Προς το περιεχόμενο

Project - Ελληνική Μετάφραση του Grim Fandango (Διαθέσιμο το patch v1.0b)


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 30/4/2021 στις 2:05 ΜΜ, Praetorian είπε

Wow, that was fast :)

Μερικές φορές απλά αρκεί να ασχοληθεί κάποιος με όρεξη και μεράκι και ελεύθερο χρόνο! 

Σημειώσεις που ίσως φανούν χρήσιμες. Για κάποιους χαρακτήρες (σίγουρα το τονισμένο ωμέγα (ώ) αλλά ίσως ήταν και κάποιοι άλλοι (?), τους είχαμε αντιστοιχίσει σε άλλη θέση στο ASCII table γιατί τον κανονικό τους κωδικό τον χρησιμοποιούσε το παιχνίδι για να κάνει κάποια special πράγματα με τους υπότιτλους. 

Το ώ έγινε "@". 

Επίσης, βλέποντας το text παρατηρώ θέμα με το τονισμένο Α κεφαλαίο (το "Ά" εμφανίζεται ως ʼ). Αυτό θυμάμαι ότι το είχα σημειώσει ως διορθωμένο, αλλά δεν θυμάμαι πώς το διόρθωσα :D (ίσως είχαμε αντιστοιχίσει explicitly το ʼ στο glyph του Ά ? )

Ένα άλλο θέμα είναι με το consistency στις αποστρόφους. Κάπου χρησιμοποιούμε το χαρακτήρα ' και αλλού ένα άλλο χαρακτήρα που στο text εμφανίζεται ως "PU2" (). Αυτά θα μπορούσαν να ενοποιηθούν. 

Είδα και κάποια ορθογραφικά που μας ξέφυγαν :P (ένα "πασίεντζες" με λάθος τόνο χτυπάει στο μάτι ήδη στην πρώτη σελίδα του text). Το notepad++ με αυτόματο ορθογράφο βοηθάει σε αυτό. Εκείνο τον καιρό που βγήκε το patch σίγουρα είχα χρησιμοποιήσει κάποιο άλλο εργαλείο για τον έλεγχο....

Ελπίζω να κοιτάω στην τελευταία έκδοση. 

Στο παραπάνω pic φαίνεται το 'ω' να χρειάζεται tweaking ως προς τα χαρακτηριστικά του glyph (width ή/και kerning), αλλά αυτό πιστεύω είναι κάτι που έχεις ήδη στα υπόψιν.

 

Ναι! δεν έχω προλάβει να το δω με αυτά που περνάμε τον τελευταίο καιρό, όπως τα λες ειναι όλα :)  είπα σήμερα να το κοιτάξω λίγο, more to come! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 213
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραία βρήκα επιτέλους τον χρόνο!

Η μετάφραση για το Remastered ζει πλέον με οδηγίες εγκατάστασης, εδώ. Επιπλέον το πως το κατάφερα είναι στον οδηγό (στα Αγγλικά) στη κεντρική σελίδα του repo, https://github.com/iokaravas/Grim-Fandango-Remaster-Translation

Φρόντισα να αναφέρω όλους τους διαπλεκόμενους , ελπίζω να μην υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Είναι δωρεάν διαθέσιμη και μπορεί οποιοσδήποτε να διορθώσει τα κείμενα. 

Δεν έχω καταφέρει να την δοκιμάσω πλήρως οπότε αν κάποιος το παίξει να μου πει! Ελπίζω να προλάβω και εγώ σύντομα!

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως κατά τύχη έχει κάποιος στα χέρια του την ελληνική μετάφραση από το original game σε txt αρχείο; Αν μπορεί να την ανεβάσει θα του ήμουν ευγνώμον. Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από LeonhartGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...