Προς το περιεχόμενο

Project - Ελληνική Μετάφραση του Grim Fandango (Διαθέσιμο το patch v1.0b)


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 213
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Ούτε εγώ καταλαβαίνω. Για μένα είναι το καλύτερο ελληνικό περιοδικό για παιχνίδια (δεν αγοράζω κανένα άλλο περιοδικό κάθε μήνα γενικότερα).

 

Όταν ολοκληρώσαμε το patch τους ειδοποίησα μάλιστα. Και στο προηγούμενο τεύχος είχε κάνει μια αναφορά ο Τσουρινάκης στη στήλη για τα adventures.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ καταλαβαίνω. Για μένα είναι το καλύτερο ελληνικό περιοδικό για παιχνίδια (δεν αγοράζω κανένα άλλο περιοδικό κάθε μήνα γενικότερα).

 

Όταν ολοκληρώσαμε το patch τους ειδοποίησα μάλιστα. Και στο προηγούμενο τεύχος είχε κάνει μια αναφορά ο Τσουρινάκης στη στήλη για τα adventures.

 

Το περιοδικό στο σύνολο του είναι μάπα. Το ότι έχει κάποιες σελίδες που ορθογραφούνται από κάποιον γνώστη δεν το σώζει.

Παραθέτω το ποστ μου από ένα άλλο φόρουμ που είχα ποστάρει το 2004. Αυτή είναι η άποψη μου για το πι σι μαστερ

 

 

 

"Πέρα από τα παιχνίδια;;;; Μιλάμε για περιοδικό που εκδίδεται για να πληροφορήσει ΚΥΡΙΩΣ για τα παιχνίδια και τις εξελίξεις στον χώρο. Το περιοδικό είναι 100% αναξιόπιστο.

 

Π.χ. Αναφέρω τι είχε παιχτεί με το review του BREED όπου το είχαν γράψει με βάση

 

το DEMO !!! του συγκεκριμένου παιχνιδιού, πιστεύοντας οι έξυπνοι του PCMASTER,

 

πως όταν θα κυκλοφορούσε το περιοδικό τους την πρώτη του μήνα (δεν θυμάμαι

 

ποιανού) το BREED θα είχε κυκλοφορήσει. Ήθελαν να είναι το πρώτο περιοδικό στην

 

Ελλάδα που θα έκδιδε το εν λόγο review. Και το έκαναν από το DEMO εξαπατώντας

 

τον κόσμο ότι και καλά ήταν από το ολοκληρωμένο παιχνίδι. Που να φανταζόντουσαν

 

ότι η εταιρία που θα έβγαζε το BREED εκείνο το μήνα, το ανέβαλε για αρκετούς

 

μήνες μετά!!!! Το τι κράξιμο έφαγαν στο forum τους δεν λέγετε. Αλλά έσβηναν όλα

 

τα post.

 

Μπορώ να αναφέρω και άλλο παράδειγμα παραπληροφόρησης. Όπως τον πόλεμο που έχουν κηρύξει εναντίον της Nvidia και υπέρ της ATI και των καρτών της εδώ και πολύ πολύ καιρό. Λέγοντας κάποιες φορές ανακρίβειες. ( Και εγώ οπαδός της ΑΤΙ είμαι αλλά δεν συμφωνώ με αυτά που λένε στα άρθρα τους. Μεροληπτούν και κάνει μπαμ. Δεν μπορούν, δεν έχουν το μυαλό, ούτε διακριτικό θάψιμο να κάνουν)

 

Η για τον τρόπο με τον οποίο υποστηρίζουν την AMD εναντίον της Ιντελ και αυτό γίνεται εδώ και πολύ καιρό.

 

Αλλά αν δεν γλείψουν τις εν λόγο εταιρίες και άλλες (βλέπε Microsoft) ποιος θα τους δώσει Hardware για τα Gran prix τους.

 

 

Το PCmaster ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΟΒΑΡΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ. Τα ίδια τα άτομα που πλαισιώνουν το περιοδικό είναι για γέλια (βλέπε PCMASTER show.είχε κυκλοφορήσει σε ένα dvd τους. Γεμάτο ΧΑΖΟΥΣ και ΚΙΤΣ διαλόγους που έστρεφε την προσοχή στους συντάκτες του περιοδικοί και όχι στις παρουσιάσεις των παιχνιδιών. Εντάξει άμα είσαι 12 χρονών μπορεί να σου φανούν αστείοι)

 

 

Αυτοί είναι μερικοί λόγοι που σταμάτησα να αγοράζω PCMASTER αν και το αγόραζα από εποχή PIXEL

 

Παραδείγματα τέτοια υπάρχουν πολλά σαν και αυτό. Άλλα λιγότερο άλλα περισσότερο κραυγαλέα. Πχ το "έγκυρο" RAM έκανε αφιέρωμα στο dsl πριν λίγο καιρό και το άρθρο του ήταν γεμάτο από φωτογραφίες της Τελλας. Βγάλε συμπέρασμα.

 

Φιλικά

wolfy

ή

wolfidis"

 

Τέρμα με το οφφ τοπικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τίποτα απ' όσα έγραψες δε μου έκαναν κάποια εντύπωση. Το συμπέρασμα για το breed είναι προφανώς αυθαίρετο και υποθετικό ενώ η υποστήριξη σε AMD και ati είναι κατά τη γνώμη μου αντικειμενική. Όταν μάλιστα έβγαζε η nvidia καλύτερες κάρτες, τότε διαφήμιζαν τις δικές της. Το ξέρω καλά γιατί το παρακολουθώ χρόνια το περιοδικό και άλλαζα μάρκα κάρτας γραφικών πάντα ανάλογα με το τι πρότειναν και έλεγαν. Μάλιστα η nvidia έχει ξαναπάρει τα ινία τα τελευταία 1-2 χρόνια από την ati, οπότε σίγουρα δε στέκει αυτό που λες. Όπως και η intel στους ακριβούς επεξεργαστές.

 

Γενικά εγώ δεν είχα ποτέ παράπονο από την αξιοπιστία του περιοδικού.

 

Τώρα το ότι τους βρίσκεις αστείους - γελοίους - χαζούς κτλ, είναι καθαρά υποκειμενικό. Αν και ούτε εγώ είμαι πολύ έξυπνος, οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα απ' όσα έγραψες δε μου έκαναν κάποια εντύπωση. Το συμπέρασμα για το breed είναι προφανώς αυθαίρετο και υποθετικό ενώ η υποστήριξη σε AMD και ati είναι κατά τη γνώμη μου αντικειμενική. Όταν μάλιστα έβγαζε η nvidia καλύτερες κάρτες, τότε διαφήμιζαν τις δικές της. Το ξέρω καλά γιατί το παρακολουθώ χρόνια το περιοδικό και άλλαζα μάρκα κάρτας γραφικών πάντα ανάλογα με το τι πρότειναν και έλεγαν. Μάλιστα η nvidia έχει ξαναπάρει τα ινία τα τελευταία 1-2 χρόνια από την ati, οπότε σίγουρα δε στέκει αυτό που λες. Όπως και η intel στους ακριβούς επεξεργαστές.

 

Γενικά εγώ δεν είχα ποτέ παράπονο από την αξιοπιστία του περιοδικού.

 

Τώρα το ότι τους βρίσκεις αστείους - γελοίους - χαζούς κτλ, είναι καθαρά υποκειμενικό. Αν και ούτε εγώ είμαι πολύ έξυπνος, οπότε...

 

Κατάλαβες τι διάβασες? Υπάρχει το τεύχος στο οποίο έχουν κάνει review το Βreed ενώ το παιχνίδι κυκλοφόρησε μήνες μετά!!!! Δεν είναι ούτε αυθαίρετο ούτε υποκειμενικό. Πολύ απλά χρησιμοποίησαν το demo. Αν παίρνεις ανελλιπώς όπως λες το περιοδικό, μπορείς να βρεις το τεύχος και να δεις ότι έχω δίκιο. (Μάλιστα επειδή έμπαινα και στο φορουμ τους θυμάμαι πολύ καλά το κράξιμο που είχε πέσει, αλλά όπως είπα, δεν τα άφηναν τα πόστ) Η ύπαρξη αυτού του τεύχους και μόνο ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ την αναξιοπιστία του συγκεκριμένου περιοδικού.

 

Όσο αφορά τον ιερό αγώνα υπέρ κάποιον και κατά (κοινός θάψιμο) κάποιον άλλον προϊόντων , χωρίς εξαιρέσεις έστω μερικών μοντέλων, δεν δείχνει αντικειμενικότητα.

 

Και όσον αφορά το Pc Master Show αν εσένα σου άρεσε, εντάξει, τι να πώ? πάω πάσο....

 

Φιλικά πάντα.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αρκετά νομίζω με το offtopic.

 

Δεν ήταν σκοπός μου να ξεκινήσει όλο αυτό το bashing στο PC Master, όταν μάλιστα η αφορμή ήταν ότι ανέφερε τη δουλειά μας κάτι στο οποίο δεν μπορώ να δω τίποτα το αρνητικό, και μάλιστα τους ευχαριστώ γι'αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δύο πολύ μικρές απαντησούλες:

 

Κατάλαβες τι διάβασες? Υπάρχει το τεύχος στο οποίο έχουν κάνει review το Βreed ενώ το παιχνίδι κυκλοφόρησε μήνες μετά!!!!

 

Πιθανότερο είναι να τους έστειλε μια beta έκδοση η εταιρία παρά να το κάναν από το demo.

 

Όσο αφορά τον ιερό αγώνα υπέρ κάποιον και κατά (κοινός θάψιμο) κάποιον άλλον προϊόντων , χωρίς εξαιρέσεις έστω μερικών μοντέλων, δεν δείχνει αντικειμενικότητα.

 

Μα αφού εσύ λες ότι υποστηρίζουν τα προϊόντα της ati. Τώρα (τεύχος Ιουλίου) προτείνουν κάρτες της nvidia. Πού το είδες το "χωρίς εξαιρέσεις"; Και θυμάμαι ότι το είχαν ξανακάνει πριν από μερικά χρόνια όταν αγόρασα την 6600gt μετά από πρόταση του περιοδικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Παιδια, το link στην πρωτη σελιδα ειναι αυτο που χρειαζεται??

Γιατι διαβασα λιγο πιο κατω και ειδα ορισμενα προβληματα... Πιστευω διορθωθηκαν ε?

 

Όταν τελείωσε όλη η ιστορία, τότε βάλαμε το link στην πρώτη σελίδα για να το βρίσκει κανείς εύκολα, οπότε ναι, είναι αυτό που χρειάζεσαι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...

Σήμερα έμαθα από φίλο, ότι έγινε αναφορά στη δουλειά μας και στο περιοδικό GAMES. Δεν ξέρω όμως τεύχος ή κάτι άλλο ;), παρά ότι ήταν θετική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
  • Moderators

Καλή κίνηση. :-)

 

Θα μπορούσες επίσης αν θέλεις να ενημερώσεις και τον Βenjamin από το Quick and easy software, που έχει μια λίστα από εργαλεία (δικά του) για το Grim Fandango και όχι μόνο. Ίσως μπορεί να παρέχει κάποιο external link ή mirror προς το προγραμμά σου.

 

Επίσης ενημερώνω ότι πρόσφατα (πριν 2 βδομάδες περίπου) έστειλα το πακετάκι που είχα κάνει με τα εργαλεία και τις οδηγίες για την αλλαγή των fonts σε μια δεύτερη πολωνική ομάδα (η πρώτη αγνοείται). Η αρχική συνεννόηση έγινε μέσω του thread στο insomnia για την μετάφραση του monkey island.

 

Τέλος, σε κάποια φάση -το φθινόπωρο- είχα μιλήσει με τον Benjamin για τις αλλαγές που είχα κάνει στον δικο του launcher του Grim Fandango, ώστε να υποστηρίζει "αλλαγή" υποτίτλων. Αυτός τότε σχεδίαζε να κάνει κάποιες βελτιώσεις στο launcher του ώστε ανάμεσα στα άλλα να υποστηρίζει και VISTA. Τελικά αμέλησα να του στείλω τις αλλαγές που έκανα στο source κώδικα (γιατί η συνεννόηση γινόταν offline) και αυτός έβγαλε αρχές Νοεμβρίου την νέα έκδοση του Launcher (και μας ενημέρωσε σχετικά στο e-mail της ομάδας). Οπότε τυπικά εκκρεμεί:

1) να περάσω τις αλλαγές στον νέο κώδικα ώστε να βγάλουμε μια updated έκδοση του Patch και

2) να του στείλω τον νέο κώδικα και ας κάνει ό,τι καταλαβαίνει.

 

Τα παραπάνω δεν τα έχω σε άμεση προτεραιότητα, και εκτός και αν υπάρξει έντονη ζήτηση για έναν launcher στα VISTA με το ελληνικό Patch, θα γίνουν εν ευθέτω χρόνο, ίσως και μετά τη θητεία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...