κάνει 3 βδομάδες να σηκωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αυτό είναι το αγαπημένο μου παιχνίδι και θα ήθελα να το δώσω να το παίξουν φίλοι μου που δεν ξέρουν αγγλικά. Και μόνο για αυτό έχω όρεξη εδώ που τα λέμε. Τα καινούργια παιχνίδια δε μου φαίνονται ιδιαίτερα ενδιαφέροντα.

 

re file, thelw poli na to pai3w ayto to game, alla pou na to vrw??? :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nomizw oti epanakukloforhse apo thn LucasArts se ena paketo. Kata ta alla, egw menw Larisa opote den mporw na boh8hsw (den 3erw katasthmata sthn A8hna)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Praetorian, έχεις pm με το τελικό αρχείο από το κείμενο! Παιδιά, υπομονή και σε λίγο θα έχουμε την πρώτη επίσημη κυκλοφορία! ( I'm so excited! )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΙ

 

The Greek Grim Fandango Translation Team...

 

proudly presents...

 

την πρώτη έκδοση...

 

του ελληνικού...

 

patch!

 

http://rapidshare.com/files/29593910/grim_fandango_greek_subtitles_patch_1_0b.zip

 

Τα-ντα! Hope you enjoy it!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...